Volkswagen Manisa yatırımı: Kaçan balık büyük oldu

Yılda 200 bin adet Passat ve Superb üretilecek Volkswagen Manisa yatırımı direkten dönen yatırımlar arasına katıldı.

Alman otomotiv devi yaptığı son açıklamada; yatırım için Slovakya’daki Bratislava fabrikasını büyütmeyi tercih ettiğini dile getirdi. Türkiye açısından kaçan balık büyüktü.

2022 model Passat ve Superb Türkiye’de üretilecekti ama olmadı!

İhracatta elde edilecek büyüme, ilk yatırım için gelecek 1 milyar avro, en az 5 bin kişilik istihdam… Peki son durum TAYSAD üyesi yan sanayi üretim şirketlerini ne kadar ilgilendiriyordu.

TAYSAD toplantısında iki deneyimli isme bu soruyu sorduk. Volkswagen Manisa yatırımı Türkiye’de olsaydı, ne kazanırdınız? Bratislava’da olması ne kadar farkeder?

Sorumuza ilk cevap TAYSAD Başkanı Alper Kanca tarafından geldi:

Kemal Bey’in bu konuda şöyle bir ifadesi var; ben de olsam böyle sıkıntılı, piyasanın bu kadar daraldığı, adetlerin bu kadar düştüğü bir dönemde; yeni bir fabrika kurma konusunda zor karar veririm. Hatta vermem. Değil mi Kemal Bey?

Sözü Kemal Yazıcı aldı:

“Şimdi düşünün Avrupa’da 5 milyon, dünyada 16 milyon araç kaybı var. VW’in kaybına bakınca 3 milyon araç civarında. Bu dönemde, hiçbir politik etki altında kalmadan, yeni bir yatırım kararını biz veriyor olsak biz de aynı kararı veririz. Ama 2-” yıl sonra Türkiye ilk çekim merkezlerinden biri olacaktır.

TAYSAD BAŞkan Yardımcısı Kemal Yazıcı

Bugünkü duruma gelirsek: Böyle bir yatırımın Türkiye tedarik sanayiine getireceği yıllık ilave ciro yaklaşık 1.5 milyar Euro civarında olur. Bu nedenle biz bu veya benzer büyüklükte yatırımların ülkemize gelmesini istiyoruz ve önemsiyoruz.

Başkan Alper Kanca sorunun ikinci bölümüne açıklık getirdi.

Halil Bey’in sorusunda bunun Türkiye’de İzmir’de, Manisa’da olmasıyla Slovakya’da olması arasında fark var mı?

Evet var! Yani mesafeler daraldı, tamam buradan Slovakya’ya tedarikçi olmak da mümkün. Ama Türkiye’de olmasıyla beraber kazanacağımız birçok efekt vardı. Daha fazla yerli tedarikçi imkânı vardı. Şimdi Avrupa’nın göbeğinde bir yerde olduğu zaman, Volkswagen’in orada çalıştığı tedarikçilerin oraya sevkiyatı daha kolaylaşacak.

Halbuki Türkiye’de olsaydı birçok faktör bizim buradaki hacmimizi çok daha fazla artırırdı.

Mutlaka farkı var! Yani fabrikanın orada ya da Türkiye’de kurulmuş olması mutlaka çok
ciddi bir şekilde biraz önce Kemal Bey’in söylediği o 1.5 milyar Euro’nun önemli bir
kısmını Türkiye’de olsaydı elde ederdik. Fakat Slovakya’da o kadar şansımız yok.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.