Yeni Fabia martta, Fabia Combi ise mayısta geliyor

VW-Golf-GTI

 

Skoda'nın büyüme hamlesinde yeni bir katkı sağlayacak yeni Fabia ailesinin ikinci üyesi Fabia Combi de kendini gösterdi.

530 lt gibi kompakt sedanlardan daha büyük bagaj hacmi sunacak yeni Fabia Combi, Türkiye’ye mayıs ayında ithal edilmeye başlanacak.

 

Yeni-Skoda-Fabia-Combi-ne-zaman-gelecek

 

SKODA ONUNLA HEDEF YÜKSELTTİ

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, yeni Fabia Combi’nin, kompakt station wagon otomobillerin tanımını değiştirecek özelliklere sahip olduğunun altını çizerek, 2015‘in hayli hareketli geçeceğini söyledi.

 

Yeni Fabia Combi’nin markanın Türkiye’deki iddiasını artıracak modellerden biri olduğunu vurgulayan Senyücel, “Yeni nesil Fabia ile B sınıfına yeniden ve güçlü bir dönüş yapacağız. Yeni Fabia ailesiyle birlikte 2015’teki hedeflerimizi bu yıldan daha yukarıya çektik. Ayrıca Fabia kendi içimizde yüzde 15’lik bir paya sahip olacak“ dedi. 

 

Skoda-Fabia-Combi-2015

 

Orta sınıf sedanlara meydan okuyan bagaj

Dış boyutlarında oldukça kompakt olan yeni Fabia Combi, bununla birlikte iç mekan ölçüleriyle sınıfına yeni standartlar getirecek kadar geniş bir otomobil olarak tanımlanıyor.

Yolculara ayrılan bölüm 21 mm genişlerken, uzunluğu da 8 mm artırıldı. Bagajdaki 530 litrelik yükleme hacmi ise, arka koltukların yatırılmasıyla 1.395 litreye çıkarılabiliyor. 25 litre artırılan bu değerler, sınıfının en geniş bagaj hacmi anlamına geliyor. 

 

Dış tasarım, otomobilin inanılmaz derecede fonksiyonel olan yapısına katkı sağlıyor. VisionC konseptinden alınan tasarım unsurları sayesinde, sportif ve dinamik hatlara sahip olan yeni Fabia Combi, HB kardeşinden farklılaşan panoramik cam tavan özelliği 2 metrekareye varan yüzeyiyle aracın tavanın büyük bir bölümünü kaplıyor. Cam tavanın üzerine yerleştirilen gümüş tavan rayları bu şıklığı bir adım öteye taşıyor.

 

ARAÇ İÇİNDE KESİNTİSİZ İLETİŞİM

 

Skoda Fabia Combi, kesintisiz iletişim sağlayacak yeni bir eğlence sistemiyle sunuluyor. Tüketiciler, aralarında Amundsen radyo navigasyon sisteminin de bulunduğu dört farklı eğlence ve bilgi sisteminden birini seçebilecek. 

“MirrorLink” teknolojisi sayesinde yeni Fabia Combi, akıllı telefonlara bağlanabiliyor ve sürücülerin telefonlarındaki bazı uygulamaları ekranda görmesi ve kullanmasına da olanak sağlıyor. Bolero ve Amundsen eğlence sistemlerinde bulunan bu özellik, yakın zamanda Apple cihazları (Apple CarPlay ile) ve Android akıllı telefonları (Android Auto sayesinde) da bu imkandan yararlanabilecek. 

 

Yeni-Skoda-Faba-Combi-kokpit

 

MOTOR SEÇENEKLERİ

 

Önceki modele göre yüzde 17’ye varan yakıt tasarrufu sağlanan yeni Fabia Combi, daha fazla çevre dostu bir otomobil haline getirildi. 

Önümüzdeki aylarda satışa sunulacak Fabia Combi Grenline versiyonunda yakıt tüketimi 100 km’de sadece 3.1 litre düzeyinde. 

Tüm bunlar, gerek aracın aerodinamik unsurlarındaki geliştirme gerekse de ağırlığın 60 kg kadar düşürülmesiyle başarıldı. 

Güçleri 75-110 beygir arasında değişen üç benzinli ve üç dizel motor seçeneğinin bulunduğu Fabia Combi’de, Start-Stop ve fren enerjisini geri kazanım sistemleri de bulunuyor. 

Yeni Fabia Combi, önde ve arkada daha geniş iz açıklığına sahip (ön 30 mm, arka 31 mm arttı) ve aks aralığındaki 5 mm artış Fabia’ya büyük avantajlar sağladı. Fabia’da ilk kez kullanılan elektro-mekanik direksiyon ise, daha önceki elektro-hidrolik direksiyona göre ağırlık ve yakıt tasarrufunu beraberinde getiriyor.

 

Önceki İçerikPrag’dan Türkiye’ye önemli mektup
Sonraki İçerikRenkli çarşaf tamam sıra otomobilde
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz