Ve Tesla Model Y karşınızda: Menzil 482 km, 0-100 3,5 saniye

Günlerdir o konuşuluyordu. Tesla, Model 3 Model X adlarını verdiği ürün gamına şimdi de Model Y’yi ekledi. Bir kaç gündür hayalet görselinin ortalıkta dolaştığı yeni otomobilin ilk görüntülerini izlemeye başlayabilirsiniz. Bakalım beğenecek misiniz?

Model Y taımlanırken tamamen elektrikli orta boy bir SUV olarak tarif ediliyor. Tıpkı Volkswagen’in hazırladığı yeni I.D. gibi. İkisinin kapışacağı ortada.

Model Y ‘nin 7 koltuklu olacağı ve bagajının da küçümsenmeyecek hacimde olacağı belirtiliyor. Motorları, aktarma organları iddialı. 0-100 km hızlanmasını 3,5 saniyede tamamlıyor. Model Y standart batarya ile 370 km menzile sahip. Model Y Long Range seçeneğinde ise tek şarjla 482 km yol alabilecek.

İç mekan görselleri henüz yayınlanmadı. Tesla Model Y’nin içinde panoramik cam tavanı ve yüksek oturma alanı olacak. Öndeki bagaj ve yatırılan koltuklarla birlikte toplam 1.9 metreküp depolama alanı bulunuyor. Model 3 gibi, Model Y de anahtarsız çalıştırmaya sahip. Anahtar yerine akıllı telefonunuzdaki uygulamaya girmeniz yeterli oluyor. Otomobilin tüm kumandalarının içinde bulunduğu 15 inçlik tek bir dokunmatik ekran arayüzü Model Y ile de kullanımda. Model Y ayrıca uzaktan kilit açma, uzaktan ısıtma-soğutma sistemini çalıştırma, konum izleme, Hız Sınırı Modu ve daha fazlası gibi erişimi kolay özellikler için Tesla Mobile uygulamasıyla bağlantı halinde bulunacak.

Alta yerleştirilen piller nedeniyle düşük ağırlık merkezi, sert yapısı aracın özellikleri arasında. Model Y, 36 ülkede 12 binin üzerindeki Supercharger dolum istasyonunun yanı sıra, saatte 1.000 mil şarj edebilen yeni V3 Supercharger’larla da uyumlu. Model Y, uzun menzilli arka tekerden çekiş ve çift motorlu dört tekerlekten çekiş gibi iki seçenekle satılacak. 2020 yılı sonbaharında 39 bin dolardan satışa çıkması bekleniyor. İlk teslimatlar ise 2021 yılı bahar aylarını bulacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.