Fransızlar Opel’de 3 modelin fişini çekiyor

Opel, satış rakamlarında istenen başarıya ulaşamayan 3 modelin üretimini bitirmeye hazırlanıyor. Geçen yıl Opel Vauxhall markalarını bünyesine alan Groupe PSA; henüz açıklanmayan 2018 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçları öncesinde diyet programlarıyla gündemde. Bir dönem Opel için çeşitlilik algısını yukarı taşıma planlarıyla üretime alınan Opel Adam, Opel Karl ve Opel Cascada modelleri bantlardan çekiliyor. Model lifecycle süresi tamamlandığında yenileri üretilmeyecek.

Adam Opel adına üretime alınan tek kapılı giriş sınıfı bir model olan Adam; yine giriş sınıfı bir diğer model Karl ile cabrio Cascada modellerinden boşalacak alanda Avrupa’da yükselişe geçen SUV; modelleri öncelikli olarak öne çıkacak. İlk etapta kompakt SUV Mokka X’in, satışa sunulacak. Crossland ve Grandland modelleri ile birlikte bu sınıftaki model alternatifi artacak. Opel’in satış planlarında 2021 yılına kadar bu segment satış hacminin % 40’ını karşılayacak.

Opel Cascada lanse edildiğinde sınıfında başarılı olması bekleniyordu

Yeni Corsa geliyor

Opel’in ürün portföyündeki düzenleme sonrası öne çıkaracağı bir başka alan ise Corsa; gibi satış hacmi yüksek modellere daha çok odaklanmak olacak. Opel’in 2020 yılına kadar üç temel model lansmanı olacak; önce yeni nesil Corsa geliyor, ardından ikinci nesil Mokka X ve son olarak hafif ticari van modeli Vivaro.

Groupe PSA 2018 yılı ilk yarı yıl finansal sonuçlarına göre; gruba bir 2017 yılında dahil olan Opel Vauxhall markalarının toplam gelirleri 9.9 milyar Euro seviyesinde gerçekleşti. Groupe PSA gelirleri geçen yıla kıyasla yüzde 40.1 artışla (2 marka ilavesiyle) 38.6 milyar Euro’ya yükselmişti.

Opel Karl

Grup genelinde gerçekleşen 3.191 milyar Euro operasyonel serbest nakit akışının 1.157 milyar Euro’su Opel/Vauxhall’dan geldi. 2018 ilk altı ayında Opel/Vauxhall markaları toplam operasyonel karlılığı 502 milyon Euro oldu. Opel/Vauxhall Otomotiv birimi yüzde 5.0 sürdürülebilir operasyonel karlılığa ulaştı. Grup genelinde sürdürülebilir operasyonel karlılık 3.017 milyar Euro ile yüzde 7.8 düzeyinde. 30 Haziran 2018 itibarı ile toplam 216 bin adetlik Opel/Vauxhall markaları stoğu bulunuyor.

Bilindiği gibi 2017 yılı ilk aylarında Opel/Vauxhall 2.6 milyar dolar karşılığında General Motors tarafından PSA Group’a satılmıştı. Alman üretici GM bünyesindeki son bir yılında bir milyar dolar zarar açıkladı. PSA le birlikte başlayan diyet programı sonrası şirket yılın ilk altı ayında yaklaşık yarım milyar dolar operasyonel kârlılık elde etti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.