Voltajı yükseltiyor: 2025’te 10 bin elektrikli satacak

Opel Türkiye’nin 2025 yılındaki 70 bin araç satış hedefinin elektrikli kısmı da açıklandı. Yeni Grandland 2022 tanıtımında yapılan açıklamada, “2022 elektrikliye geçiş dönemimiz olacak” dedi. 2022 yılı eylül alından itibaren ilk elektrikli Opel’ler gelecek. İki model için de sadece 100’er adetlik “mütevazi” satış hedefi bulunuyor.

Elektrikli Opel modellerine binlerce talep aldıklarını söyleyen Genel Müdür Girgin, “Filolar dahil çok talep var. ama biz yumuşak geçiş yapacağız.” diyor. Opel olarak Stellantis Grubu markaları içinde öncülük rolüne soyunan Opel’in maliyet avantajı yakalayacağı da belirtiliyor. Genel müdüre göre, “İçten yanmalı Opeller ile aynı bantta üretilecek elektrikli Opel modelleri, bu nedenle maliyet avantajıyla piyasada olacak”.

Elektrikli Mokka ve elektrikli Corsa geliyor

Elektrikli Corsa, Opel Kadett genleri taşıyor

Bu yıl üçüncü çeyrek itibariyle ilk elektrikli modellerini Türkiye’ye ithal etmeye başlayacak olan şirket; önümüzdeki yıllarda bu alanda en iddialılardan biri oldu. Genel Müdür Girgin, “Elektrikli araçlarda Opel olarak iddialıyız.

Hem Stellantis Grubu içerisinde hem de sektörde bu konuda öncü marka olmayı hedefliyoruz. Bu sene içerisinde Mokka ve Corsa modellerimizin elektrikli versiyonlarının satışına Türkiye pazarında başlayacağız. Ancak bu sene için çok agresif bir elektrikli araç hacmimiz yok.

2022’de öncelikli hedefimiz bayilerimizi elektrikli araç eğitimlerimizle bu geçişe alıştırmak.

Hazırlıklarımızı tamamlamak, elektrikli araçlara yumuşak bir geçiş sağlamak ve gelecek senenin altyapısını hazırlamak. Dördüncü çeyrek bu açıdan emin adımlarla ilerleyeceğimiz bir dönem olacak. Dördüncü çeyrekte çok mütevazi şekilde elektrikli araç satışına başlayacağız” dedi.

Elektrikli Opel fiyatları

Opel Türkiye yöneticileri elektrikli modellerinin fiyatlarına yönelik de ilk açıklamaları yaptılar. Erken olduğu için net fiyat vermekten kaçınan yöneticeler, ipuçları verdi. Buna göre bir alt modelin elektriklisinin fiyatı, bir üst modelin baz versiyon fiyatıyla benzer olacak.

Almanya’da içten yanmalı bir Opel Corsa ile elektrikli Corsa arasındaki fiyat farkı 8 bin Avro.

Genel Müdür Girgin, “Hem Corsa’da hem Mokka’da iddialı olacağız fiyatlandırmada. Fakat biz marka olarak ürün yelpazesi çok geniş bir markayız. Ve burada fiyatlandırma stratejisi çok önem kazanıyor. Yani alttaki modeli fiyat açısından çok çekici hale getirmemelisin, üstteki modelden çalmamalısın.

Yani herkes kendi ürününe oynamalı, fiyatlandırma skalasında. Şu an için aynı modelin konvansiyonel ve elektriklisi arasında farkı söyleyemem, orada değişkenler farklı. Fakat bizim ürün yelpazemizde bir üst modelin en alt paketiyle bir alttaki modelin elektriklisinin yaklaşık aynı fiyatta olacağını söyleyebilirim.

Opel Türkiye Pazarlama Direktörü Emre Özocak da konuyla ilgili şunları dile getirdi: “Bazı modeller yüzde 80 ÖTV diliminde olduğu, gelecek elektrikli araç motorlarımız yüzde 25 diliminde olduğu için aradaki ÖTV farkı nispeten maliyet farkını dengeliyor.

Merdiven sistemi uyguladığımızda, elektrikli bir araç ile konvansiyonel bir aracın fiyatlandırması paralellik arz ediyor. Ama, çok doğru, eylül ayı gibi bu bilgileri açığa kavuşturacağımız için; şu anda bir yanıltıcı bilgi de vermeyelim.

Çünkü piyasa koşulları da değişebiliyor; ÖTV de değişiyor. Söylenebilecek aradaki fark, batarya maliyetinden kaynaklanan ana maliyeti kapatabilecek bir nitelikte unsur teşkil ediyor.”

Elektrikli-Opel-Mokka
Elektrikli Mokka Türkiye ile 2022 sonbaharında tanışacak.

“2025’te Türkiye pazarında 10 Bin Adet Elektrikli Opel Satılacak!”

Opel satışlarının yüzde 8,5’u elektrikli araçlardan geldi. En çok satan elektrikli Opel modeli ise satışların yüzde 25’ini oluşturan Corsa e oldu. Opel için Vauxall markasıyla yer aldığı İngiltere’deki elektrikli araç satışı şaşırtıcı oldu ve beklentinin 2,5 kat üzerine çıktı. Opel, Türkiye’deki elektrikli araç çalışmalarını da dikkatle sürdürüyor. Halen hazırlıklar yapılıyor, bayi eğitimi, altyapı kurulması etabı devam ediyor. Amaç, Opel ürün gamındaki tüm elektrikli modellerin Türkiye’de de satışa çıkarılması. Opel Genel Müdürü, “Daha pazar tam anlamıyla hazır olmayabilir. Stratejimizi buna göre kurduk ve 2025 yılına gelindiğinde toplam satışlarımızın yüzde 15’ini elektrikli araçlar oluşturacak. Yani satışlarımızın 7’de 1 kadarı elektrikli araçlardan gelecek” görüşünde.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.