Üçte bir küçülen pazarda satışı en çok artan marka

Honda Civic başta olmak üzere modern ürün serisi ile 2018’de satışları artan ilk marka oldu. 2017 yılında 26 bin 421 adetle tarihinin en yüksek satışına imza atan Honda; 2018 yılında pazarın yüzde 35 daralmasına karşılık bu rakamı 28 bin 661’e taşıdı. Bu artışla, otomobil ve hafif ticari toplam pazarının ilk 10 markası arasında satış adedini artıran tek marka oldu.  

Filo satışları yerine perakende müşteri satışlarına odaklanan, daralan pazarda büyüme başarısı gösteren Honda; toplam satışlarını geçen yıla oranla yüzde 8,5 artırarak pazar payını yüzde 5,9’a çıkardı. Honda Türkiye bu pazar payı artışı ile daralan pazarda büyüme gösteren 3 markadan biri oldu. Toplam otomotiv pazarı içerisinde yüksek satış adetlerine sahip markalar baz alındığında ise Honda, 2018 yılında satış rakamlarını en çok artıran marka olarak öne çıktı. Bu sonuçlara göre Honda otomobil pazarında en çok satış yapan altıncı marka oldu.

Honda Ekim ayında da Türkiye’de en çok satılan otomobil markası idi. Türkiye’de sergilediği başarıyı Honda’nın global pazarında da koruyan Honda Türkiye, bu yıl da İngiltere’den sonra Avrupa’da en çok satış yapan ülke konumunda.

Honda’nın başarılarında kilit noktası olan Civic Sedan modeli de Ağustos, Eylül ve Ekim ayları olmak üzere üst üste 3 ay boyunca Türkiye’nin en çok satan modeli oldu. 2018 yılında 4 bini dizel olmak üzere toplam 23 bin 799 adet satılan Honda Civic Sedan, yıl genelinde de en çok satılan 3’üncü model olma başarısını elde etti. Filo satışları çıkartıldığında ise bireysel müşterilerin en çok tercih ettiği model Civic sedan oldu.

Sportif ruhu ile dikkat çeken tasarımlara imza atan Honda, 2018 yılında Civic Type R ve NSX modelleriyle de dikkat çekti. Super Sport kategorisinde rol aldığı ve Avrupa’da yalnızca 5 ülkede satılan NSX modelinden 2018 yılı içinde 3 adet satıldı. Honda Türkiye bu başarı ile toplam NSX satışını 5’e çıkarmış oldu. ‘Hot Hatch’ sınıfının en güçlü modellerinin başında gelen, Honda’nın dikkat çekici diğer modeli ise Civic Type R oldu. Honda, 2018 yılını toplam 19 adet Civic Type R satışı ile kapattı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.