Birlas, Alman yay devi Eibach ile Türkiye’de büyüyor

Formula 1, Nascar, WRC gibi dünyadaki onlarca motor sporları rekabetinin başrol oyuncusu Alman Eibach Türkiye operasyonunda gaza bastı. Birlas Alman yay devi Eibach ile ilk yılını tamamladı. Volkswagen’den Bentley’e, Ferrari’den Lamborghini’ye pek çok markanın tek tercihi Eibach’ın Almanya üretim tesislerini yerinde inceledik. Türkiye temsilciliği için Birlas ile anlaşan Eibach, “Türkiye için ideal partneri bulduk”larını söyledi.

Wilfried Eibach, Serdar Demirdağ yönetimindeki Birlas ekibi ile gazetecileri evinde ağırladı.

Yalın, temiz ve yüksek teknoloji ile üretim yapılan tesiste 1500 farklı spor yay üretiliyor. Yıllık üretimi 1 milyonun üzerinde. Tesis bize şirketin başkanı Wilfried Eibach gezdirdi. Neler yaptıklarını anlattı. Akşam yemeği için ekibimizi evinde konuk etti.

Birlas Alman yay devi Eibach ile işbirliğinde birinci yılını tamamladı.

Birlas Alman yay devi Eibach ile spor yayda iddialı

Eibach, yıl içerisinde Yakup Sabancı şirketi Birlas Motorsports ile anlaştı. Yay devi, otomotiv after market pazarı için ürünlerini ithal etmeye başladı. Birlas Başkan Yardımcısı Serdar Demirdağ, “Birlas olarak Bridgestone Motosiklet Lastikleri, O.Z. Jant, KN filtreleri gibi uluslararası premium markalarımız arasına Eibach da katıldı. Bir dünya devini daha Türkiye’ye getirmeyi başardık. Türkiye’de özellikle kompakt ve spor araç kullanıcıları araçlarının sportifliğini artırmak için Eibach yaylarını ve O.Z Jantlarını tercih ediyor. Ciromuz içerisinde bu ürünlerin payı giderek artıyor. Birlas Alman yay devi Eibach ile önce after market pazarında büyüyeceğiz.” bilgilerini verdi.

 

Almanya’daki üretim tesislerinde ziyaret ettiğimiz Eibach GMBH CEO’su Wilfried Eibach’a göre yay ve süspansiyon sistemlerine olan ilgi yüksek. Araç yükseltme eğilimi özellikle pick up ve SUV tarzı araç sahiplerinde güçlü bir duygu. Performans artırmak isteyenler de aracını özel yaylarla alçaltıyor.

Genel olarak bakıldığında 2023 yılı Eibach’ın 72 yıllık tarihinin en iyi yılı olacak.

Kapasite artıracak, elektrikli araçlara yay üretecek

“Kapasitemizi bir miktar artıracağız. Elbette her yeni EV geçmişin arabalarından farklı. En önemli faktör piller ve bunların arabanın neresine yerleştirildiği fark yaratıyor. Ancak onlarca yıldır yeni araçlar için süspansiyon tasarladığımız için bu konuda da uzmanız. Daha yüksek ağırlıklarla başa çıkabilmek için, Eibach Engineers’ın da ortak mühendisliğini yaptığı, bugüne kadar üretilmiş en güçlü, en büyük ve en ağır CNC Sarma makinesine önemli bir yatırım yaptık.”

Birlas, Eibach için ideal partner

VW Grubu ve BMW gibi birçok OEM müşterilerinin aksesuar olarak spor süspansiyon yayları da sunduğunu vurgulayan Eibach, ortaklık ve işbirliklerine sıcak baktıklarını dile getiriyor. Yıllarca dünyanın dört bir yanında bir çok partner ile beraber çalışmış. Bu global ve yüksek deneyimle Türkiye temsilcisi Birlas’ı ideal partner arasına yerleştiriyor.

Birlas’ın Türkiye’deki premium temsilcilikleri arasına Eibach’ı ve süspansiyonu katmasının önemine değinen Eibach “Özellikle lastik bayi zincirleri süspansiyon ve yay grupları için ideal bir platformlardır. Birlas’la olan işbirliğimizi daha da geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi. Birlas Alman yay devi Eibach ile Türkiye için işbirliğini ilerletecek motivasyon ve yatırımlara sahip.

 

EIBACH kimdir:

Eibach, yüksek kaliteli süspansiyon ve şasi sistemlerinin yanı sıra birçok zorlu uygulamaya yönelik özel teknik yayların üretiyor. 72 yıl önce Almanya’nın ortasındaki Finnentrop’ta üretime başladı. 1951 yılında baba Heinrich Eibach tarafından kuruldu. Wilfried, 1967’de babasının erken ölümünden sonra yönetimi üstlendi. Firma Avrupa’da (Finnentrop, Almanya), Kuzey Amerika’da (Corona, CA, ABD) ve Asya’da (Taicang, Çin) kendi üretim tesislerinin yanı sıra Avustralya, İngiltere ve Güney Afrika’da kendi mühendislik ve satış şirketleriyle temsil ediliyor.

Almanya tesislerinde yaklaşık 450 çalışanı var. Bugüne kadar 220 gence eğitim verdi. Eğitim alanların yaklaşık üçte biri şirkette işe girmiş durumda.

Her yay 350 bin kez teste tabi tutuluyor

Wilfried Eibach 1 Nisan 2024’de iş yaşamında 65’inci yılını kutlamaya hazırlanıyor.

Eibach: İşte bu noktada diğer firmalardan farklılaşıyoruz: Aracın ağırlık merkezini yalnızca teknik açıdan pratik olduğu ölçüde alçaltıyoruz. Burada aşırı ayarlar bulamazsınız: Eibach’ta performans ve yol tutuşu, dolayısıyla sürüş keyfi ön plandadır.

Tüm ürünlerin kendi mühendislerince geliştirilip, test edildiğine dikkat çeken Eibach, bir viraj çubuğunun imalatında yaklaşık 350 bin kez darbe testi uygulandığını söyledi.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.