Tutku, adanmışlık, bakış açısı ve sabır

İzleyenler bilir…

Home & Entertainment tv kanalında Grand Design (Büyük Tasarımlar) adını taşıyan bir program var. Son zamanlarda her rastladığımda TV kumandasını elimden bıraktıran bir program. Bugünlerde hafta sonlarının mahmur sabahlarına çok iyi eşlik ediyor.

1999’dan beri ingiltere’de yayınlanıyor. Bir mimari tasarım ve inşaat programı. İngiliz tasarımcı, yazar ve televizyoncu Kevin McCloud, programın hem yazarı hem sunucusu. Programda yıllarca hayallerini kurdukları evleri yaptırmak isteyenlerin sıfırdan başlayan inşaat süreçleri ve bazen de sonrasında yaşadıkları anlatılıyor özetle. İçlerinde 20’li, 30’lu yaşlarını sürdürenler de var; 60’lı, 70’li yaşlarını sürdüren de.

İçerik olarak böyle bir programın sürdürülmesinin çok zor olduğunu düşünüyorum. Çünkü inanılmaz bir fikri takip gerektiriyor. Düşünsenize bir evin inşaat sürecini 3-5 yıl, hatta 10 yıl boyunca takip ediyorsunuz. Bazen 10 yıl öncesine dönüp inşa edilen evlerin bugünkü durumuna bakıyorsunuz.

Başlangıçta ben de büyük ihtimalle birçok kişiyle benzer tepkiyi vermişimdir. O kadar para bende olsa ben ne saray yavruları yaptırırdım.

Hayır, öyle değil.

İçlerinde çok zenginler de var. Ama büyük bir çoğunluğu kısıtlı bütçelerle hayallerini gerçekleştirmeye çalışıyor. Çoğu zaman bütçeler aşılıyor. Açmazlar yaşanıyor. Yeni krediler için başvuruluyor. Bazen de para bittiği için inşaatlar duruyor…

Sonuç olarak ortaya gerçekten olağanüstü tasarımlar çıkıyor…

İnsanların hayallerinin gerçekleşip gerçekleşmediğini görüyorsunuz.

Genellikle de hayallerin de gerçeklerin de aynı sonuca çıktığı evler. Yerleşik bir toplumun, kaç yaşında olursa olsun yaşadığı topraklara daha da yerleştiği evler sanki bunlar…

Programlardan birinde Kevin McCloud’un ağzından yapılan işleri tanımlayan şu dört kelime dökülüyor:

Tutku, adanmışlık, bakış açısı ve sabır…

Otomobillerle ne ilgisi var?

Hiç işte…

Bu dört kelime bana yerli otomobili hatırlattı.

Nedense…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.