Toyota’dan EV devrimi: Ucuz, uzun menzilli, kısa şarj süreli piller geliyor

800 km menzilli ilk elektrikli Toyota

Toyota, yeni nesil elektrikli araçların üretimine 2026 yılında başlamaya hazırlanıyor. Japon şirket “Otomobillerin Geleceğini Değiştirelim” temalı bir çalıştayda gelişmiş batarya yol haritasını açıkladı. Buna göre 800 km menzilli ilk elektrikli Toyota araçlarda kullanılacak yeni piller ekonomik, uzun menzilli ve daha kısa şarj süreli olacak. Ayrıca tek şarjla 1000 km gidebilecek performans pillerine de çalışılıyor.

Toyota yeni nesil tam elektrikli aracını ilk olarak 2026’da satışa çıkarmayı planlıyor. Devamında 2030 yılında satılacak 3.5 milyon tam elektrikli Toyota aracın 1.7 milyonunu bu yeni nesil elektrikli modeller oluşturacak. Toyota 2026 yılında 10 yeni elektrikli aracı piyasaya sürecek.

Toyota Avrupa için elektrikli araç atağı başlatıyor

Yeni piller ekonomik, uzun menzilli ve kısa şarj süreli olacak

  • 2026 yılında yeni nesil elektrikli araçlarda kullanılması planlanan performans Lityum-iyon bataryalarla maliyetler düşürülecek. Bu piller mevcut bZ4X’deki bataryalara göre yüzde 20 daha düşük maliyetle üretilebilecek.
  • Bununla birlikte hızlı şarj süresi 20 dakika veya altına inecek.
  • Bu bataryalar 800 kilometreden daha fazla menzil sunacak.
  • Elektrikli araçların daha ulaşılabilir olarak yaygınlaşmasını hedefleyen Lityum Demir Fosfat bataryalar, mevcut bZ4X modelindeki bataryalara göre yüzde 40 daha az maliyete ve yüzde 20 daha fazla menzile sahip olacak. 30 dakikadan daha kısa sürede şarj edilebilecek bataryaların, 2026-2027 yıllarında üretilmesi planlanıyor.

Yüksek performanslı batarya da geliştiriliyor

  • Toyota ayrıca Bipolar mimariyi lityum-iyon batarya kimyasıyla bir araya getirerek: Yüksek Performanslı batarya da geliştiriyor. Araç tasarımlarındaki daha iyi aerodinami ve daha düşük ağırlık sayesinde 1000 kilometreden daha fazla menzil sunulabilecek.
  • Yüksek performanslı yeni nesil bataryalar yüzde 10 daha düşük maliyetli olacak.
  • Yüksek performanslı bataryalar 2027-2028 yıllarında kullanılmaya başlanacak.
  • İkinci gelişim fazında 1200 kilometreden daha fazla menzil sunacaklar. Bununla birlikte 10 dakikadan daha kısa sürede şarj edilebilecekler.

Önceki İçerikBirlas, Alman yay devi Eibach ile Türkiye’de büyüyor
Sonraki İçerikCitroen C5 Aircross hibrit versiyonla Türkiye’ye geliyor
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz