Yeni Civic Sedan 4 motorla üretilecek

Üretimi 2016’nın ikinci yarısında başlayacak 10. nesil Civic Sedan’ı benzinli, dizel ve lpg’li motorlarla üreten dünyadaki tek ülke Türkiye olacak.

Ülkemizdeki otomobil üreticilerinden Honda’nın büyük heyecanı için 100 milyon TL’lik yatırım 120 milyona yükseldi. Kurdaki artış nedeniyle artan yatırım miktarı, Honda’nın yeni nesil 10. jenerasyon Civic Sedan üretimini beslemeye başladı. Amerika kıtasında üretimi ve satışı başlamak üzere olan yeni nesil Civic’in dünyada üretileceği 10 ülkeden biri de Türkiye olacak.

Honda Türkiye Genel Müdürü Hideto Yamasaki, yeni Civic Sedan’ın Kuzey Amerika’dakine benzeyen bir tasarıma sahip olacağını söyledi. Markanın Avrupa için yeni bir düzenleme yaptığını ifade eden Yamasaki, “Hatchback modelin üretim merkezi İngiltere olacak. Sedan model 9 ülkede üretilecek. Fakat 4 farklı motor seçeneğiyle (1.6 litre LPG, 1.6 litre benzinli, 1.5 litre turbo benzinli ve 1.6 litre dizel) sadece Türkiye’de üretim olacak. Dizel motorlu Civic Sedan dünyada sadece Türkiye’de üretilecek” dedi.

İŞTE AMERİKALI HONDA CİVİC SEDAN 2016

Yeni Civic Sedan modelinin üretimine 2016’nın ikinci yarısında başlayacaklarını açıklayan Yamasaki, şöyle devam etti:

“Yıllık üretimin 10 bin adedini ihraç edip 24 bin adedini iç pazarda satacağız. Maliyetleri düşürdükçe ihracatı artırmayı planlıyoruz. Şu anda üretimin 3 bin adedi ihraç edilirken, iç pazara 12 bin araç veriyoruz.”

2. VARDİYA AÇACAK, 400 YENİ PERSONEL ALACAK

Honda Türkiye Başkan Yardımcısı İsmail Sümer ise ilk hedeflerinin 50 bin adetlik kapasiteyi doldurmak olduğunu söyledi. Tek vardiyada 25 bin adetlik kapasiteye ulaşabildiklerini dile getiren Sümer, “Şu anki duruma göre, 2016’da en az 400 kişi istihdam edeceğiz. İkinci vardiyaya geçmemiz gerekiyor. Böylece 800 kişilik çalışan sayımız da 1200’lere gelecek” dedi.

Şu anda 43 bayiyle hizmet verdiklerini belirten Sümer, 3-4 yıl içinde kademeli olarak bu sayıyı önce 50 sonra 55 adede çıkaracaklarını kaydetti.

2 AYDA 300 JAZZ SATACAK

Yeni nesil Jazz ile 3 yıl önce çıktıkları B segmentine yeniden giriş yaptıklarını ifade eden Sümer, yıl sonuna kadar 300 adet Jazz satacaklarını söyledi. 2016 hedeflerinin kurlara bağlı olduğuna işaret eden Sümer, “Jazz için önümüzdeki yıl 1000 ve üzeri satış hedefimiz var” dedi.

Seçimlerden çıkacak sonucun pazarı doğrudan etkileyeceğini ifade eden İsmail Sümer, şunları söyledi: “Eğer hükümet kurulursa, otomobil pazarı yüzde 15 artışla 665 bine ulaşır. Pazar da 900 bin bandında kapanır. Eğer hükümet, haziranda kurulsaydı, toplam pazar 1 milyonu bulabilirdi.”

57 bin 650 liradan başlıyor

Yeni Jazz, 57 bin 650 ile 69 bin 150 lira arasında değişen fiyatlarla satışa sunuldu. Dream, Premium ve Elegance olmak üzere 3 farklı donanım seviyesiyle sunulan araçta, CVT şanzıman 2 bin 500 lira farkla sunuluyor. Araç, lüks modellerde görmeye alıştığımız üst düzey güvenlik donanımlarına yer verilmiş. Bu donanımlar, orta ve üst seviyede standart olarak sunuluyor. Araçta kullanılan yeni CVT şanzımana kademe hissi verilmiş. Bu sayede araç 9 ileri otomatik şanzıman gibi davranıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.