Trafikte öğretmen misiniz? Cezalandırıcı mısınız?

London Scholl of Economics araştırdı, trafikteki sürücüler eğiticiden cezalandırıcıya, kaçaktan felsefeciye 7 ana kategoriye ayrılıyor. İşte detaylar.

Yapılan bir araştırmaya göre, günümüzde trafikte 7 farklı sürücü türü olduğu gerçeği ortaya çıktı. London Scholl of Economics’in sosyal psikologlarının Goodyear ile ortak yürüttükleri çalışmada sürücüler diğer insanlarla etkileşimlerde verdiği tepkilere göre kategorize edildi.

İşte 7 sürücü türü:

Öğretmen sürücü:

Sürücü türlerinden ilki diğer sürücülerin yaptığı hatalardan emin olan ve doğruları öğretmek için çabalayan ‘öğretmen sürücü’ler.

Her şeyi bilen sürücü:

Bir diğer sürücü türü ise etrafının beceriksizlerle dolu olduğunu düşünen ve diğer sürücüleri sık sık küçümseyen sürücüler. Bunlar “Her şeyi bilen sürücü” olarak tanımlanıyor.

Rekabetçi sürücü:

Üçüncü tür sürücüler sürekli diğer sürücülerin önüne geçmeye çalışan ve birisi tarafından geçildiğinde sinirlenen ‘Rekabetçi sürücü’ler. Bu sürücüler diğer sürücüleri sollamayı ve arasındaki boşluğu kapatmayı bir ihtiyaç olarak görüyor.

Cezalandırıcı sürücü:

Bu tür sürücüler yaşanan herhangi bir aksaklıkta diğer sürücüleri cezalandırmaya programlanmış sürücüler olarak dikkat çekiyor.

Filozof sürücü:

Olaylara felsefi yaklaşan sürücüler yaşanan olumsuzluğu kolaylıkla kabul edip buna rasyonel bir açıklama yapan sürücüler olarak açıklanıyor. Bu tür sürücüler, sürüş sırasında duygularını kontrol etmekte zorlanmıyor.

Kaçan sürücü:

Bu tür sürücüler diğer sürücülerle yaşanacak kavgalardan soğukkanlılıkla kaçınmayı bilir ve tehlikeden uzaklaşır.

Kural tanımayan sürücü:

Son sürücü tipi, direksiyon başındayken hiç çekinmeden telefonla konuşabilen sürücülerin içine girdiği grup. Araştırmaya göre, bu sürücüler telefon ile sosyalleşmeyi seçerek diğer sürücülerle herhangi bir etkileşime girmiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.