Volkswagen Salzgiga batarya üretim tesisinin temelini attı

Elektrikli araç çağının en önemli ayaklarından biri olan pil konusunda yeni yatırımlar birbirini kovalıyor. Türkiye’de de yeni yatırımların söz konusu olduğu bu alanda; Alman otomotiv devi Volkswagen 20 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıklamıştı. 6 üretim tesisinden oluşan bu yatırımların ilkinin temeli atıldı. Almanya Salzgitter’de inşaatına başlanan tesis “Salzgiga” lakabıyla anılacak. Tesla’nın Berlin merkezli Gigafactory’sine atıfta bulunan bu tesis; pil üretim teknolojisine yapılan 20 milyar dolarlık yatırımın bir parçası olan 6 tesisten ilki. Bu fabrika, VW’nin 20 milyar dolardan fazla ekonomik faaliyet üreteceğini ve 20.000’den fazla kişiyi istihdam edeceğini söylediği PowerCo adlı bir teknoloji şirketinin parçası.

Salzgiga üretimi piller nerede kullanılacak

Tesisin üreteceği piller, VW ID serisi ile Audi E-tron serisi gibi; Volkswagen Grubu’nun gelecekte üreteceği MEB platformundaki elektrikli araçlarda kullanılacak. Volkswagen ve PowerCo, platformun “yakın gelecekte” 40 GWh’ye ulaşacağını ve 500.000’den fazla araç için pil paketleri sağlayacağını bekliyor.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, SalzGiga fabrikası gibi tesislerin enerjiden daha bağımsız bir Almanya için çok önemli olduğu konusunda kararlı. Reuters, şansölyenin Asya’dan gelen pillere güvenmenin bir “hata” olduğu konusunda ısrar ettiğini ve Rusya ile olan çatışmanın ve COVID 19 salgınının küresel tedarik zincirlerinin güvencesizliğini nasıl ortaya çıkardığını bildirdi.

Ayrıca tören sırasında Volkswagen, PowerCo tarafından gelecekte üretilecek tüm paketleri içerecek standart bir pil hücresini tanıttı. Bu yeni birleşik pil hücresi tasarımı, tüm VW elektrikli ürünlerinin %80’inde kullanılacak. Volkswagen, hücre tasarımının EV pil paketlerini %50’ye kadar daha ucuz hale getireceğini ve tüm pil tasarımları arasında dinamik ölçeklemeye izin vereceğini söylüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.