VW, araç kiralama şirketi Europcar için kesenin ağzını açtı

Volkswagen, yıllarca patronluğunu yaptığı Fransız araç kiralama şirketi Europcar için yeniden masada. Onaylanmış olan son teklif tam 2,5 milyar avro. İş Fransız Mali Piyasalar Kurulu Autoroti des Marches’e kaldı. Onay çıkarsa devir işlemleri başlayacak.

Europcar-logo

Teklif onaylanırsa, Volkswagen Europcar Mobility Group’un yüzde 66’sına sahip olacak. Kalan yüzde 27’si İngiliz fonu Attestor’a ve yüzde 7’si Hollandalı fon Pon’a gidecek. Tüm alımlar Lüksemburg kökenli bir holding şirket üzerinde bir araya getirilecek.

Fransız haber ajanslarına göre bu bir birleşme değil, Volkswagen tarafından bir satın alma. Açıkçası, işlem sonra Europcar sadece VW grubunun bir yan kuruluşu olacak.

Volkswagen-Europcar-satın alma

Volkswagen, zorunlu elektrikli araç dönemine filo bazında hazır olmak için bu satın alımı istediğini söylüyor. Tabii kendi içinde de bu konuyla ilgili ayrı çözümler üreteceğini de ekliyor.

VW, Attestor ve Pon, şirketin yönetim merkezinin Paris’te kalacağı ve tam zamanlı çalışan sayısının; satın alma tarihinden itibaren 12 ay boyunca korunacağı konularında güvence veriyorlar.

Geleceğe Dönüş

Aslında bu satın alma geçmişe bakıldığında ilginç bir resmi gösteriyor. 1949 yılında Raoul-Louis Mattei tarafından “l’Abonnement Automobile” adı altında kurulan şirket; 1988’den itibaren VW tarafından devir alınmaya başlamıştı.

1999 yılına gelindiğinde yüzde 100 VW yan kuruluşu olmuştu. 2000’li yılların ortalarına gelindiğinde Europcar, Alman yönetimi altında; Avrupa’nın lider kiralama şirketi haline geldi.

Bu dönemde VW, büyük bir maliyet tasarrufu ve elden çıkarma planı başlatmaya karar verdi. 2005 yılında yatırım şirketi Eurazeo, VW ile anlaştı. 2006 yılında 1.82 milyar borç üstlenimi dahil olmak üzere 3.083 milyar Euro’luk anlaşma için el sıkışıldı.

2020 yılında Eurazeo için işler küresel salgın nedeniyle iyi gitmemeye başladı. Amerikalı ve ingiliz ortaklar sorunlu kiralama işinden çıkmayı istediler ve Europcar satışa çıkarıldı. Masaya yine eski sahip Volkswagen oturdu. Ve sonrası da aktı geldi.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.