Uymayana büyük ceza geliyor: Toyota, 1 yılda 1,4 gr indirdi

Avrupa bir kaç yıl içinde büyük bir değişim yaşayacak. Bütün otomotiv şirketlerinin gözünü korkutan bu değişimin temelinde egzozdan çıkan zararlı gazlar var. 2021’den itibaren Avrupa lükelerinde satılacak bütün otomobiller CO2 (karbondioksit) oranını 95 g/km’ye indirmek zorunda. İndiremeyenlere büyük cezalar kesilecek.

Avrupa’da 2021 kabusu. Milyarlarca euro egzoz için harcanıyor

Otomotiv üreticilerinin milyar euroları bulacak cezalardan kurtulma çalışmaları sürüyor. Büyük hacimli benzinli motorlar küçülüyor, küçük benzinli motorlar elektrikli motorlarla hibrit hale getiriliyor.

Avrupa’da yapılan bir araştırmada en düşük emisyon oranlarına sahip ilk marka Toyota oldu. Japon şirket, Avrupa’da satışını yaptığı otomobillerde 2017 yılında 101.2 g/km olan ortalama CO2 emisyon oranını 2018 yılında 99,9 g/km’ye indirildi.

Şirket, Avrupa’da sattığı otomobillerde hibrit motorlarla 2021 kriterlerine yaklaştı.

Avrupa Birliği yönetmeliklerine göre, 2021 yılından itibaren tüm üretici firmaların Avrupa’da satışa sunacağı otomobil modellerinde CO2 oranını 95 g/km’ye indirme zorunluluğu bulunuyor.

2018 yılında gelen bu başarıda Toyota’nın Avrupa’daki toplam otomobil satışlarının yüzde 60’ının hibrit versiyonlar olması da büyük rol oynadı.

Toyota geçtiğimiz yıl Avrupa’da 435 bin 119 adet hibrit otomobil satışı gerçekleştirdi. Bu rakamla hibrit oto satışlarını yüzde 21 artırdı.

Toyota aynı zamanda 2017’ye göre emisyon oranlarının iyileştirilmesi yönünde gelişim gösteren beş markadan biri oldu.

Bu performansa, Türkiye’de üretilen Toyota C-HR’ın ticari başarısı ve yüksek hibrit satış oranı büyük katkı sağladı.

Önceki İçerikHyundai Kona sürüş izlenimi; beklentilerin üzerinde
Sonraki İçerikFiat yeni reklam filminde gerçek hikayelere yer verdi
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz