Yamaha Türkiye Genel Müdürü: Geleni piyasaya veriyoruz, yetmiyor

Yamaha Motor Türkiye, yeni X-Max ve Tech-Max modellerinin Türkiye lansmanını 15 Ağustos 2023 günü gerçekleştirdi. Bu yıl eski ve yeni versiyonuyla 5 bin adetlik satış planına sahip olan X-max serisi, segmentinde başa güreşiyor. 30 binden fazla motosikletsever ile buluşmuş olan X-max, markanın en çok satan modeli ünvanını koruyor. Lansmanda konuşan Yamaha Türkiye Genel Müdürü Hakan Kaya, pek çok konuya değindi. Kaya, Türkiye 250 cc scooter pazarında yılın ilk 6 ayında yaklaşık 11 bin adet satış gerçekleştiğini belirtti. “Burada payımız yüzde 25. Bu yıl sonunda payımızı yüzde 50 artırmayı hedefliyoruz.” diyerek, yılı 5 bin adete yakın bir hedefle kapatacaklarını ifade etti.

Yeni Yamaha X-MAX 250 TECH MAX yolda

Motosiklet hobi olmaktan çıktı

Hakan Kaya, motosiklet satışlarına yönelik açıklamalarda da bulundu:

“Motosiklet değişen ekonomik koşullar ve çevresel faktörler nedeni ile artık sadece hobby olmaktan çıktı ve bir ihtiyaç haline geldi. Motosiklet pazarı son 3 yılda çok hızlı bir büyüme trendine girdi.

Bu ilgi özellikle

 • iş yaşamının daha mobil hale gelmesi,
 • büyük şehirlerden küçük şehirlere göçün artması ile daha hobi odaklı yaşamın öne çıkması ve motosikletin merkezileşmesi,
 • akaryakıt fiyatlarındaki artış,
 • şehir trafiğindeki yoğunluk

gibi nedenlerle en üst seviyeye ulaştı.” 

XMAX 2023

Yamaha olarak stok tutmuyoruz

Araç bulunurluğu sorununun yaşandığı bu ortamda firmalar ne yapıyor? Yamaha Türkiye Genel Müdürü Hakan Kaya, şirketinin stok durumu ve genel bakış açısı üzerine şu başlıkları vurguladı:

 • “Bu arada arz talep dengesinde de ciddi kırılmalar söz konusu. Biz Yamaha Motor Türkiye olarak stok tutmadan tüm gelen motosikletleri satışa sunuyoruz. Ancak global anlamda üretimde hammadde kaynaklı yaşanan sıkıntılar talebe yetişilmesine engel oluyor. Hammadde ve tedarik zincirindeki sorunlar birçok sektörde yaşanıyor. Talepte çok ciddi artış var. Son dönemde motosiklet bir yatırım aracı oldu. Bu da gerçek kullanıcıların ürüne ulaşmasını engelliyor.
 • Tedarikte talebe yetişilemese de aslında ciddi bir üretim var. 2022’nin satışlarına göre yüzde 30 artış söz konusu. Rusya – Ukrayna Savaşı sonrası Kuzey Avrupa’daki talep daralması nedeniyle bazı modelleri Türkiye’yi getirdik. Yine de talebe yetişemiyoruz. Bu sorunların 2024 yılında toparlanacağını düşünüyoruz.
 • Kurye motorlarına yönelik yüksek talep ortadan kalktı. Buna karşın yüksek seyreden otomobil ve akaryakıt fiyatları tüketicide mobilite için motosikleti akla getiriyor.
 • Bu yıl 600 bin adetin üzerine çıkacak bir motosiklet pazarı rekor kırar.Ama bunun bilinmeyen bir kısmı yatırımcı talebinden geliyor. Bu bilinmezlik nedeniyle gerçek pazar boyutunu öngörmekte zorluk var. Bu nedenle önümüzdeki döneme yönelik rakamlar vermek zor. Ama her durumda 2023’den daha fazla Yamaha getireceğiz ve satacağız.
 • Motosiklet bulunurluğu konusunda firmalar olarak topa tutuluyoruz. Devlet cezai yaptırımları olan düzenlemeler getirmesine rağmen bu işin önüne geçemiyor. Bu ortamda firmalar olarak biz ne yapabiliriz ki? Bayilerimize başından beri söylüyoruz, gerçek alıcı ile çalışın, ayıklayın diye. Ama çocuğuma yaşgünü hediyesi alacağım diyen geliyor.
 • Bu iş ne zaman düzelir derseniz, tarih veremem ama Türkiye ekonomisi ne zaman stabilite kazanırsa o zaman düzelir.
 • Yamaha olarak 10 bin adetlerde satış gerçekleştirdik. Tedarik ve lojistik sıkıntılarımızı giderek daha çok aşıyoruz. 2020 yılına göre iki kat fazla motosiklet getiriyoruz buna rağmen talebe yetişemiyoruz.
 • Biz Yamaha olarak adet odaklı değil, müşteri memnuniyeti odaklı bir markayız. Adet yapma konusundaki yokluğumuz bazı başka markalara cesaret verdi. Satış adetleriyle kafayı bozan bir marka olmadık.

125 cc motosiklet B sınıfı ehliyetle kullanılabilir mi?

 • 125 cc’lik motosikletleri B sınıfı sürücü belgesi ile kullanma konusunda seçimlerden önce bir yanılsama oldu. Eski bakan bunu hallettik diye bir açıklama yaptı. Ama henüz bakanlıkta bu konunun düzenlemesinin kaleme alındığı aşamada olunduğunu biliyoruz. Tabii B sınıfı ehliyeti olanlar hemen direksiyona geçmeyecek. Bir kaç saatlik eğitim sonrası 125 cc motosiklet veya scooterleri kullanabilecek izne sahip olacaklar.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.