Yeni Dacia Sandero, Stepway ve Logan Symbol detaylandı

Yeni dönemde Türkiye’de oldukça iyi iş yapma potansiyeli olan Dacia, üç modelini birden yeniliyor. Dacia, Sandero, Sandero Stepway ve gövde versiyonu olan Logan (Renault Symbol) modellerini yeniliyor. Bu haberi eylül ayı içerisinde markanın resmi açıklamasını dikkate alarak yayınlamıştık. Şimdi yenilenen Dacia modellerinin detayları da ortaya çıktı.

Hemen belirtelim bu otomobillerin Türkiye’ye gelişi için resmi bir açıklama yapılmadı fakat 2021 yılı ilk çeyreğinde ticarileşecekleri tahmin edilebilir. Artırılan ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) sistemiyle piyasada oldukça etkili olacaklarını da söyleyebiliriz. Çünkü yüzde 50 ÖTV dilimine girecek fiyatlarla satılmaları mümkün. Tabii bu fiyatlama o günkü döviz kurlarının durumuna bağlı olacak.

Yeni fotoğraflara baktığımızda yeni Dacia estetiğini görüyoruz. Ekonomiyi vurgulayan yeni çizgiler yalın hatlarla yakalanan estetiği de ifade ediyor.

Ön kısım, önceki nesle göre daha çetrefilli hale gelmiş olan far ünitelerini geniş bir ızgarayla bağlıyor. Bu yanıyla Volkswagen modellerine benzerlik taşıdığı söylenebilir.

Yeni nesil optik farlar artık yatay bir Y ışık imzasına sahip.

Yeni Dacia Sandero, Sandero Stepway modelinden farklılaşmış. Sandero’da tampon ve çamurluk dodikleri gibi kısımlar tamamen boyalı. Yani boyanmamış tampon ve çamurluk dönemi Dacia için de geride kalıyor.

Stepway ise maceracı kimliğine paralel olarak siyah kısımlarını korumaya devam ediyor.

Dacia Logan Sandero ile aynı ön görünüme sahip.

Üç yeni modelin profilleri, önceki nesillere göre daha fazla gövde kıvrımına sahip kademeli çamurluklara ve panellere sahip. Bu tür panelleri üretmek daha maliyetlidir ama araçların daha şık görünmesini de sağlar. Dacia modellerinde de bu yönteme başvurulmuş.

Düz hatlar yerine kıvrımlı davlumbazlar bunu gösteriyor. Dahası, Sandero Stepway davlumbazları Sandero ve Logan’ınkilerden farklılaşmış. Yine ek maliyet tabii ki ancak daha memnuniyet verici.

Arkada yine aynı kalınlıkta, ancak yine eskisinden daha karmaşık bir tasarıma sahip bir arka sütun ile yeni modeller otomobil satın almak isteyenlerin gönlüne hitap edebilir. Bu kısımlar aracın daha görünür olmasından çok, araca şıklık katmayı amaçlamış olabilir.

Bagaj kapağı da gövdedeki gibi kıvrımlı hatlara sahip. Ve en önemlisi giriş versiyonu hariç göze hoş gelmeyen bir kilit görmüyoruz.

Kulplar daha üst versiyonlarda değişiklik gösteriyor.

Yeni modellere baktığımızda 2008 Dacia Sandero çok uzakta kaldığı görülüyor. Stepway siyah korumaları, tekerlek kemerleri ile farklılaştırılmış.

Yeni Dacia Logan, hatchback versiyondan farklı bir sedan olarak yoluna devam ediyor. Bazı ülkelerde ve Türkiye’de Renault Symbol olarak ticarileşmiş olan modelin gelecekte daha da iyi iş yapacağını şimdiden söylemek mümkün.

Yeni Dacia modellerinde iç mekandaki kalite algısı da artırılmış. Modaya uygun bir gösterge paneli dikkat çekerken, havalandırma ızgaraları yatay konumlandırıldığı dikkat çekiyor.

