Volkswagen Passat 2022 ne olacak, Çin’den gelebilir mi?

volkswagen passat 2022 çin

2022 yılına girmeye hazırlanırken geçtiğimiz yılın Aralık ayında çip krizinin yükünü üstlenen ve zaten daha önce üretimi durdurulması planlanan Volkswagen Passat sedan Avrupa pazarına erken veda etti. Yaklaşık 2-3 yıl önce üretiminin Türkiye’de yapılacağı haberleriyle gündemde kalan; ilerleyen dönemlerde çip krizi ve tedarik sıkıntılarıyla boğuşurken üretimi durdurulan Passat’ın akıbeti ne olacak?

Golf’ün ardından Avrupa’da iyi bir satış grafiğine sahip olan Passat’ın üretimde uzun aksaklıklar yaşamasıyla çizgisinden uzaklaşacağı tahmin ediliyordu. Nitekim öyle de oldu; Emden fabrikasında üretilen modelin üretimi önce 2022 yılına sarktı, daha sonra da Avrupa ve ABD pazarlarından çekildi. Passat Variant ise bir nesil daha gördükten sonra durdurulacak.

Passat sedan, sessizce ortalıktan kaybolan kardeşi Jetta’nın aksine gündeme oturarak yeni iddiaların kapılarını açtı. Çin’li Passat sedan tüketiciler tarafından beğeni topladı ve Çin’den gelebilecek bir Passat modeline karşı beklentiler arttı.

Geçtiğimiz yıllarda Volkswagen tarafından yapılan Passat üretiminin Slovakya’da yapılacağı ve elektrikli araçlar için yatırımın artırılacağı belirtilen açıklamalarla da; Türkiye’de en çok satan modellerden birisi olan Passat için farklı yollar çizilebilir.

Doğuş Otomotiv Volkswagen Binek Passat 2022 için ne diyor?

Otoajanda.com olarak konunun en önemli ayağı olan Doğuş Otomotiv Volkswagen Binek Türkiye ile de temas kurduk. Doğuş Otomotiv Volkswagen Binek Otomobil yönetimi tarafından gelen konuyla ilgili resmi bilgiler şöyle:

Passat modelinin satışı 2022 yılında da devam ediyor. Çip krizi sebebiyle üretici firma ile 2022 ve 2023 yılı planlaması tam olarak netleşmedi.

Henüz Passat üretiminin bitiş tarihi resmi olarak belli değil. Volkswagen AG Passat’ın üretiminin sonlanması ile elektrikli sedan Aero B’nin üretimine geçiyor. Biz de buna paralel hareket edeceğiz.

Passat sedan, Volkswagen Aero B için yeni bir kapı açabilir!

Passat Variant’ın daha çok satması ve elektrikli araç sürecinin hızlanmasıyla sedan Passat’ın üretimine son veren Volkswagen, yeni modellere kucak açabilir. Elektrikli otomobillere ve SUV’lara odaklanmayı arttırmak için; Passat sedanın Avrupa ve ABD’den kesilmesini planladığını söyleyen Volkswagen’in henüz test aşamasında olan Aero B modeli yeni Passat olabilir mi?

Şu an itibariyle Volkswagen’in Aero B’yi iki farklı gövde stiliyle üretileceği belirtiliyor. Bunlardan biri liftback sedan, diğeri ise potansiyel olarak görebileceğimiz bir crossover. İçten yanmalı Passat’ın elektrikli eşdeğeri olması ve VW’nin MEB platformunda üretilmesi de Aero B’yi Passat’a yakınlaştırıyor.

Volkswagen, Aero B’yi Passat’ın asıl durdurmayı planlandığı 2023 yılında resmen tanıtmış olacak. Durdurma kararının erkene alınmasıyla Passat’ın ve elektrikli Volkswagen ailesinin ortaya çıkışının nasıl bir ilişkisi olacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.

Volkswagen Passat sedan 2022 yerine Superb mi geliyor?

Volkswagen, ABD ve Avrupa pazarları için üretilen modellerin önünü 2023 yılında kesmeyi planlıyordu. Ancak çip krizi, tedarik sıkıntıları ve elektrifikasyon sürecinin hızlanması bu tarihi neredeyse 1 yıl geriye çekti.

13 Kasım 2021’de Volkswagen’in yaptığı açıklamada; Passat’ın 2023 yılında şirketin Bratislava, Slovakya’daki fabrikada Skoda Superb ile birlikte üretileceği belirtilmişti. Yeni Superb’in sedanların daha çok tercih edildiği Orta ve Doğu Avrupa’da, Türkiye’de öne çıkacağı; D sedan sınıfında VW ve Skoda arasındaki iç rekabetin de böylece azalacağı yönünde açıklamalar da söz konusuydu.

Yapılan açıklamalar, Superb’in Avrupa pazarında Passat’ın yerine geçebileceğini de gösteriyor. SUV modellere geçişin daha hızlı olduğu ABD pazarı tarafında ise Volkswagen’in ABD/Tenessee-Chattanooga fabrikalarında üretilen Atlas gibi SUV modellerin ön plana çıkması bekleniyor.

volkswagen passat 2022 çin

Çinli Volkswagen Passat sedan Türkiye’ye gelebilir mi?

Avrupa ve ABD pazarlarında ölüm döşeğinde olan Passat sedan, Çin’de hala güçlü. Çin şu anda Passat’ın sedan, alltrack ve variant versiyonlarını üreten tek ülke konumunda yer alıyor. Türkiye gibi Passat’ın rağbet gördüğü pazarlar için Çin’den gelebilecek 2022 Volkswagen Passat sedan modelleri “acaba gelir mi?” dedirtiyor.

Çinli Passat versiyonlarının ülkemize gelmesi için; Türkiye ve Çin’in trafik standartlarının farklı olması, lojistik ve maliyet sorunları gibi birçok sorunu aşması gerekiyor.

Aero B, Çinli Passat ya da Superb… Volkswagen’in henüz net bir açıklaması yok. Ancak, Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu daha önce Habertürk’te yapılan bir röportajda; “Almanya dahil, Türkiye’den daha fazla Passat sedan satılan bir ülke yok. Volkswagen, 2024-2025’e kadar Türkiye için Passat sedanın üretim garantisini verdi.” diyerek, Türkiye’nin Passat sedandan uzak kalmayacağını belirtmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz