C Klass’ta büyük facelift: 6500 parçası değişti

Mercedes, kompakt sedanı C Klass modelinde tarihindeki en büyük yenilenme operasyonunu gerçekleştirdiğini açıkladı. Toplamda 13500 parçadan oluşan C Klass’ın 6500 parçası tamamen değiştirildi, yeniden tasarlandı. Yeni C Serisi, ağustos ayından itibaren Türkiye’de de satılmaya başlanacak.

Yıllık 10 bin adetin üzerinde satış adetine sahip yeni C Serisi, ekim ayında 2.0 dizel, aralık ayında ise 1.6 lt dizel motor seçenekleriyle yola devam edecek.
Yeni C Klass’ta yapılan değişikliklerin göze çarptığı en belirgin kısımlar ön tarafta toplanmış.

Lüxemburg’da yapılan uluslararası basın test sürüşlerine katıldığım yeni C Klass, ön farların yanı sıra arka aydınlatma grubu ile de değişikliklerini sergiliyor. Yeni Mercedes-Benz C-Serisi tamamen yeni bir elektronik mimari ile yollara çıkarken, geniş dijital gösterge paneli kadar bilgi ve eğlence sistemi de kolay kullanımlı ve yetenekli. S-Serisi’nden aktarılan sürüş destek sistemlerinin yanı sıra kayış tahrikli start sistemi yani motorun ilk çalıştırmasında ve ek güç elde edilmesinde görev yapan jenaratör de yenilikler arasında önemli paya sahip.
Yeni Mercedes-Benz C-Serisi’nde giriş seviyesi olarak yeni bir dört silindirli benzinli motor ailesi devreye alınıyor. Bunun dışında 1,5 litre hacimli motora sahip C 200 ve C 200 4MATIC versiyonlarında kayışla tahrik edilen marş jeneratörüne sahip 48 Volt besleme sistemi kullanılıyor.

Yeni C Serisi, hibrit bir otomobil. Ortalama yakıt tüketimi 100 km’de 6.4 lt olan C 200 ve ortalama tüketimi 7.0 lt olan C 200 4MATIC versiyonlarında 184 beygir güç ve 280 Nm tork üreten benzinli motorla birlikte 10 kW ve 160 Nm ek güç üreten elektrik motoru da görev yapıyor.
48 Volt besleme sistemi ve EQ Boost’tan oluşan kombinasyon yakıt tüketimini daha da düşürmeye yardımcı olan ve bunun yanı sıra sürüş dinamiklerini ve konfor seviyesini daha da arttıran ek sistemlere imkan tanıyor.
EQ Boost hızlanma anında 184 BG/135 kW üreten benzinli motoru 10 kW ek güç ile destekliyor ve böylece turbo boşluğunu dengeliyor. Boost desteği aynı zamanda vites değişimlerinde, motoru mümkün olan en kısa sürede hedef devire ulaştırma anında da devreye giriyor ve böylece otomatik şanzıman vites değişim hızı artıyor.
Marş jeneratörü yavaşlama anında kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürüyor ve bataryaları şarj ediyor. Su pompası elektrikle çalıştırılıyor ve elektronik bir sistem tarafından yönetiliyor, böylece soğutma performansı da ihtiyaca göre uyarlanabiliyor.

Sistemin bir diğer avantajı ise motoru stop ederek, stop edilmiş motorla enerji geri kazanımını devam ettiren süzülme fonksiyonu oluyor. Kayışla tahrik edilen marş jeneratörü sayesinde motor sessiz, vibrasyonsuz ve oldukça hızlı bir şekilde devreye giriyor ve devreden çıkıyor.

Motor içindeki sürtünmeyi azaltmaya yönelik önlemler, dört silindirli motorun verimliliğini arttırmaya yardımcı olmayı amaçlıyor. Mercedes-Benz’in CONICSHAPE® olarak adlandırılan patentli sistemde, silindir çeperleri şekillenirken aşağıya doğru genişliyor ve böylece piston eteğinin sürtünmesinin azalmasıyla ile birlikte yakıt tüketimi azalıyor.
C 300’de devreye giren ve aynı motorun 2,0 litre hacimli versiyonu olan motor da yeni ve 258 BG/190 kW ve 370 Nm (Karma koşullarda yakıt tüketimi 7,1-6,9 lt/100 km, Karma koşullarda CO2 Emisyon salınımı 163-157 gr/km)2 üretiyor.
İlk etapta 9G-TRONIC ile kombine edilen baz benzinli olarak C 180 devreye giriyor. C 180 (Karma koşullarda yakıt tüketimi 6,8-6,5 lt/100 km, Karma koşullarda CO2 Emisyon salınımı 155-149 gr/km)2 156 BG/115 kW, 250 Nm üretiyor. Mercedes-Benz C-Serisi ürün gamının tepe noktasını C 400 4MATIC oluşturuyor. C 400 4MATIC (Karma koşullarda yakıt tüketimi 8,7-8,1 l/100 km, Karma koşullarda CO2 Emisyon salınımı 198-186 g/km)2 333 BG/245 kW, 480 Nm üretiyor.
En güncel teknolojileriyle dizeller: C 200 d ve C 220 d
Güncel dizel motor ailesinin yeni 1,6 litrelik versiyonu yeni C-Serisi’nde ilk kez kullanıma sunuluyor. OM 654 D16 olarak kodlanan motorda çap ve strok (78 x 83,6 mm) değerleri OM 654 D20 kodlu 2,0 litrelik versiyona oranla azaltılmış durumda.

Bu motor geliştirilirken yine emisyonu düşürmek üzere sürtünmeyi azaltmaya odaklanıldı.
9G-TRONIC şanzımanla donatılan C 200 d (Karma koşullarda yakıt tüketimi 5,0-4,8 lt/100 km) 150 BG/110 kW, 360 Nm üretiyor.
Dört tekerlekten çekiş sunan C 220 d 4MATIC (Karma koşullarda yakıt tüketimi 5,5-5,3 lt/100 km) 194 BG/110 kW, 400 Nm üretiyor.
OM 654 motorun her iki versiyonunda da piston üzerindeki yanma odasında, kademeli yanma süreci kullanılıyor. Bunun dışında motorlarda alüminyum gövde ve çelik piston kombinasyonuyla NANOSLIDE® silindir yatağı gibi yenilikler kendine yer buluyor.
Emme ve egzoz sisteminin iyileştirilen hava akışkanlığı ve 2.050 bar ile püskürtme yapan dördüncü nesil Common-Rail enjektörler de yüksek güç üretimi ve üstün yakıt verimliliğine katkı sağlarken yeni motor, yerini aldığı motor ile karşılaştırıldığında daha kompakt boyutlarıyla dikkat çekiyor. Emisyonu düşürmeye yönelik tüm ekipmanlar motora doğrudan entegre ediliyor ve bütün bu ekipmanların motora yakın olması, egzoz gazını arındırma aşamasında ihtiyaç duyulan yüksek ısının çok daha çabuk elde edilebilmesini mümkün kılıyor. Böylece soğuk çalıştırma anında bile kısa sürede egzoz gazı arındırma sistemleri ideal çalışma sıcaklığına kısa sürede ulaşabiliyor.

Daha yüksek performanslısı ise Mercedes-AMG C 43 4MATIC olmaya devam etti. 

Mercedes-AMG C 43 4MATIC’te (Karma koşullarda yakıt tüketimi 9,8-9,3 lt/100 km) kullanılan V6 silindirli biturbo motor yüksek güç üretiminin yanında düşük tüketim ve düşük emisyon değerleri vaat ediyor. İki adet turbo beslemenin motora yakın konumu gaz tepkilerini hızlandırıyor. Mühendisler 3.0 litre hacimli V6 motorun gücünü yeni C-Serisi için 23 BG (17 kW) arttırarak 390 BG (287 kW) seviyesine çıkartırken motor 2.500 ile 5.000 d/d aralığında 520 Nm tork üretiyor.
Motorun üretmiş olduğu güç Mercedes-AMG mühendisleri tarafından optimize edilen ve özel yazılım sayesinde çok hızlı vites değiştiren AMG SPEEDSHIFT TCT 9G şanzıman üzerinden tekerleklere aktarılıyor.
Böylece yeni C 43 4MATIC 0’dan 100 km/s hıza 4,7 saniyede çıkabiliyor. C 43 4MATIC hızı elektronik olarak 250 km/s ile sınırlandırılmış.
Dış tasarım: Yeni iç tasarıma sahip farlar

Makyajlı Sedan ve Estate gövde tiplerinde AMG Tasarım Konsepti ile birlikte elmas görünümlü ön ızgara standart oldu.

Yeni Mercedes-Benz C-Serisi’nde konturları daha da belirginleştirilen ön far ve arka stop lambaları dikkat çekiyor.

Türkiye’de standart donanım olarak daha dinamik iç tasarıma sahip yüksek performanslı Statik LED Farlar sunuluyor. Ayrıca C-Serisi ürün gamında ilk kez ULTRA RANGE uzun far özelliğine sahip MULTIBEAM LED farlar kullanıma sunuluyor. İsteğe bağlı olarak sunulan MULTIBEAM LED ön farlar yeni kavşak, akıcı trafik, şehir içi sürüş ve kötü hava şartları modlarıyla sürüş güvenliğini destekliyor.

