Yeni Mercedes-Benz V-Serisi ve EQV rotayı lükse çevirdi

Mercedes-Benz elektrikli hafif ticari araçlarında otomobillerindeki gibi lüks stratejisi izlemeye karar verdi. Yeni stratejinin mevcut yaklaşımdan farklı olacağını ve 2026 yılında perakende müşteriler için başlayacağını bildiren Mercedes-Benz yetkilileri; ¨binek otomobillerde olduğu gibi, yeni geliştirilecek ve bireysel kullanım için konumlandırılacak tüm MPV’lerde lüks stratejisi uygulanacak.¨ bildirimi yaptılar.

Şirket, stratejik değişikliğini, 2026’dan itibaren çıkacak hafif ticari (Van) Elektrik Mimarisi’nin (kısaca VAN.EA) kullanıma başlanmasıyla tam olarak uygulamayı amaçlıyor.

Yeni kişisel kullanıma yönelik orta boy MPV’ler EQV ve V-Serisi bu yolda önemli bir kilometre taşını oluşturuyor.

Mercedes-Benz V Serisi kokpitinde S Class tadı var.

 

Önümüzdeki birkaç yıl yeni araçlar sadece üst seviye MPV deneyimine değil, aynı zamanda tamamen elektrikli bir geleceğe de köprü oluşturacak.

Ürün gamının tepe noktasını oluşturan V-Serisi EXCLUSIVE ilk kez kaputunda dik bir Mercedes yıldızı taşıyor.

Yeni Mercedes-Benz hafif ticari güç üniteleri

Tamamen elektrikli yeni EQV, maksimum 150 kW (204 hp) ve sürekli 70 kW (95 hp) güç üreten elektromotoru 90 ve 60 kWsa (WLTP: karma enerji tüketimi: 29,43-27,04 kWsa/100 km; karma CO2 emisyonu ile satışa sunuluyor.

EQV, verimli enerji geri kazanım sistemi ve gerçek dünyada verimliliği ve menzilini daha da artıran optimize edilmiş termal yönetimin de katkısıyla 277-365 km arasında elektrikli WLTP sürüş menzili sağlıyor. Tamamen elektrikli MPV, standart olarak hem evde hem de şarj istasyonlarında 11 kW’a kadar alternatif akım (AC), ayrıca hızlı şarj istasyonlarında 110 kW’a kadar doğru akım (DC) şarjını destekliyor. Hızlı şarj istasyonunda yüzde 10-80 SoC (Şarj Durumu) yaklaşık 40 dakika sürüyor.

  • Yeni V-Serisi, dizel motor OM654’e sahip. Bu motor üç farklı performans seviyesiyle sunuluyor: 120 kW (163 hp), 140 kW (190 hp), 174 kW (237 hp) (WLTP: karma yakıt tüketimi: 8.7-6.9 lt/100 km; karma).
  • İçten yanmalı motor seçenekleri arkadan itişliyken dizel versiyonlar için ayrıca isteğe bağlı olarak dört tekerlekten çekiş sistemi de sunuluyor. Elektrikli versiyonlar ise önden çekişli olarak sunuluyor.

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.