VW ilk elektrikli SUV ID.4 fiyatı listelere girdi

Volkswagen tamamen elektrikli ilk SUV modeli ID.4 Almanya’da satışa sunuldu. Aynı zamanda Türkiye’de satışa sunulacak ilk elektrikli VW modeli olan otomobil 43.3 bin Euro giriş etiketine sahip. Bu rakamda Almanya’da sağlanan teşvik de etkili.

Volkswagen’in ilk tamamen elektrikli SUV modeli aynı zamanda markanın ilk elektrikli dünya otomobili. ID.4 ilk sürümden itibaren sekiz farklı versiyonla piyasaya sürülecek. 52 veya 77 kWh enerji kapasitesi bulunan batarya ile menzil 520 kilometreye kadar ulaşıyor. Elektrik motoru 109 kW (148 PS) ile 150 kW (204 PS) arasında üç güç seviyesinde alınabilecek.

ID.4’ün arka aksının önünde bir elektrik motoru bulunuyor. 204 beygir gücündeki motor çalıştırıldığında 310 Nm torka ulaşıyor. Araç 0’dan 100 km/s hıza 8.5 saniyede çıkarken, en fazla 160 km/s hız yapabiliyor.

Gelelim daha detaylarda bulunan teknik özelliklere…

Tamamen elektrikli SUV ID.4’le Volkswagen’de ilk kez direksiyon sistemi tekerleğin merkezinin önünde yer alıyor; bu konum hızlı virajlarda yüksek stabilite sağlıyor. Arkada ise daha karmaşık bir yeni süspansiyon sistemi görev alıyor; hafif alüminyumdan yapılmış beş bağlantılı kompakt bir süspansiyon. ID.4 dönüş yarıçapı 10,2 metre.

ID.4 için jant – lastik yelpazesi 18 inç’ten başlıyor. ID.4 Life modelinde 19 inç jantlar – lastikler standart; bunun üzerinde 20 veya 21 inç hafif alaşım jantlar da bulunuyor.

Frenleme ağırlıklı olarak elektrik motoru ile

Elektrikli VW SUV güçlü frenlere sahip; 77 kWh bataryalı ID.4 modellerinin ön disklerinin çapı 358 milimetre. Arkada ise kampanalı frenler aracın ömrü boyunca dayanacak şekilde tasarlanmış pedlerle birlikte yer alıyor.

Burası önemli; günlük sürüşte frenler nadiren kullanılıyor, çünkü yavaşlamanın çoğu enerjiyi geri kazanan elektrik motoru tarafından gerçekleştiriliyor.

ID.4 DCC şasi kontrolü ve sürüş modu seçimi ile saniyede 200 kez düzenlenebilen bir sürüş modu ile yüksek düzeyde sürüş konforu veya yolla sıkı bir bağlantı sağlıyor.

Eco, Comfort, Sport ve Individual modunda sürüş seçenekleri merkezi ekranda ek ayar seçenekleri ile sağlanıyor. Araç Dinamikleri Yöneticisi ise sürücü istediğinde virajları çok hızlı, dengeli ve neredeyse doğal bir şekilde almayı sağlıyor.

4.58 metre uzunluğundaki model, 2.77 metrelik aks mesafesine sahip; 543 litrelik bagaj hacmi, arka koltuklar katlandığında bin 575 litreye ulaşıyor.

Önceki İçerikAraç muayene ücreti zamlanıyor; işte yeni fiyatlar!
Sonraki İçerikYeni Toyota Yaris, tam otomatik oldu
26 yıldır otomotiv yazıyor, TV ve radyo yayıncılığı yaptı, dijital medya haberciliği, dijital içerik geliştirme, YouTube kanalı devam ediyor! 5 yıl kurumsal iletişim deneyimi var...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz