Türkiye’nin en ‘çekici’ araçları!

Ağır ticari araç pazarının rekabeti otomobil ve hafif ticari araçlar pazarından daha farklı şekilleniyor. Öncelikle duygular değil mantık çok daha ön planda tutuluyor. Daha az marka var, ticari gerçekler, maliyet, karlılık vs. daha önemli. Bunun yanı sıra şirketlerin yatırım planları, büyük çaplı altyapı projeleri, yerel ulaşım ya da inşaat projeleri bu pazardaki ivmeyi doğrudan etkiliyor.

Buna göre yılın ilk 3 ayında Türkiye pazarında satılan ağır ticari araç sayısı toplam 4 bin 384 olurken bunun bin 956 adedi çekici sınıfından 2 bin 428 adedi ise kamyonlardan oluştu. Kamyon sınıfında satışların bin 122 adedi onroad, bin 306 adedi ise offroad modellerden kaynaklandı.

Mercedes lider, Scania ve Ford takipte

Çekici pazarında satışlar Mart ayında ivme kazanırken yılın ilk çeyreğini oluşturan satış rakamlarında ilk sırada 616 adetle Mercedes Benz yer aldı. Onu Scania 424 adetlik satışla takip ederken üçüncü sırada bulunan Ford, 415 adet satış kaydetti. MAN 227 adet, Iveco ve Renault Truks 102’şer adet, Volvo ise 70 adet çekici satışı gerçekleştirdi.

Pazar büyümeye devam edecek

Çekici pazarında ikinci sırada bulunan Scania Türkiye Genel Müdürü İlhami Eksin

 

 

 

 

 

 

 

 

Ağır ticari araç pazarının Türkiye ve global değerlendirmesini yapan Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü İlhami Eksin, 2018’de pazar hakkında iyimser bir beklenti içinde olduklarını belirtti. Eksin “Türkiye ağır ticari araç pazarının son 10 yılına bakıldığında ortalama 25-30 bin araç satıldığı görülmektedir. Bu da çok daha fazla potansiyele sahip olduğumuzun göstergesidir. 2018 yılında gerek yurtiçi taşımacılıkta, gerekse de uluslararası taşımacılıkta daha hareketli bir yıl olacağını düşünüyoruz. Bu hareket ağır ticari araç pazarına olumlu yansıyacaktır” açıklamasında bulundu.

İlhami Eksin, Scania markasının global pazarlarda da satışlarının yükseldiğini belirterek “Scania, 2017 yılını 90.777 adetlik satışla tamamladı ve yüzde 16 pazar payı elde etti. Yeni nesil Scania’nın katkısı ile bu yılın ilk 3 ayında gerçekleşen satışlarla Scania’nın pazar payı yüzde 18’e yükseldi. Bu artışta Türkiye pazarının da etkisi bulunmakta. Türkiye, Scania için stratejik önemi büyük bir ülke. Doğuş Otomotiv olarak, çok güçlü bir yetkili satıcı ve servis ağımız bulunmakta. Türkiye pazarında elde ettiğimiz başarılardan çok mutlu ve gururluyuz” dedi.

Leave A Reply

Your email address will not be published.