Yeni Honda Forza 300 hakkında her şey

Yeni forza geçtiğimiz günlerde İtalya’da Roma Motosiklet Fuarı’nda ortaya çıktı. Sessiz sedasız lansmanı yapılan Yeni Honda Forza, Türkiye ile temmuz ayında tanışacak. Yeni Forza için teknolojik yeniliklerin yanı sıra Türkiye’ye özel 250 cc’lik motor en önemli yeniliklerden biri. Mevcut 300 cc’lik Forza’ya göre düşük ÖTV dilimine girmesinin yaratacağı fiyat avantajını yüzde 20’ye çıkarılan Ek Gümrük Vergisi’nden muaf olması da destekleyecek.

2018 Honda Forza 300

Peki Forza hakkında ilk bilgileri içeren haberimiz ve yurtdışı sitelerde italyanca, ingilizce veya Tai dilinde verilen bilgilere ek olarak ne yapabilirdik?

Yeni Honda Forza 300’ün tüm bilgilerini derledik. Bazı arkadaşlarımız düz kulanıcı olarak, Forza’nın konforunu ve diğer özelliklerini kullanıyor. Bazı arkadaşlarımız ise en ince detaylarına kadar ilgili.

Hepimizi memnun edeceğini düşündüğümüz ve henüz Honda’nın da yayınlamadığı bir bilgilendirme yazısı hazırladık.

Hemen belirtelim Türkiye’ye gelecek 250 cc için teknik detaylar henüz resmi olarak açıklanmadı. Ama o motorda da 300 cc’deki motor kullanılacak bazı küçük değişiklikler yapılarak.

Honda bunu yeni CB300/250 cc ile CRF 300/250 cc ailelerinde de yapıyor.

Motor bloku ana yapı olarak korunurken, iç yapıda hacim küçültücü mimarilere yöneliyor.

İşte yeni Honda Forza 300 özellikleri

Honda’nın kendi başına isim yaparak, yeni bir değer yaratan modeli oldu Forza. Bekleyenleri görünce olmaya da devam edeceğinin işaretlerini veriyor. Orta sınıf scooter Forza’nın geçmişi 2000 yılına kadar uzanıyor. İlk geliştirme sürecinden bu yana model, heyecanlı bir sürüş dinamiği, iyi bir bagaj ve yenilikçi kombine fren sistemi ile anıldı. Avrupa’da da çok tutulan Forza 300, günlük hayatın her alanında kullanışlı ve çok amaçlı bir model olarak tanımlandı. Bir tür combi motosiklet olmayı başardı.

Honda Forza 300 ile neler hayatımıza girdi?

Sportif ve GT karakteri ile akılcı bir ulaşım çözümü olarak farklılaşan Forza 300 sürekli gelişen bir scooter oldu.

2004 yılında neleri vardı?

 • Honda’nın S MATIC elektronik kontrollü CVT şanzımanı,
 • Çalınmaya karşı caydırıcı Akıllı Anahtar Sistemi,
 • Yüksek verimliliğe sahip PGM-FI yakıt enjeksiyonlu motor
 • Sele altında iki kapalı kask sığmaya imkan veren alana sahip oldu.

2005 yılında

fren sistemini ABS ile güçlendirdi, 2008 yılında ses sistemi paketi ve hoparlörlerin yanı sıra S MATIC (kademeli otomatik vites değiştirme modu) gibi lüks geliştirmelerin ardından kombine ABS fren sistemi eklendi.

2016 yılında

Forza 300 gelişmeye devam ederek yeni oturma alanı ile iki kişinin tüm otoyol hızlarında dahi iki kişinin yüksek konforda seyahat etmesine imkan veren geniş sele tasarımına sahip oldu.

Yeni Forza radikal değişikliklerle yola çıkıyor

2018’de kendini gösteren Forza 300 ise köklü yeniliklere sahip. Avrupa’da 3 yılda 30.000 satan küçük kardeşi Forza 125’i takip ediyor. En başarılı özelliklerini ve GT yapısını korurken, yeni nesliyle daha hafif, kompakt, daha akıllı ve daha sportif bir yapıya kavuşmayı deniyor.

Bu haliyle rakip markaların rakip modellerine de benzetiliyor. Ama o bir Honda. Dünyanın en büyük motorsiklet üreticisi. Arkasında çok uzun bir geçmiş ve deneyim var. 

Yuvarlak hatlardan keskin tasarıma geçti

2018 Forza, bir önceki modelin tasarımından daha sportif çizgilere kavuşmuş. Yeni görünüşü ile daha sıkı, daha net ve güçlü bir duruş sergiliyor. Dingil mesafesi ve uzunluğu düşürülen model, aynı zamanda daha dar ancak görüş açısını genişletecek yükseltilmiş bir yapıya sahip olmuş.

Yenilenen şasi tasarımı ve yapısıyla, daha iyi bir hızlanma, daha yüksek son sürat ve yakıt ekonomisi vaat ediyor.

