Vestel elektrikli araç şarjıyla milyar dolarlık şirket olacak

2023 yılında 42 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşması beklenen elektrikli araç şarj istasyonu piyasasında Vestel, küresel büyük oyuncu olacak. Önümüzdeki 3 yılda piyasa değerini milyar doların üzerine çıkarmayı hedefleyen şirket, geleceğin büyüme alanları içerisinde ilk sıralarda yer alan mobilite alanına 2017’den bu yana yatırım yapıyor.

2018’den beri Vestel şarj istasyonu üretilip, ihraç ediliyor

Vestel Mobilite’nin EV pazarındaki büyümeden pay almak için, AC ve DC şarj istasyonları, otomotiv elektroniği ve batarya depolama çözümleri gibi alanlara odaklandığını kaydeden Vestel CEO’su Ergün Güler, “Vestel olarak yeni alanlara yatırım yapmaktan geri kalmıyoruz. Eksponansiyel büyüme beklediğimiz alanlardan mobilite ve enerji depolama çözümlerine uzun yıllardır yatırım yapıyoruz. Elektronik alanındaki deneyimlerimizle atılım yaptığımız bu sektörde 2017’den bu yana elektrikli araç şarj istasyonu üretiyor, 2018’den beri de ihracat gerçekleştiriyoruz. Türkiye ve Avrupa’da bu alanda önemli bir pazar payına sahibiz” dedi.

Şarj istasyonu pazarının büyüklüğü 42 milyar dolar olacak

Elektrikli araç sayısındaki büyük artış neticesinde elektrikli araç komponentleri pazarının da 2030 itibariyle yaklaşık 440 milyar USD seviyesine gelmesi bekleniyor. Boston Consulting Group’un tahminlerine göre 2030’a kadar dünya genelindeki elektrikli araç stoğunun 225 milyon adete ulaşacağı tahmin ediliyor. Buna paralel şekilde şarj soketi sayısının da 124 milyon adet seviyesine ulaşacağı öngörülüyor. Bu da yaklaşık 42 milyar USD seviyesinde bir pazar anlamına geliyor.

Vestel Türkiye’nin en büyük EVC üreticisi ve ihracatçısı. Almanya, İtalya, İngiltere, İspanya başta olmak üzere 30’a yakın ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. şeklinde konuştu.

Vestel bu ekosistem içerisindeki stratejik tedarikçilerden biri. Araç içi ekran çözümleri, elektronik kontrol üniteleri, güç elektroniği ve bağlantılı araç çözümleri, Ar-Ge, tasarım ve üretimi de dahil olmak üzere kapsamlı bir otomotiv çözümleri yelpazesi sunuyor.

Şirket bir elektrikli aracın kokpit elektroniği, elektrik-elektronik aksamları ve güç iletimi aksamlarında ürün ve hizmetler sunuyor.

 

Elektronikteki tecrübesini mobilitede kullanıyor

 • Vestel elektronik sektöründe yıllardır edindiği yazılım, donanım ve tasarım yetkinliğini mobilite alanında da kullanıyor.
 • Vestel’in 2017’de üretmeye başladığı ev tipi AC serisinin yanı sıra hızlı tip (DC) şarj istasyonları
 • bulunuyor.
 • Hızlı şarjda 60kW, 120kW ve 150kW,
 • ultra hızlı şarj uygulamaları için ise 180kW, 240kW, 320kW ve 400kW’lık daha güçlü çıkış sunan DC serisi
 • halka açık sayaçlı otoparklarda ve elektrikli filo depolarında bekleme sürelerini 10 ila 45 dakikalık şarj süreleriyle azaltıyor.
 • 2024’te 720kW’lık, 2025’te ise 1MW güç çıkışı sunan EVC’leri satışa sunmaya hazırlanan Vestel bu sayede sadece binek modellere değil toplu taşımada kullanılan elektrikli filo araçlarına da hizmet verebilecek.
 • Ürettiği EVC’ler ile bugüne kadar Türkiye ve Avrupa’da 30’a yakın ülkede, 180 binden fazla şarj soketine güç verdi.
 • Vestel’in bu aslandaki referansları arasında  Battpower, BP Pulse, EDF, E.ON, Electrip, Eneco, Exertis, Kalyon, Migros, Shell, TOGG, Total, Viessmann, Virta, Vitol, Webasto gibi müşteriler bulunuyor.

TOGG’un hem ortağı hem tedarikçisi

Vestel 2017’de dahil olduğu TOGG projesinde bugün yüzde 23 hisseye sahip

Vestel CEO’su Ergün Güler,

 • “Biz TOGG’un sadece hissedarı değil, aynı zamanda tedarikçisi de olmak istedik. Bugün TOGG’un alametifarikalarından yekpare ekranını biz üretiyoruz.
 • Birçok elektrikli araçta olmayan mini LED teknolojisini kullanıyoruz.
 • Elektronik alanındaki bilgi birikimimizi buraya aktardık.
 • Şu an sadece üretici değil, tasarım, yazılım ve Ar-Ge alanında da projeye destek veriyoruz” diyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.