Yeni Apple CarPlay 2023 için otomobilciler sıraya girdi

Apple, WWDC geliştirici konferansında otomotiv sektörüne yönelik iştahının daha yüksek olacağını gösterdi. Apple marka bir otomobil hala ortalıkta yok ama bilgisayar şirketinin araç yazılımı Apple CarPlay 2023 için büyük planları var.

Apple CarPlay bugüne kadar bir iPhone’dan bilgi-eğlence ekranına içerik getiren br yazılımdan ibaretti. Piyasaya çıkacak yeni versiyon ise artık klimayı kontrol etme ve hız göstergesi tarzı tüm gösterge grubunu çalıştırabilmek gibi araç özelliklerine ulaşabilecek.

Bunu kullanan ilk araçların gelecek yılın sonunda sunulması planlanıyor. Apple’ın projeye katıldığını söylediği üreticiler arasında Mercedes, Audi ve Porsche‘nin yanı sıra Ford, Renault, Nissan ve Volvo da yer alıyor.

Apple CarPlay 2023 rakibi Android Auto da çalışıyor

Google da CarPlay rakibi Android Auto yazılımına ek olarak üreticilere araç işlevleri için bir Android versiyon için yıllardır çalışıyor.

Apple için 2 yıllık Corona’dan sonra WWDC 2022 normalleşme adımı oldu. Ancak grup, 2019’da olduğu gibi Silikon Vadisi’nde 5 binden fazla konuğu ağırlamaya henüz cesaret edemedi. Sadece birkaç yüz geliştirici ve birkaç gazeteci Cupertino’daki Apple Park’ta fütürist şirket merkezine gelebildi. Apple, duyurularını esas olarak internet üzerinden yayınlayarak, geniş kitlelere ulaştı.

Tüm WWDC katılımcıları, ister California güneşinde otursunlar, ister evde ekran karşısında otursunlar, yıllardır spekülasyonlara konu olan Apple’ın veri gözlüklerini beklemek zorunda kaldılar. Son zamanlarda, grubun yönetim kurulu üyelerine, kullanıcı için çevreden alınan dijital içerik ve görüntüleri birleştirebilecek bir kulaklık prototipi sunduğuna dair medya bilgileri, beklentilere güç kattı. Ancak Whit Monday’i dinleyip yakından bakarsanız, Apple’a böyle bir cihaz konusunda yardımcı olabilecek diğer yazılım bileşenlerini görebilirsiniz. Bu, yalnızca fotoğraflarda değil, gelecekteki videolarda da geliştirilmiş ses kontrolü ve metin tanımayı içerir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.