Yeni Forza 300 daha geniş bir çapa sahip arka tekerleğine rağmen selefinden 12 kg daha hafif bir yapıya da sahip.

4 önemli teknoloji yeni Forza ile gelecek

Henüz denemesek de videolarda göründüğü kadarıyla çok kolay ayarlanabilen yeni elektrikli ön cam yüksek hızlarda rüzgar koruması sağlayabileceğine işaret ediyor. Gidonun sol tarafından kumanda ediliyor. Cam, 140 mm inip-kalkabiliyor. Bu cam seçeneği rüzgar koruması saglarken aynı zamanda rüzgar sesini de minimuma indiriyor.

Yine donanıma eklenen Honda Seçilebilir Tork Kontrolü Sistemi (HSTC) istendiği taktirde gidonun sol tarafındaki düğme sayesinde açılabilip-kapatılabiliyor.

Yenilenen gösterge paneli analog kadrana ek olarak bir çok ekstra bilgiyi dijital ve LED olarak göstermeye başladı. Analog hız ve devir göstergesinin ortasında 3 farklı mod arasında geçiş yapılabilen dijital bir yol bilgisayarı yer alıyor. Odometre, kalan yakıtla gidilebilecek mesafe ve anlık yakıt tüketimi, trip metre, ortalama yakıt tüketimi ve zamanlayıcı veya dış hava sıcaklığı ve batarya sensörü modları arasında değiştirilebiliyor.

2018 Honda Forza 300

Akıllı Anahtar Sistemi, ateşleme ünitesini yöneten kontak topuzunu kontrol etmesinin yanı sıra saklama bölmelerinin ve opsiyonel 45 litre hacimli çıkartılabilir arka çantanın da kilidini kontrol ediyor. Bu da Honda markasının bir ilki. Akıllı Anahtar sürücünün cebinde dururken, sürücü motosikletten uzaklaştığında çanta otomatik olarak kilitleniyor. Ayrıca anahtar üzerinden de tuşa basarak, kilitlenebiliyor. Arka çanta demiri altta kalıyor ve harekete geçiren mekanizma çantanın iç hacmini kısmamak amacıyla makinenin arka kısmında konumlanıyor.

Tamamen LED aydınlatmalar

Hacimli sele altına devam. Sele altına iki kapalı kask sığabiliyor. Bunun yanı sıra saklama alanını bir kask ve/veya yağmurluk alacak şekilde bölmelere ayırmak mümkün.

2018 Honda Forza 300

Yeni Şase

 • Tamamen yeni boru çelik şase, selefinden 12 kg daha düşük ıslak ağırlık
 • Keskin manevra kabiliyeti sağlayan daha kısa dingil mesafesi
 • Kompakt boyutlarla birleşen artırılmış sele yüksekliği
 • Aluminyum jantlar ve 14 inç boyuta sahip arka tekerlek

Forza 300 tamamen yenilenen ve makinenin ağırlığını 12 kg azaltarak 182 kg’lık boş ağırlığı yakalamasını sağlayan bir şaseye sahip. Tamamen çelik olan bu yeni boru şase aynı zamanda dingil mesafesini 35 mm azaltarak, 1510 mm’ye getiriyor. Motosikletin ön maşa açısı 0,5 derece dikleşerek 26,5° olurken, iz düşümü 89 mm oldu. Bu yeni tasarım ve şase ile birlikte radyatör ve akü de yakıt tankıyla sele altı saklama alanının arasına alınarak, ağırlık merkezine odaklanılmış.

Uzunluğu 2,5 cm kısaldı, boyu 6.2 cm yükseldi

Selefi ile karşılaştırıldığında 25 mm kısalan yeni Forza 300’ün uzunluğu 2140 mm”e indi. Sele yüksekliği ise 62 mm artarak 780 mm’ye geldi. BU yükseklik ile doğal konumda bir dik sürüş pozisyonu yakalanması ve daha iyi bir çevre görüşü hedeflenmiş.

Gidon genişliği 3 mm azalarak 755 mm’ye gelirken, ön genişlik 580 mm, aynalar arası mesafe ise 860 mm oldu. Bu kompakt boyutlar sayesinde şehir içi trafikte kolaylıkla ilerlemek mümkün.

33 mm teleskopik ön çatal, 7 kademeye kadar ön yükleme ayarı olan ve tek parça aluminyum salıncak kolu ile bağlı çift arka şok emici ile kombine edildi.

2018 Honda Forza 300

Arka teker büyüdü

15 inçlik aluminyum jant 120/70-15’lik lastik ile fabrikadan çıkarken, önceki modele göre 1 inç daha büyük olan 14 inçlik arka jant ise 140/70-14’lük lastiklere sahip. Bu sayede yeni Forza 300 maksimum yol tutuş performansını ve konforu bir arada vermeyi hedefliyor.

Ön tarafta 256 mm’lik tek disk fren durma işlemine katkıda bulunurken, arka tarafta 240 mm’lik disk yer alıyor ve çift kanallı ABS sayesinde kaygan zeminlerde dahi Forza 300 frenleme esnasında zorlanmıyor.

