Türkiye otomotiv ihracatı kilogram değeri 11 dolara yaklaştı

Çip krizi 2023 Haydar Yenigün

2021 yılını 30 milyar dolara yakın ihracat geliriyle kapatan Türkiye otomotiv sanayi; bunu 1 milyon adetin biraz altında araç dış satımı ile yakaladı. 2020 yılında az da olsa daha çok sayıda araç ve yedek parçayı 25 milyar dolara ihraç eden sektörün; dış satım geliri yüzde 11 artış gösterdi. Yani, 2020 yılına göre, 2021 yılında satılan otomotiv ana ve yan sanayi ürünleri yüzde 11 daha fazla dolar getirdi. Türkiye otomotiv ihracatı kilogram değeri 10.62 dolara ulaşırken, yeni hedef olarak 20 dolar dile getiriliyor.

Otomotiv Sanayi Derneği Başkanı Haydar Yenigün, konuyla ilgili bir açıklama yaptı: Açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“Bizi her zaman en çok mutlu eden tablo… En üstteki ana sanayi Türkiye otomotiv ihracatı kilogram değeri 10,62’ye ulaşmış durumdayız. Bunu daha da yukarı çıkarmak adına harıl harıl çalışıyoruz. Özellikle bağlantılı araçlar, elektrifikasyona sahip araçlar ve yüksek teknolojiye sahip ürünlerle bu rakamı yukarıya çıkarmaya çalışıyoruz.”

eylülde-otomotiv-ihracatı-sıralaması
Türkiye otomotiv ihracatı kilogram değeri giderek yükseliyor.

Otomotiv tedarik sanayi ürünlerinin ihracat değeri:

Otomotiv ana sanayii rakamlarının yükselişen karşın tedarik sanayii ihracatında aynı rakamlara çıkılamadı. Yenigün, konuyla ilgili yaklaşımını şöyle dile getirdi:
“Türkiye otomotiv ihracatı kilogram değeri daha da  yükselmeli. Bence tedarik sanayisinin bunu yukarı çıkarması lazım… O konuda TAYSAD ile güzel çalışmalarımız var. TAYSAD ile OSD’yi birbirine bağlayan “Otomotiv Teknoloji Platformu” OTEP adında bir platform var. Bu platform, devlet tarafından da destekleniyor. Platform; ana sanayinin bugün ve önümüzdeki dönem ihtiyaç gösterici; elektrifikasyon bazlı veya bağlantılı araç bazl;  özellikle yüksek teknoloji ihtiva eden komponentlerin Türkiye’de üretilmesini sağlamayı amaçlıyor. Şu anda onların birçoğu yurt dışından geliyor.
Bunarın Türkiye’de üretimini sağladığımız zaman, Türkiye’nin toplam ihracatındaki o yatay çizginin, tedarik sanayisinin de etkisiyle yükselişe geçeceğini umuyoruz.”

2021 Türkiye otomotiv sektörü cari dengesi:

Türkiye otomotiv sanayi 2021 yılında ithalatın yüzde 44 seviyesinde gerçekleştiği bir yılı geride bıraktı. OSD açıklamasına göre sektör, 2021 yılı Ocak-Kasım döneminde 8.23 milyar dolar artıda.
OSD Başkanı Haydar Yenigün tarafından açıklanan rakamın aralık ayında biraz daha artıya geçmesi bekleniyor:
“Bir diğer önemli metriğimiz; sattığımız ve aldığımız arasındaki fark. Bu konuda haksız yere çok eleştirildiğimizi de söylemem lazım. Ocak-Kasım daha Aralık yok içinde, 8,23 milyar dolarlık artı vermiş durumdayız. Geçtiğimiz yıllarda da onun böyle olduğunu sizlerle paylaşmıştık. Bunların içinde biliyorsunuz her türlü ithalat, araç ithalatı da dahil.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz