Türkiye’ye gelmeyen otomobiller 2: Honda Civic Coupe ve Wagon

Ülkemizdeki en popüler Japon markalarından biri tartışmasız Honda ve modeli de Civic’tir. 1972 yılından bu yana üretilen Civic, halen 10. nesil olarak yollarda. Geçtiğimiz günlerde makyajlanan Civic için bir güncelleme geldiğini, Türkiye’de bunun 2019 yılında uygulanacağı haberlerini sizlerle paylaşmıştık.
9. jenerasyon ile başlayan dizel macerası 10. nesilde de devam ediyor. Honda’nın bu en tanınmış otomobili Türkiye’de 4 farklı motor seçeneği (1600 cc atmosferik, 1500 cc turbo beslemeli, 1600 cc dizel ve Typer R da kullanılan 2000 cc turbo beslemeli) ve 4 kapılı sedan ile HB karoser seçenekleriyle temsil ediliyor.
Ülkemize gelmeyen iki farklı versiyon ve bir motoru daha var yeni Civic’in.
Honda Civic, model tarihi boyunca her zaman ve illaki coupe versiyona sahip oldu. Ülkemizde de yollarda Civic Coupe araçlar görebiliyoruz. Honda Türkiye, coupe gövdeyi bazı yıllar getirdi, bazı yıllardaysa özelikle 3 kapının gözden düşmesiyle ithalatını bıraktı.
Civic Coupe’nin donanım seçenekleri ise LX – LX Sensing – EXT -EXT Sensing – Touring – Si – Sİ HFP’dir. Amerika satış fiyatları ise LX için 20 bin dolardan başlayıp 205 hp gücündeki Sİ HFP için 35 bin dolara kadar çıkabiliyor.
10. nesil Civic Coupe Türkiye’ye getirilmiyor. Daha önceki nesillerde ülkemize gelmemiş olan bazı coupe seçenekleri sadece gümrükten çıkarılmış bir kaç adet araçla sınırlı. 2016 yılında son nesil Civic yollara indi. Sedan seçeneği ülkemizde üretilirken, HB versiyonu ithal ediliyor.
Ülkemizde bulunmayan Civic Coupe ve 9. nesilde inşa edilip 10. nesilde henüz yenilenmeyen fakat beklenen Civic Wagon ise gözümüze biraz farklı göründü.
Ülkemizde olmayan bu Civic modelleri için bir de yine ülkemizde olmayan 2000 cc atmosferik ve 1000 cc turbo motor seçenekleri bulunuyor. Bununla birlikte RS olarak adlandırılan modelde kullanılan 1500 cc motor Coupe’de de mevcut. 9. nesil Wagon modelinde ise 1600 cc dizel ve 1800 cc motor seçenekleri var.
2000 cc atmosferik motor 160 hp güce sahip. Ülkemizdeki vergi sisteminden dolayı bu atmosferik motorun ithal edilmemesi makul gibi görünse de Civic Coupe’nin gelmemesi Civic meraklıları için üzücü bir durum.
Son yıllarda Amerika’da popüler olan WRX (World rallycross) yarışlarında ise Civic Coupe’nin 4 çeker turbo beslemeli bir ralli versiyonuna da rastlıyoruz. Bu versiyon Honda Japonya’dan bağımsız olarak RedBull takımı tarafından geliştirilmiş bir versiyon ve satışı yapılmıyor.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.