Uçan motosiklet siparişe açıldı

Türkiye’de motosiklet kullanıcılarının özellikle trafik ışıklarında kırmızıda bekledikten sonra yeşil yandığında hemen hafif gaz vermesi çok dikkat çeker. Motosiklet bu harektele otomobillerin içinden sıyrılıp, onların 5-10 metre önüne geçer.

Sürücüler, müdahaleye uğramayacak şekilde yoluna devam edebilmek ister. Kendini daha güvende hisseder. Peki bu güvenlik duygusunu sürekli yaşatacak yeni bir motosikletin ön siparişe açıldığını söylesek. Ruslar yaptı, uçan motosiklet. Ama 150 bin doları olanlara. Köprü parası, otoyol parası yok tabii ki. Elektrikle çalışıyor. Ve aslında o bir tür drone.

Rus teknoloji şirketi Hoversurf, uçan motosiklet Hoverbike S3 modelinin seri üretimine başlayabileceğini açıkladı. Ön siparişleri açtığını belirten Rus şirket, 150 bin dolar ödeyecek ilgili ve meraklı motosikletçileri bekliyor.

Uçan motosiklet olarak videoları yayınlanan Hoverbike, Star Wars’taki imparatorluk askerleri Scout Trooper’lar tarafından kullanılan Speeder Bike adı verilen araçlarla büyük benzerlik gösteriyor.

Hoverbike S3 uçan motosikletin havada kalma süresi sürüş tarzına göre 10-25 dakika arasında değişiyor. Ağırlığı sürücü ile birlikte 300 kilogram. Köşelere yerleştirilen ve her biri birer motora bağlı pervaneleriyle 16 metre yükseklikte, saatte 96 km hıza çıkabilecek şekilde uçabiliyor. Ayrıca uçan motosiklet uçak ve otomobillerde kullanılan otonom sürüş yani otomatik pilot özelliğine de sahip. Programladığınızda sürücü olarak bir şey yapmanıza gerek kalmadan 25 dakikaya kadar menzil katedebileceksiniz.

Rus şirket değişik tasarımlar üzerinde de çalışıyor.

Bu arada uçan motosikletin yaklaşık bir yıldır Dubai polisiyle devriye attığını belirtelim.

Rus kökenli Hoversurf şirketinin verdiği bilgilere göre Hoverbike S3’ün gövdesi karbon fiber malzemeden üretilmiş. Sürücü koltuğunun yapısı, sürücünün her türlü yükseklik derecesinde rahat ve güvenli oturmasını sağlamak için özel olarak tasarlanmış.

Ön siparişe açılan uçan motosiklete sahip olmak için 150 bin dolar ödemek ve 2 – 6 ay arasında beklemeniz gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.