Yeni Motor

 • Daha çabuk hızlanma, daha yüksek son sürat ve artırılmış yakıt ekonomisi
 • Honda Seçilebilir Tork Kontrolü (HSTC) standart
 • Gidonun sol tarafındaki tuşlarla açılıp kapatılabiliyor.

Yeni Forza 300, 279 cc’lik sıvı soğutmalı yakıt enjeksiyonlu SOHC 4 valfli motora sahip. Yüksek güç için ince ayarlar yapılan bu motor, (Yakıt püskürtmeli silindir başlığı, uzun mesafeli ateşleme bujileri ve değiştirilmiş valf zamanlaması gibi) düşük, orta ve yüksek devirlerin tamamında eğlenceli bir performansı, yakıt ekonomisiyle birleştirmeyi vaat ediyor.

Çap ve strok 72 mm x 68,5 mm ve sıkıştırma oranı 10.5:1. Bu sayede motorsikletin maksimum gücü 25 hp oluyor. Forza 300 5.750 d/d’de 27,2 Nm tork değeri sunuyor.

Yeni Forza’da 0-200 hızlanma 11,1 saniye

Yeni Forza 12 kg daha hafif yapısıyla performansını da oldukça yükseltti; 0-200 metre hızlanmasını 11,1 saniyede tamamlıyor. Eski Forza’dan çok az iyi. Maksimum hızı ise 129 km/saate yükseldi ki eskisinden iki km daha hızlı.

Yeni Forza yakıt tüketimi: 1 depoyla 350 km

MEvcut Forza 1 litre benzin ile 31 km yol alabilirken yeni Forza 300 bu rakamı 32,4’e çekmeyi başardı (WMTC modunda). Yakıt tankının 11,5 litre olduğu düşünüldüğünde bu tüketim verileri ile maksimum gidilebilecek mesafe 350 kilometre civarında hesaplanabilir.

Arka teker kopunca HSTC devrede

2018 Forza 300’ün en çok dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi de Honda Seçilebilir Tork Kontrolü Sistemi (HSTC). Bu sistem ilk defa bir Honda scooter modelinde yer alıyor. HSTC, ön ve arka tekerlekler arasındaki en ufak bir hız farkını bile anında fark ederek, kayma oranını hesaplıyor ve motor gücünü ve torkunu yakıt enjeksiyonu ile ayarlayarak arka tekerlekteki kopma halini ortadan kaldırıp, yeniden tutunmayı sağlıyor. Elektronik göstergede bulunan, yanıp sönen bir ‘T’ uyarısı sistemin devreye girdiğini gösteriyor.

Forza 300’ün Japon mühendisliğinin ürünü motoru, yuvarlanır tipli sallanma düzeni kolu, düz bağlantılı krank kolu ve mühürlü karter ağzı uzun dönem dayanıklılık sunuyor. Yağ kapasitesi 1,7 litre ve 5 mm silindir boşluğu sürtünme kuvvetini azaltan ektenler.

Otomatik santrifüj debriyaj ile çalışan V-Matic şanzıman (düşük ve yüksek hızlar için ayarlanmış oranlar ve akıllı hızlanma) ve kayışlı son dişli.

Yeni Honda Forza Teknik Verileri:

Motor

Tip

4 zamanlı, 4 valf sıvı soğutmalı

Motor Hacmi

279 cc

Çap ve Strok

72 mm x 68.5

Sıkıştırma Oranı

10.5:1

Max. Güç

18.5 kW @ 7,000 rpm

Max. Tork

27.2 Nm @ 5,750 rpm

Yağ Kapasitesi

1.7 L

YAKIT SİSTEMİ

Carburation

PGM-FI

Yakıt tankı kapasitesi

11.5 L

Yakıt Tüketimi

31 km/l

ELEKTRİK SİSTEMİ

Çalıştırma

Elektrik

Akü Kapasitesi

12V-8.6 AH

ACG Çıkışı

340 W

AKTARMA ORGANLARI

Debriyaj Tipi

Otomatik santrifüj debriyaj, kuru tip

Şanzıman Tipi

CVT

Son Dişli Oranı

V-Belt

İSKELET

Tipi

Alttan çerçeveli, Çelik

ŞASE

Boyutlar (UzunlukxGenişlikxYükseklik)

2140 x 755 x 1470

Dingil Mesafesi

1510mm

Ön Maşa Açısı

26.5°

İz Düşümü

89mm

Sele Yüksekliği

780mm

Yerden Yükseklik

135mm

Boş Ağırlık

182kg

Dönüş Açısı

2.4m

SÜSPANSİYON

Tip Ön

φ33 Teleskopik

Tip Arka

Twin Shock

TEKERLEKLER

Ön Jant Boyutu

15 inç

Arka Jant Boyutu

14 inç

Lastikler Ön

120/70R15

Lastikler Arka

140/70R14

FRENLER

ABS tipi

2 Kanallı

Ön

φ256mm, tek disk

Arka

φ240mm, tek disk

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.