Yeni BMW 3 bu yıl yenileniyor

BMW, kompakt sınıftaki en önemli oyunculardan 3 Serisi’ne el attı. BU efsane otomobil bu yıl yenileniyor. Bu sonbaharda Paris Otomobil Fuarı’nda ilk kez podyuma çıkacak olan yeni BMW 3 Serisi, G20 kodunu taşıyor.
BMW’nin uzun yıllar bu sınıftaki baskın gücü artık Mercedes C Serisi ve Audi A4 karyısında daha güçlenecek.  Bu modellerin rekabetinde Türkiye’de olmasa da Avrupa’de Jaguar XE modeli de klasmana giriyor.
Yeni BMW 3 Serisi’nin M paketi de dikkat çekecek. Yeni M3’ün segmentteki güç dengelerinin üzerinde yer almasının önünü Audi RS4 ve Mercedes C63 modelleri kesmek isteyecek.
Peki yeni 3 Serisi hangi yenilikleri getirecek?
Öncelikle 5 Serisi’nde yer alan havalı süspansiyon yerine yene 3 ailesinde ayarlanabilir amortisörler kullanılmaya başlıyor. Yeni 3 Serisi’nin kilo vermesi için geliştirmelerin yapıldı. Elastto-kinematik sistemi ile xDrive versiyonlar 2 çeker olarak da kullanılabilecek.
3 Serisi de dijital gösterge paneli modasına uyuyor. Rakiplerde ve daha üst sınıf modellerde kullanılmaya bşalayan tamamen dijital gösterge ekranı yeni BMW 3 Serisi ile geliyor.
Genel olarak kokpit tanıdık gelmesine rağmen, yeni ekran grafikleri, daha kapsamlı bir ekran kartı ve dokunmatik ekran ve hareketi kontrol eden eski iDrive ile harmanlayan geniş bir renkli monitör yer alacak.
Türkiye pazarının en çok ilgilenmesi beklenen 218 modelinde görev üstlenen 1500 cc hacmindeki 136 beygir gücündeki motor bir miktar güçlendirilerek, yeni 3’te kullanılacak.
Mini Cooper dizelde yer alan 122 hp gücündeki 1.6 lt dizel motor da 3 Serisi güç seçenekleri arasında yerini alacak.
Yeni BMW 3 Serisi’nin 6 silindirli güçlü motor seçeneklerini ise ayrıca sıralayalım: 328i 260 hp , 340 365 hp , M3 ise e-şarj ünitesi ile 500 hp olacak.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.