Toyota çıtayı yükseltti, Made in Turkey şarjlı hibrit SUV gelecek

Toyota’nın Türkiye’de üreterek, ilk kez yollara çıkardığı C-HR modeli yeni haliyle ve 250 bin TL indirimle satışa çıktı. 2016 yılından bu yana 24 bin adet sürücü ile buluşan araç, yeni haliyle bu yıl sonuna kadar 2 bin adet satacak. 2024 yılında ise 5 bin adetlik satış hedefi bulunuyor. C-HR 1.8 litre benzinli motorla kombine elektrik motoru ile hibrit teknolojisine sahip. Sadece aracın ilk hareketinde değil, elektrikli motoru ile 35 km hıza kadar 50 km’ye yakın mesafe katedebiliyor. Yeni C-HR‘ı ilk kez Hamburg’da dünya tanıtımında yakından görmüştük. Bu kez aracı test etme imkanının da olduğu Türkiye lansmanına katıldık. Bu arada hemen belirtelim Toyota’nın 2024 yakın planında bir de Made in Turkey şarjlı hibrit SUV ile tam elektrikli SUV’un yollara çıkarılması bulunuyor. Bu araçlar Plug-in C-HR ile tam elektrikli Bz4X olacak.

Toyota, 3 yılda 70 yeni model çıkaracak

Lansmanda  Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt açıklamalar yaptı. Dikkat çekici başlıklardan bazıları şöyleydi

  • 2024 yılı ilk çeyreğinde Türkiye’de üretilen ilk şarjlı hibrit (Plug-in hibrit) C-HR’ı satışa çıkaracağız.
  • Geçtiğimiz yıl Toyota satışları içerisinde yüzde 15’lerde bir SUV payımız varken bu yıl bu oran yüzde 30’ların üzerinde çıkacak. 2024 yılında daha da artacak.
  • Toyota C-HR adet anlamında da bize en çok katkı sağlayan ilk 5 modelimizden biri olacak.
  • Mevcut müşteri kitlemizi yüzde 80’in üzerinde erkek kullanıcılar oluştururken, Toyota C-HR’da ise yüzde 40 oranında kadınlardan oluşuyor. ve satın alma nedenlerinin başında da tasarım geliyor.
  • Önümüzdeki yıl tam elektrikli bZ4X de Türkiye’de satışa çıkacak.
  • Bu yılı Toyota olarak 58 bin adetlik araç satışı ile kapatırız. Yılın 9 ayında tedarik sorunu yaşadık. Ekimde araç bulduk ve hemen 180 bin TL’lik iddialı bir kampanya başlattık ve yükselişi yakaladık. Kasım ayında da yeni C-HR için 250 bin TL’lik kampanya ile yola devam ediyoruz.
  • Üreticinin de desteğiyle gerçekleştirdiğimiz büyük kampanyalarla Ekim ayında en çok satış yapan ilk 3 markadan biri olduk ve yılın sonuna kadar bu yüksek tempoyu devam ettirmek istiyoruz.
  • Önümüzdeki yıl pazarın büyüklüğüne göre yüzde 10’luk bir paya sahip olacağımızı düşünüyoruz. Şu anda ürün gamımız çok geniş. Sedan modeller konusunda zaten çok iyi bir konumdayız. Bununla birlikte ticari araçlar ve SUV segmentinde de çok güçlendik. Bütün modellerimizde tam hibrit versiyonumuz bulunuyor.

2024’te yüzde 30-35 daralma

Bozkurt ile grubun diğer bir markası Lexus için daha önce konuşmuştuk. Otomotiv sektörünün deneyimli ismi ve CEO Bozkurt, “2024 er meydanı yılı olacak” demişti. Toyota C-HR lansmanında da bu yöndeki görüşlerini özetledi:

Son birkaç aydır araç bulunurluğunda artışlar yaşandığı gözlemliyoruz. Yaklaşık 4 yıldan bu yana biriken talep ve uygulanan satış kampanyaları, satışların belli oranlarda tutulmasına yardımcı oluyor. Kasım-Aralık aylarında da Ekim ayına benzer bir tablo bekliyoruz. Dolayısıyla ilk defa 1 milyonun üzerinde bir pazarla 1 milyon 150 bin civarında bir yıl sonu kapanışı göreceğiz. 2024 yılında ise daha farklı bir tabloyla karşılaşacağımızı öngörüyoruz. Araç fiyatlarında yükseliş, kredi maliyetleri, krediye ulaşmada zorluk ve kısıtlar, pazarın yüzde 30-35 civarında daralmasına yol açabilir. Bu noktada otomobil ve hafif ticari dahil olmak üzere 750-800 bin civarında bir pazar hacmi gerçekleşebilir.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.