Sportif tasarımlı iç mekân, yüksek kalite algısı ve akıcı formlarıyla yeni Mercedes-Benz C-Serisi, modern lüksün yeni yorumu niteliğini taşıyor. Orta konsol dikkat çekici dekoratif süslemeleri tarafından vurgulanırken aynı zamanda bu süslemeler, isteğe bağlı olarak mat cilalı ceviz ağacından ahşap veya antrasit rengi meşe ağacından ahşap olarak tercih edilebiliyor.

KEYLESS-GO anahtarsız çalıştırma fonksiyonu standart olarak sunulurken, yeniden tasarlanan start-stop düğmesi türbin görünümüyle iç mekandaki sportif dinamizmi destekliyor.

Araç anahtarı da yenilenirken, müşterilere parlak krom kaplamalı siyah, krom kaplamalı beyaz ya da mat krom kaplamalı beyaz olmak üzere üç farklı anahtar seçeneği sunuluyor.

Akıllı Sürüş: En güncel aktif güvenlik çözümleri

Yeni C-Serisi harita ve navigasyon verileriyle sürüş destek sistemlerini besliyor. Böylece, Sürüş Yardım Paketi kapsamındaki DISTRONIC, Aktif Takip Yardımcısı harita tabanlı verileri kullanarak viraj, kavşak veya katılım noktaları öncesinde hızı ayarlayarak sürücüye yardımcı olabiliyor. Bunu dışında Aktif Direksiyon Yardımcısı, Aktif Şerit Takip Yardımcısı ve Aktif Acil Durum Fren Yardımcısı gibi yeni donanımlar da sürüş güvenliğini tesis etme noktasında sürücüyü destekliyor.
Yeni C-Serisi’nde daha da gelişmiş bir Aktif Fren Yardımcısı standart olarak kullanıma sunuluyor. Aktif Fren Yardımcısı; yavaş ilerleyen, durmak üzere olan ve duran araçlara, yoldan karşıya geçen yayalara ve hatta bisikletlilere olası bir çarpmanın şiddetini azaltmaya veya tamamen önlemeye yardımcı oluyor.

Yeni ekran konsepti:  Geniş dijital gösterge paneli
Yenilenen S-Serisi’nin ekran konsepti ile donatılan yeni C-Serisi isteğe bağlı olarak “Classic”, “Sport” ve “Progressive” olmak üzere üç farklı stilde tamamen dijital bir göstergeyle donatılabiliyor.
Standart olarak sunulan “Klasik” stildeki gösterge paneli iki adet tüp formunda göstergeyi esas alıyor. Tüp şeklindeki ana göstergelerin ortasında 383×600 piksel çözünürlükte 5 inç büyüklüğünde renkli bir ekran bulunuyor. İsteğe bağlı olarak 1.920 x 720 piksel çözünürlüğe sahip, 12,3 inç büyüklüğünde geniş dijital bir gösterge ekranı devreye giriyor.
Bilgi ve eğlence sistemi ayrıca vites konsoluna entegre sezgisel geri bildirme sahip Touchpad veya sesli komut sistemi LINGUATRONIC üzerinden de kumanda edilebiliyor.
İsteğe bağlı olarak sunulan ENERGIZING Konfor Paketi, araca ait farklı konfor donanımlarını birbirine bağlıyor. Sistem iklimlendirme sistemine ait belirli fonksiyonları (koku dahil), koltukların ısıtma, soğutma ve masaj fonksiyonlarıyla müzik ruh hallerini ayarlayarak kullanıcının ruh haline uygun bir ambiyans yaratıyor.

Donanım seviyesine bağlı olarak Tazelik, Canlılık, Sıcaklık, Rahatlık, Neşe ve Antrenman olmak üzere altı adede varan farklı programlar bulunuyor.
Programların her biri 10 dakika sürüyor ve ekranda grafik olarak canlandırılırken uygun bir müzikle destekleniyor.
Ayrıca araç park halindeyken çarpanları tespit ederek, haber veriyor
Aracın park halinde çarpılması, çekilmesi veya birinin izinsiz olarak araca girmeye çalışması halinde alarm sisteminin haber vermesi yeni bir özellik olarak öne çıkıyor. Alarm sistemi isteğe bağlı donanımı bu tür durumları tespit ederek “anlık bildirim” üzerinden Mercedes me uygulamasına bilgi gönderiyor. Bu isteğe bağlı donanım yeni sensörleri ve ilgili yazılımları kapsıyor.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.