VW Polo 1.4 TSI DSG test sürüşü

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Volkswagen, otomdobildeki liderliğini yenilediği Polo ile güçlendirmek istiyor. Polo’nun en önemli güçlerinden biri ise yeni 1.4 litre TSI motorlu 140 beygir gücündeki motor olacak. 

Ağabeyinin 180 beygir gücündeki motora sahip GTI versiyonun yerine geçen Blue GT, 61 bin liradan Türkiye’de de satışa çıktı.

Blue GT, küçük hacimli motoruyla önceki nesil Polo GTI’ın 250 nm’lik tork değerini yakalıyor. Ayrıca yakıt tüketimi açısından daha düşük tüketim değerine imza atıyor.

Bu sporcunun ekonomik yakıt tüketiminde en önemli pay, markanın daha üst modellerinde kullandığı ACT sistemi.

Aktif Silindir Yönetimi olarak tanımlanan bu sitem motorun ihtiyacı olduğunda 4 silindirle, ihtiyacı olmadığı zamansa 2 silindirle çalışmasına izin veriyor. Düşk hız ve devirde seyredilen koşullarda iki silindirle yolculuğunu sürdüren araç, daha yüksek güce ihtiyaç duyduğunda elktronik olarak yedekte bekleyen diğer iki silindirini de devreye alarak, tam kapisite yol alıyor.

7 ileri DSG şanzımanın görev yaptığı Blue GT, 100 km’de 4.5 litre yakıt tüketimi iddiasında. 

0-100 km hızlanması için 7.9 saniyeye ihtiyaç duyan Polo Blue GT, Avrupa’da geçtğimiz aylarda satışa çıktı bile. 

 

Tabii yeni Polo’nun 20 binleri aşması beklenen satışlarında Blue GT versiyonun payı küçük olacak. 61 bin liralık fiyatıyla küçük sınıftaki sportif rekabete katılan Polo Blue GT, ailenin haşarı üyesi olarak ithal edilmeye başladı.

 

Yeni Polo’yu İzmir-Urla arasında yapılan test sürüşleri sırasında kullanan otomotiv gazetecileri arasında biz de vardık. Yeni Polo kullanımı sırasında konuğumuz Doğuş otomotiv-Volkswagen Binek Araç Genel Müdürü Vedat Uygun’du.

Uygun ile hem yeni Polo’yu hem de özelliklerini konuştuk.

 

 

Önceki İçerikHyundai’nin ticarisi ‘yakalandı’
Sonraki İçerikOto satışlarının yeni lideri VW
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz