Türkiye’de Mercedes otobüs üretimi 6 haneli rakamlara koşuyor

Otomotiv üretiminde özellikle büyük tip ticari araç yani otobüs ve kamyon üretiminde Türkiye Avrupa’nın ve dünyanın ilk büyük üreticilerinden biri. Bu gücün önemli oyuncuları arasında ise Mercedes başı çekiyor.

Türkiye’de 50 yılın üzerinde geçmişe sahip şirketin ürettiği otobüs sayısı 95 bin adeti buldu. Hatırlanacağı gibi 1968 yılında Türkiye’de Otomarsan adıyla üretime başlamıştı. Türkiye’de Mercedes otobüs üretimi 6 haneli rakamlara koşuyor.

Sadece 2019 yılında şirketin Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda üretilen otobüs sayısı 4.134 adet olmuştu. Alman otomotiv devi, üretimin yaklaşık yüzde 96’sını ihraç ediyor. 2019 yılında 3.985 adetlik otobüs ihracatı gerçekleştirdi ve sadece otobüs ihracatından 548 milyon avroluk gelir elde etti.

Yaklaşık 3.500 çalışanın istihdam edildiği Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda üretilen Travego, Intouro, Tourismo, Setra UL & LE ile dizel ve gazlı motor seçenekleriyle Conecto Solo ve körüklü otobüsler, 70’den fazla ülkeye ihraç ediliyor.

Türkiye’deki en büyük yabancı sermayeli şirketlerden biri

Türkiye’nin yabancı sermayeli en büyük şirketlerinden biri olan Mercedes – Benz Türk, üretime başladığı 1968 yılından bu yana toplam 95 adet otobüs üretti. 95 bininci otobüs olan yeni Tourismo; üretim ve kalite kontrol süreçlerini tamamlayarak İspanya’ya doğru yola çıkıyor.

Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası dünyanın en modern ve entegre otobüs fabrikalarından biri olarak kabul ediiyor.

Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda üretilmiş olan otobüsün öne çıkan özellikleri de ilgi çekici: Bu ekipmanlar arasında engelli yolcular için lift ve 394 beygir gücündeki Euro VI motor önemli. Ayrıca otomobillerde kullanılan ileri güvenlik sistemleri arasındaki araç mesafe takip, acil fren ve şerit takip sistemleri de made in turkey Tourismo üzerinde yer alıyor.

Türkiye’de Mercedes otobüs üretimi 6 haneli rakamlara koşuyor.

2 Comments
  1. Nebi Ekinci says

    MAŞALLAH HELLAL OLSUN DAYİM OLSUN İNŞALLAH

  2. Nebi Ekinci says

    ???????????????????????????????

Leave A Reply

Your email address will not be published.