Ya satılacak ya satılacak

Otomotiv sektöründe yılın en hareketli ancak en zor günlerine giriyoruz.

Erken seçim, kurlardaki hareket ve küresel piyasalardaki dalgalanmanın gölgesinde yılın son 4 ayının nasıl geçeceğini herkes merak ediyor.

Haziran’da 1 milyon adetlik satış konuşulurken dolar ve euronun fırlaması, yılların hayalinin yine ertelenmesine neden olacak gibi görünüyor.

Kamyon dahil toplam pazarın 900-950 bin adet seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Kia, Çelik Motor Filo Kiralama ve Garenta markalarını bünyesinde bulunduran Çelik Motor’un Genel Müdürü Bora Koçak, 1 Kasım’daki erken seçim, piyasalardaki zigzaglar ve döviz kurundaki yükselişe rağmen otomotiv satışlarının bu yıl rekor kırmasını beklediklerini belirterek, “Binek otomobil ve hafif ticari araç satışlarının 925 bin adet olarak gerçekleşmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Şirketlerin döviz kurlarındaki bu keskin yükselişten önce Temmuz ayında araç siparişlerini verdiklerini söyleyen Koçak, şunları kaydetti: “350 bin adet civarında araç için yurt dışına sipariş verildi. Bu araçlar bir şekilde satılacak. Kimse 2016 yılına 2015 model araçla girmek istemez. Bazı markalarda yüksek stok miktarları var. Son çeyrekte ya kampanyalar yapılacak ya da euroda görülen artış otomobillere yansıtılmayacak. Şu an otomobil satın alanlar genelde elindeki dövizini bozdurup alıyor. Kredi kullansa bile yüzde 70’ini peşin ödüyor. Cebinde parası olan ‘Bari zam gelmeden otomobil satın alayım’ diyor. Pazardaki zorluklara rağmen 2015’te tüm zamanların en yüksek satışına ulaşılacağını düşünüyorum.” Otomotiv sektörü için esas 2016 yılının zorlu geçeceğini, birçok belirsizliğin olduğunu belirten Bora Koçak, yine de 900 bin adetler bandında bir satış gelebileceğini sözlerine ekledi.

Eylül’de otoya en az yüzde 5 zam gelecek

Bora Koçak euronun 2.40’lara çıkması nedeniyle araçlara Eylül’den itibaren yüzde 4-5 zam geleceğini söyledi. Yılbaşından bu yana euronun yüzde 30’a yakın yükseldiğini ancak markaların kurdaki artışı otomobillere yansıtmadığını belirten Koçak, “Zam oranları markalara göre değişiyor ama şirketler karından yiyor, zam yapmıyor. Rekabet çok yoğun kimse zam yapıp müşteriyi ürkütmek istemiyor” diye konuştu.

20 bin satıp rekor kıracak

Bora Koçak, bu yıl yaklaşık 20 bin adet araç satarak rekor kıracaklarını söyledi. Bugüne kadar en yüksek satışa 2004’te 18 bin adetle ulaştıklarını belirten Koçak, “11 yıl aradan sonra yeni rekor geliyor. Yenilenen cee’d’in de rüzgarıyla hedefimize ulaşırız. Satışlarımızda Sportage yine lokomotif ürünümüz olacak. 9 bin adet Sportage satarız, ticari aracımız K2500’den 4 bin 500 adet satılır. Cee’d, Soul ve Rio ile 20 bin adedi buluruz” dedi. 2016 yılında da 20 bin adetler düzeyinde araç satışına ulaşacaklarını sözlerine ekledi.

Yeni Sportage’a Türkiye’ye özel 1.6 dizel otomatik motor

Kia’nın en çok satan modeli Sportage yenileniyor. İlk kez Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilenecek crossover, Ocak 2016’da ülkemizde satışa sunulacak. Yeni Sportage’da en önemli yenilik otomatik şanzımanla donatılmış 1.6 litre dizel motor olacak. Bora Koçak 1.6 litre dizel otomatik Sportage’ın Türkiye’nin isteği doğrultusunda üretileceğini belirterek, “Uzun süredir 1.7 litre dizel motor yerine yeni üretilen 7 ileri DCT şanzımanlı 1.6 litre motorun Sportage’a da konulması için bastırıyoruz. Slovakya fabrikası yılda 150 bin Sportage üretiyor. Yüzde 5-6’sını biz alıyoruz. Sportage’ın önemli müşterisi olduğumuz için Türkiye’nin isteklerine önem veriyorlar. Sorento’da da bize özel 2.0 litre dizel üretilmişti. Yeni Sportage pazara çıktıktan 6-8 ay sonra dizel otomatik versiyonu gelecek. Sportage’dan yılda 9 bin adet satıyoruz. Yeni motorla bu rakamı ikiye katlarız, 18 bin adet satarız” dedi.

Makyajlı ceed % 35 daha tasarruflu

Kia C hatchback sınıfında yer alan modeli cee’d’i yeniledi ve Türkiye’de satışa sundu. Otomobilin ön tarafında, kaplan-burnu ızgara geleneğinin yanı sıra şık ön farlar ve entegre sis farları kullanıldı. Yapılan değişiklikler arasında, daha sivri ve geniş bir tampon, krom sis far çerçeveleri ve oval şekilli yeni bir ızgara bulunuyor. Tekrar şekillendirilen arka tamponlar ve spor görünümlü reflektörler aracın görünümüne güç kazandırdı. Yeni ceed’de 1.6 litre CRDI dizel motor yeniden geliştirildi. Yeni motor sayesinde araç 128 yerine 136 beygir güç ve 300 Nm tork üretiyor. Yenilenen cee’d’de 7 ileri DCT şanzıman ile yüzde 35’e varan yakıt ekonomisi elde ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.