2.0 lt motorlu Range Rover Velar’ın fiyatı belli oldu!

Land Rover’ın 1969 yılında geliştirdiği prototipi yeni nesil SUV’una ilham verdi. 1 Ağustos’tan itibaren Borusan Otomotiv Yetkili Satıcıları’nda yerini alan Range Rover Velar, 139 bin 900 eurodan başlayan fiyatlarla satılıyor.
Aynı isimle bundan yaklaşık 50 yıl önce kendini gösteren Velar, 21’inci yüzyıl yorumu ile yollara indi.
İlk kez mart ayında düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Velar, Range Rover ailesinde, Evoque ve Range Rover Sport arasındaki küçük boşluğu dolduruyor.
2.660 milimetrelik dingil mesafesine sahip Evoque’tan sonra artık 2.874 milimetrelik dingil mesafesine sahip Velar geliyor. Sport’un dingil mesafesi ise 2.923 milimetre.
Velar’ın boyutları:
Uzunluk: 4.803 milimetre
Genişlik: 1.930 milimetre
Yükseklik: 1.665 milimetre
SUV dünyasındaki model çeşitliliğini artırmak isteyen Land Rover, Velar modelinde, kuzeni Jaguar F-Pace’te kullanılan aynı alüminyum mimariye yer veriyor.
Koltukları yatırınca ortaya 1.713 litrelik bir yükleme alanının çıktığı Velar’da bagaj hacmi ise 632 litre.
Mercedes GLC Coupe, Porsche Macan ve BMW X4 modellerinin rakibi olan SUV aynı zamanda BMW X6 gibi üst sınıftaki ağabeylerinden de müşteri çalabilir.
Ön kısmı Evoque ile benzerlik gösteren Velar, genel çizgileri itibariyle Range Rover Sport’a yaklaşıyor. Velar’ın, Evoque ve Sport karışımı olduğunu söyleyebiliriz.
Aracın kabininde 10 inçlik büyük iki ekran dikkat çekiyor. Ekranlardan biri bilgi-eğlence sistemi diğeri ise klima kontrolü için görevlendirilmiş. Land Rover’ın yeni bilgi-eğlence sistemi Touch Pro Duo da Velar’da da görev alıyor. Dört çekirdekli Intel işlemciye sahip teknoloji 60 GB kapasiteli SSD harddisk ile geliyor.
Bu arada orta konsolunda toplamda 10 inçlik iki ekranın bulunduğu Velar’ın gösterge paneli de 12,3 inçlik dijital bir ekrandan oluşuyor.
Türkiye’de 180 ve 240 beygir seçeneklerine sahip 2.0 litre Ingenium Dizel motorla sunulan Yeni Range Rover Velar’ın, hafif, sert, yoğun alüminyum içeren gövdesi, öncü süspansiyon teknolojileri ile her arazide yol almak için uygun bir temel oluşturuyor.
Velar’ın dizel motor ihtiyacını ise 300 beygir güç üreten 3.0 litrelik V6 motor tek başını göğüslüyor. Ancak, bu motoru tabiki Türkiye’de görmek mümkün değil.
Dört çeker sistemin standart olarak sunulduğu araçta bulunan “Terrain Response System” ile sürüş yapılan zeminin seçilebiliyor. Sürücünün seçimine göre aracın yükseklik ve çekiş ayarları otomatik olarak ayarlanıyor. Hill Descent Control sistemi ise aracın yükseklerden inişini çok daha güvenli bir hale getiriyor.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.