Giriş versiyonlarında dokunmatik ekran yok, ama Türkiye’de hangi versiyon nasıl konumlanır henüz belli değil.

Daha üst versiyonlarda, Media Display ve biraz daha üstte Media Nav bulunacak. Bluetooth, Apple CarPlay ve Android Auto ile 8 inçlik bir dokunmatik ekran kullanılacak.

Yeni Dacia Sandero, Sandero Stepway ve Logan modüler CMF platformu üzerine inşa edildi. BU platform aynı zamanda yeni Clio V platformu olarak hizmet veriyor. CMF platformu daha rijit, daha hafif yapı sağlıyor. Ayrıca önceki nesillere göre iç mekan genişliği, daha iyi yalıtım ve sarsıntısız gövde de bu platform ile mümkün.

Diğer yenilikler arka bacak mesafesi 42 mm artırıldı. Sürücü artık koltuk yüksekliğini ayarlayabilir. Direksiyon yüksekliği ve derinliği ayarlanabilir. Oldukça lüks özellikler Dacia için, değil mi?

Bagaj alanlarına gelirsek: Sandero için bagaj tabanının altındaki 18 litre dahil 328 litre ve Logan için 528 litre. Tamamen başarılı rakamlar. Logan yani Symbol için hafif ticari araçları bile kıskandırabilir.

Yeni platform sayesinde bu modeller en son güvenlik teknolojilerine de kavuşuyor. En son nesil ESP, acil fren yardımcısı (AEB), kör nokta sensörleri, park yardımı (ön radarlar, arka kamera), yokuş kalkış yardımı gibi sistemler artık Dacia modellerinde de kendine yer bulabilecek.

Yeni modellerin kaputu altında 1 Ocak 2021 yılında devreye girecek yeni düzenlemeyi karşılayan Euro 6D-Full motorlar kullanılacak.

SCe 65 (Sandero Stepway’de olmayacak): 3 silindirli 1.0L atmosferik motor 5 ileri manuel şanzımanla kombine edili. Bu motor giriş seviyesi olarak konumlanıyor.

TCe 90: 6 ileri manuel şanzımana veya CVT tipi otomatik şanzımana kombine edilen 3 silindirli 1.0L turbo

TCe 100 ECO-G: 6 ileri manuel şanzımana bağlı hem benzinle hem de LPG ile çalışan yeni 3 silindirli 1.0L turbo.

TCe 90’ın, Easy’R kutusunun yerini alan bir CVT (Sürekli Değişken Şanzıman) kutusuyla birlikte geleceğine dikkat etmelisiniz.

Benzinli-LPG bi-carburation motoru TCe 100 ECO-G ile yenilendi. +LPG tankı 8 litre artırılarak, 50 lt’ye yükseltilmiş. Bu sayede araç teorik olarak 1300 km gidebiliyor.

DACIA SANDERO Uzunluk: 4.088 mm, Genişlik: 1.848 mm (aynalarla 2.007 mm), Yükseklik: 1.499 mm Yerden yükseklik: 133 mm yüklü, Bagaj hacmi: 328 L

DACIA SANDERO STEPWAY Uzunluk: 4.099 mm, Genişlik: 1.848 mm (aynalarla 2.007 mm), Yükseklik: 1.535 mm (tavan çubuklarıyla 1.587 mm), Yerden yükseklik: 174 mm yüklü, Bagaj hacmi: 328 L

DACIA LOGAN, Uzunluk: 4.396 mm, Genişlik: 1.848 mm (aynalarla 2.007 mm), Yükseklik: 1.501 mm, Yerden yükseklik: 135 mm, Bagaj hacmi: 528 L

1 Comment
  1. Musa Deniz says

    Yeni araç fiatları ve kampanyalı fiatlarını öğrenmek istiyorum Birde 2014 ve 2018 model 2.el araç fiatlarını öğrenmek istiyorum selamlar

Leave A Reply

Your email address will not be published.