Yeni Ford Focus ilk kez crossover versiyonla geliyor

Yeni Ford Focus 2019 yılına bir yeni modelle daha girecek. 1998 yılından beri yollarda olan Focus; tarihinde ilk kez Crossover dönüşümü bir versiyona kavuşuyor. Escort modelinin yerini alarak 3 nesilde 16 milyon müşteriye ulaşan Focus için bu sürpriz bir versiyon olacak.
Focus bugüne kadar kayıtlara geçen 212 farklı motor ve donanım kombinasyonunu müşterilerine sundu. Motorsporlarındaki birikimi ve sınıfındaki performans değeri yükselen rakipleri ile mücadele etmek için üçüncü nesil Focus’ta ilk kez dört çeker sistem kullanıldı.
1999 yılından bu yana Focus’ta kullanılan 2300 cc motor turbo beslemeli olarak 350 hp güce ulaştırılarak; RS adı ile 2015 yılında tanıtılıp 2016 yılında satışa sunuldu.
Dördüncü nesil Focus için ise son yenilik ise Crossover haberi oldu. Avrupa pazarında önemli yer bulan wagon otomobiller pazarında kendine yer arayacak; olan Focus wagonun bir de Crossover seçeneği tanıtıldı.
Ön bölümü 30 ve arka bölümü ise 34 mm yerden yükseltilen Focus wagon artık bir Crossover olarak showroomlarda yerini alacak. Tekerlek üzerlerinde yer alan siyah plastik çamurluklarla daha büyük gibi görünen; Focus Active ne yazık ki RS versiyonundaki dört çeker sistemini kullanmıyor. Kısacası araziye çıkmaya hazır olarak görünen Focus Active diğer Focuslar gibi önden çekişli.
Aktif yaşam tarzlarına yönelik olarak doğayı sevenler ve hafif arazi şartlarında yolculuk yapmak isteyenlerin ilgi göstermesi beklenen; yeni yeni Focus yerden yükselmesi ve buna bağlı olarak yol tutuşunu güçlendirmeye yönelik; özel bir şasi bağlantı elemanları üzerine inşa edilmiş.
Focus Active; benzinli 1000 cc ecoboost, 1500 cc ecoboost ve dizel 1500cc ecoblue, 2000cc ecoblue motor seçeneklerine sahip olacak. Altı ileri manuel ve 8 ileri otomatik şanzıman seçenekleriyle yola çıkacak.
Bu yılın başlarında tamamen yeni Focus ile sunulan gelişmiş sürücü destek özellikleri arasında; Ford’un Adaptive Cruise Control, Adaptive Front Lighting System ve Active Park Assist teknolojilerinin daha gelişmiş sürümleri yer alıyor.
Geliştirilmiş ve hafif arazi şartları  için, 17 inç alaşım jantlar daha yüksek profilli 215/55 R17 lastiklerl yerine; 215/50 R18 lastiklere sahip 18 inçlik jantlar kullanılmış. Tüm Focus modellerinde standart olarak donatılmış Normal, Sport ve Eco Selectable Drive Modlarına ek olarak; Focus Active de çamur, kar ve buz gibi yol tutuşun zor olduğu yüzeyleriçin ESC ve çekiş kontrol ayarlarını ayarlayan kaygan mod daha pasif bir gaz tepkisi sunuyor.
Kum gibi yumuşak yüzeylerde momentumun korunmasına yardımcı olan iz modu ise  tekerleklerin kaymamasını sağlamak için kilitlenmeyi önleyici frenlemeyi ayarlıyor. Fiesta Active ve yeni KA + Active modellerinden sonra Ford markasının üçüncü Crossover modeli olarak kayıtlara geçmiş oldu.
Ford’un bağımsız arka süspansiyon konfigürasyonu ile beş kapılı ve vagon gövde stilinde standart olarak sunulan Ford Focus Active şasi; Crossover isteklerine cevap verecek bir yay, amortisör, sabitleyici çubuk ve ön ve arka mafsal geometrileriile  yerden yüksek bir sürüş sunuyor.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.