Türkiye otomotiv ihracatı haziranda yüzde 14 geriledi

Türkiye ihracatının haziran rakamları belli oldu. Türkiye otomotiv ihracatı haziranda 2.2 milyar dolar oldu. Otomotiv ihracatımız geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 düştü. Toplam ihracat içindeki payı yüzde 19 oldu. Ürün grupları bazında Türkiye binek otomobil ihracatı haziranda yüzde 10 azalışla 867 milyon dolar, tedarik sanayii ihracatı da yüzde 22 düşüşle 701 milyon dolar oldu.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) haziran ihracat rakamlarını açıkladı. Buna göre haziranda Türkiye otomotiv ihracatı yüzde 14 düşüşle 2,2 milyar dolar oldu. Haziranda bütün ana grup ihracatında düşüş yaşanırken, Fransa yüzde 45 artışla en fazla ihracat yapılan ülke haline geldi. Hollanda’ya ihracat yüzde 170 gibi dikkat çekici bir oranda, ABD’ye ise yüzde 20 arttı.

Haziranda Türkiye otomotiv ihracatı yüzde 14 düştü

Bayram tatili 2 günlük üretimi yedi

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, yılın ilk 6 aylık ihracat performansını değerlendirdi: “Uzun bayram tatili nedeniyle geçen yılın haziran ayına göre iki işgünü eksik çalışılması ihracatın düşmesinde etkili oldu. Yılın ilk yarısında Euro/Dolar paritesi kaynaklı ihracat kaybı 850 milyon doları aştı. Bununla birlikte ilk altı ayda ihracat ortalamasında 2,5 milyar dolar seviyesini yakaladık” dedi.

Türkiye otomotiv ihracatı azaldı

Ürün grupları bazında Türkiye binek otomobil ihracatı haziranda yüzde 10 düşüşle 867 milyon dolarda kaldı. Tedarik sanayii ihracatı ise yüzde 22 düşüşle 701 milyon dolar oldu.

Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 13 düşerek 406 milyon dolar, Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı ise yüzde 5 düşerek, 115 milyon dolarda kaldı.

Dünyaya 5.7 milyar dolarlık otomobil sattık

Binek otomobiller ihracatı yılın ilk yarısında geçen yıla göre yüzde 12 azaldı ve 5 milyar 764 milyon dolarda kaldı. Otomotiv tedarik sanayi ihracatı aynı dönemde yüzde 6, Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı da yüzde 10 azaldı. Yine aynı dönemde Türkiye Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatında yüzde 18, diğer ürün grupları altında yer alan Çekici ihracatında da yüzde 11 artış gerçekleşti.

Tedarikçilerin gözdesi Almanya, Fransa, İtalya

Haziranda tedarik sanayisinin gözdesi Almanya’ya ihracat yüzde 26, ikinci en büyük pazar Fransa’ya da yüzde 24 azaldı. İtalya’ya yüzde 22, Romanya’ya yüzde 41, ABD’ye yüzde 16 ve Belçika’ya da yüzde 22 ihracat düşüşü yaşandı.

Binek Otomobillerde en büyük pazar olan Fransa’ya yüzde 107, Hollanda’ya yüzde 103 ihracat artışı yaşanırken İtalya, Slovenya ve İsrail’e yüzde 40’ar, Birleşik Krallığa yüzde 43, Belçika’ya yüzde 53, Portekiz’e yüzde de 42 oranında ihracat düşüşü gerçekleşti.

Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlarda Hollanda’ya yüzde 661, Danimarka’ya yüzde 126 ihracat artışı gerçekleşirken Birleşik Krallığa yüzde 55, Slovenya’ya yüzde 33, Belçika’ya yüzde 60, ABD’ye yüzde 28, İspanya’ya yüzde 66 ihracat düşüşü yaşandı. Otobüs Minibüs Midibüste ise Fransa’ya yüzde 48, Almanya’ya da yüzde 12 ihracat artışı yaşanırken Birleşik Krallığa yüzde 55, İspanya’ya yüzde 30, Cezayir’e de yüzde 95 ihracat düşüşü gerçekleşti.

Fransa, aylık ihracatta ilk sıraya yükseldi

Haziran ayında Fransa, 354 milyon dolar ile aylık bazda en fazla ihracat yapılan ülke konumuna yükseldi. Artış oranı yüzde 45. Fransa’ya olan artışta binek otomobiller grubundaki yüzde 107 ve Otobüs-Minibüs-Midibüs grubundaki yüzde 48’lik artış etkili oldu. Fransa’ya yılın ilk yarısındaki ihracat da 1 milyar 773 milyon dolar oldu.

Tedarik sanayi ihracatındaki düşüş Almanya kaynaklı.

Almanya’ya ihracat yan sanayideki düşüşten etkilendi

En büyük ikinci pazar Almanya’ya ise ihracat geçen yıla göre yüzde 17 azalışla 318 milyon dolar oldu. Almanya’ya yönelik düşüşte ise tedarik endüstrisi ihracatının yüzde 26 gerilemesi etkili oldu. Almanya, yılın ilk yarısında ise 2 milyar 200 milyon dolar ile otomotiv endüstrisinin en büyük pazarı olurken, aynı dönemde bu ülkeye ihracat yüzde 11 düştü.

Haziranda üçüncü büyük pazar olan İtalya’ya da yüzde 27 azalışla 213 milyon dolar ihracat kaydedildi. Yine önemli pazarlardan Hollanda’ya yüzde 170, ABD’ye yüzde 20, Fas’a yüzde 21, Danimarka’ya yüzde 38 ihracat artışı yaşandı. ABD’ye olan artışta Binek Otomobillerdeki yüksek oranlı ihracat artışı etkili olurken, Hollanda’ya olan artışta da Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatının yüzde 661, Binek Otomobiller ihracatının da yüzde 103 artması etki yaptı.

AB’ye ihracat düştü, serbest bölgelere arttı

Haziranda ülke grubu bazında en büyük pazar olan Avrupa Birliği Ülkelerine ihracat yüzde 14 düşüş ile 1 milyar 756 milyon dolar oldu. AB Ülkeleri grup bazında ihracatta yüzde 80 pay ile ilk sırada yer aldı.

Ortadoğu Ülkelerine yüzde 19, Diğer Avrupa Ülkelerine yüzde 36 düşüş, Serbest Bölgelere ise yüzde 107 ihracat artışı gerçekleşti.

Bu yılın ilk yarısında AB ülkelerine ihracat 11 milyar 875 milyon dolar olurken, aynı dönemde Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesine ihracat yüzde 9, Ortadoğu Ülkelerine yüzde 4 geriledi. Afrika ülkelerine yönelik ihracat ise yüzde 11 oranında arttı.

MAYIS ayındaki Türkiye otomotiv ihracatı performansını hatırlamak için linke tıklayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.