Toyota’nın elektrikli araç planı: 12 yılda 5,5 milyon satacak

Elektrikli otomobil alacaklar beklemeye geçebilir. Bu konuda Volkswagen gibi hızlı giriş yapma planındaki seçeneklerin arasına 20 yıllık hibrit deneyimli Toyota da 10’un üzerinde modelle katılacak. Elektrikli otomobil konusunda Mazda ile işbirliğine giden Toyota’nın bu alandaki diğer ortakları Subaru ve Suzuki de olabilir.

Ayrıca Panasonic ile uzun menzilli pil anlaşmasına yönelen Toyota, önümüzdeki bir kaç yıllık elektrikli otomobil planlarını açıkladı.

Elektrikli otomobillerdeki hızlı değişime, ani bir atakla katılan Toyota, 2020 yılının başlarına kadar 10’dan fazla elektrikli modeli piyasaya süreceğini açıkladı.

Otomotiv dünyasında gittikçe popülaritesi artan elektrikli otomobil trendine Toyota da katılıyor. İlk elektrikli modelini, dünyanın en büyük elektrikli otomobil pazarlarından biri olan Çin’de görücüye çıkaracak olan firma, devamında Japonya, Hindistan, ABD ve Avrupa’da tanıtımlar yapmayı hedefliyor.

Toyota, 12 yılda 5.5 milyon “yeşil” oto satacak

Toyota’nın, 2020’nin başlarına kadar 10 adet elektrikli, 2030 yılına kadar ise elektrikli, hibrit ve benzeri otomobillerden 5.5 milyon adetin üzerinde satış elde etmeyi planlıyor. 2025 yılına kadar ise Toyota ve Lexus’un tüm modellerinin elektrikli motora sahip olması bekleniyor. Bu araçların 1 milyonluk kısmının tamamen elektrikli veya hidrojen yakıtlı otomobillerden olması hedefi ise gündemdeki konular arasında.

 

Japon otomotiv devi, uzun bir süre, menzil sorunları, yüksek maliyetler ve uzun şarj süresi nedeniyle elektrikli otomobillerin küçük bir segment olarak kalacağını iddia etmişti. Ancak Çin, Avrupa, Hindistan ve diğer ülkelerden gelen elektrikli araçlara yönelik teşvikler, çevre dostu yakıtların desteklenmesi ve hava kirliliğine engel olması konusunda Toyota da vites yükseltmek zorunda kaldı.

Özellikle Avrupa’da devreye girecek yeni 95 gr/kg emisyon değerleri Toyota’nın da yönünü belirleyen ana etkenlerden biri oldu. Bu emisyon değerini tutturamayan markalar gr başına önemli euro tutarlarda cezalar ödeyecekler.

Toyota, enerji yoğunluğu, maliyet ve ağırlık gibi bazı teknolojik zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olması için bir pil atılımı bekliyor. Dünya otomobil devi, 2020’lerin başında yeni nesil, katı hal pillerin ticarileştirilmesini hesapladığını açıkladı.

Toyota, yaygın elektrikli otomobil kullanımına elverişli bir altyapı oluşturmaya odaklanacağını da ekledi. Buna, pil geri dönüşüm ve şarj istasyonları da dahil.

Toyota’nın gelecekteki araçları tamamen elektrikli olacak. Şirkete göre 2050 yılında benzinli ve dizel araç üretilmeyecek.

4 Japon birlikte elektrikli oto için çalışacak

Ayrıca Toyota, elektrikli otomobiller için bir mimari geliştirmek ve pazardaki şansını arttırmak amacıyla Mazda Motor Corp. ve Denso Corp. ile ortak bir girişim kuracağını söylemişti. Subaru ve Suzuki’nin de bu projeye katılması ise söz konusu.

Bu ayın başlarında ise Toyota, Japon elektronik devi Panasonic ile elektrikli araç arzını artıracak yüksek performanslı pillerin geliştirileceği üzerine anlaştı.

Toyota yöneticileri, hibritleri de listeye alırsak, şirketin elektrikli otomobiller konusundaki uzun tarihçesinden dolayı oldukça stresli. 1997 yılında ilk Prius piyasaya sürüldüğünden beri, ki bu 20 yıla denk geliyor, 11 milyon hibrit araç sattı. Buna rağmen Toyota, elektrikli araç konusundaki satışlarında; batarya, motor ve kontrol ünitesi konusundaki tecrübelerinin kendine avans verdiğini söylüyor.

Bir yol da hidrojen yakıtlı otomobil

Stratejisinin bir parçası olarak, hidrojenle çalışan araçlarda karar kılan Toyota, 2020’lerde, hem yolcu hem de ticari araçlar için yakıt hücresi serisini genişleteceğini de belirtti.

Nazlı Mirasoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.