Yamaha Türkiye: Motosiklette sıraların sonu ne zaman gelecek

Her perşembe otomotiv dünyasından haberlerin ele alındığı Otoajanda programında; son olarak motosiklet dünyasındaki gelişmeleri Yamaha Türkiye Ülke Direktörü Hakan Kaya ile gündeme getirdi.

Türkiye ekonomisinin faiz karşıtı yaklaşımından dolayı konut ve otomobillerden sonra  motosikletlerin de yatırım enstrümanı haline geldiğini söyleyen Kaya; pandemi nedeniyle artan online alışveriş trendinin motosiklet satışlarına taze kan olduğunu dile getirdi.

Radyo Gedik Otoajanda’nın konuğu Yamaha Türkiye Ülke Direktörü Hakan Kaya ile motosiklet dünyasını konuştuk.

Yine pandemi sonrası tek başına veya çekirdek aile formundaki ulaşımın önem kazandığına dikkat çeken Yamaha Türkiye Ülke Direktörü Kaya;toplu taşıma araçları yerine, motosiklet tercih ediliyor. Online hizmet veren kurye firmalarının filo alımları da patladı. Son dönemde akaryakıt fiyatlarının da artmasıyla motosiklet, otomobile göre daha ekonomik bir alternatif oldu.”

 

Motosiklette sıra beklemeler ne zaman bitecek?

Motosiklet pazarında da yok yılı yaşanıyor. Yatırım olmasının yanı sıra üretim ve ithalatında da sıkıntı yaşanan motosiklet pazarı, talebe cevap veremiyor.

Motosiklet üreticilerinin de otomobilde olduğu gibi yüksek talebi karşılayamadığını hatırlatan Hakan Kaya, “Arz-talep dengesizliğinin ne zaman biteceğine dair net bir cevap veremiyoruz. Rusya Ukrayna Savaşı, Tayvan-Çin gerilimi, Uzakdoğu’dan Avrupa fabrikalarına parça tedariği ve çip krizi üretimi etkiler boyutta. Pandemide üretimin azalması, fabrikaların kapanması sonucu zaten bir durgunluk vardı. Üretimi durdurulan bir fabrikanın eski kapasitesine ulaşması en az bir yıl sürüyor. 2019 yılından beri birikmiş bir talep var. Bu talebi kısa sürede karşılayabilmek mümkün olmuyor. Bir yandan da 2019’daki koşullara uymamız kolay değil.

r7
Yamaha R7, spor motosiklet efsanelerinden biri.

Yamaha Türkiye yeni modelleri getirecek ama

Yamaha’nın bu yıl yeni modeller getireceğini ama bunun tarihi konusunda yılın son ayları diye takvim belirlediklerini söyleyen Kaya, motosiklet kullanıcılarının eğitiminin ve güvenlik ekipmanlarının önemine de değindi.

Honda gibi Yamaha’nın da Türkiye’de bir zamanlar üretim yaptığını hatırlatan Kaya, “Türkiye’ye yatırımların dönmemesi için hiçbir neden yok. Nüfus yapısı ve işgücü bakımından üretim ve pazar için oldukça uygun. Markalar üretim yapmak istedikleri ülkedeki pazara bakar. Bundan dolayı daha çok kullanıcıya erişmemiz gerekiyor. Bunun için de kamunun olumlu yaptırımları lazım. Örneğin AB ülkelerinde 125 cc hacmindeki motosikletler B sınıfı ehliyetle kullanılıyor. Türkiye’de ise bu hacim 50 cc ile sınırlı. Doların değer kazandığı bir dünyada yatırım koşulları da artıyor. Bundan dolayı ülke pazarının 700 bine ulaşması gerekiyor.

Yamaha Ülke Direktörü Hakan Kaya’nın konuk olduğu Oto Ajanda’yı buradan dinleyebilirsiniz:

https://open.spotify.com/episode/0vD76Xh4BsuzEDqJKqYXjs?go=1&sp_cid=65a651c14ff07cdbc6f7d15951e0c7c0&utm_source=embed_player_p&utm_medium=desktop&nd=1

Leave A Reply

Your email address will not be published.