Yeni i20 son virajda bayilere doping gibi geldi

Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Önceki hafta tanıtımı yapılan Hyundai Assan’ın İzmit fabrikasında üretilen yeni i20 modeli; hem markada hem bayilerde heyecan yarattı. Hyundai, tamamen yenilenen i20’nin daha fiyatı açıklanmadan 1.000 adet sipariş alırken, yıl sonu için iddialı hedef belirledi. Marka yılın son 3 ayında 5 bin adet i20 satmayı hedefliyor.

Türkiye’nin en fazla satış yapan yetkili satıcılarından biri olan Erdemirler Otomotiv’in Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Erdemir; yenilenen i20’ye yoğun talep olduğunu belirterek, “Yeni i20 doping gibi oldu bize. Özellikle rekabetçi fiyatı öne çıkmamızı sağlayacak. Otomobil yaklaşık 10 gün önce bayilerde sergilenmeye başladı, büyük ilgi gördü. Showroom trafiği daha da arttı. Fiyatı açıklanmadan ön siparişler aldık. Hibrit versiyonu soranlar da fazla” diye konuştu.

Erdemir, hareketli geçecek son çeyrekte yenilenen i20’nin önemli güç katacağını belirterek, tedarik edebilmeleri halinde bu yıl 250-300 adetlik satışa ulaşacaklarını söyledi.

ÖTV şoku 15 gün sürdü

Yüksel Erdemir, 31 Ağustos’ta gerçekleştirilen ÖTV düzenlemesinin tüketiciler üzerindeki etkisinin kısa sürdüğünü kaydederek, şöyle devam etti: “Biz o dönemde yüzde 80 vergi dilimine giren Tucson’lardan daha fazla aldık. ÖTV şoku 15 gün sonra geçti. Bu dönemde Hyundai kampanya düzenleyerek fiyatları avantajlı seviyeye düşürdü. Merkezden aldığımız tüm Tucson’ları bir anda bitirdik. Otomobile almaya istekli olan müşteri aracı buldu mu kaçırmıyor, vergisi, donanımı, paketi ne diye fazla irdelemiyor. Biliyor ki 1 ay sonra bu fiyata alamayacak. Yükselen kur nedeniyle zamlı fiyatla karşılaşacak. Bu yüzden Eylül’de Pazar beklentileri aştı. Tabii bir de Temmuz-Ağustos döneminde satılan araçların teslimatlarının Eylül’de yapılması da satışların rekor kırmasında etkiliydi. Ekim ayında da tempo gayet iyi gidiyor. Araç tedariğinde sorun olmaması halinde 750 bin adetleri rahat görürüz.”

2018 ve 2019 yıllarında bayilerin zor dönemden geçtiğini hatırlatan Erdemirler Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı, “Zaten düşük olan kâr marjları iyice azaldı. 2020 hepimiz için toparlanma yılı oldu. 1 milyonluk satış yaptığımız dönemlerden daha kârlı bir yıl geçiriyoruz. Burada yetkili satıcısı olduğumuz Hyundai ve Opel yönetimlerinin bize olan desteği önemliydi” dedi.

Üçüncü markası Citroen oldu

Erdemirler Otomotiv, önümüzdeki günlerde üçüncü markasına kavuşacak. Şirket, İstanbul Beylikdüzün’de Citroen’in showroom’unu açacak. Açılış tarihinin kısa süre içinde netleşeceğini söyleyen Yüksel Erdemir, “Citroen’in iddialı birçok ürünü var. Yeni C3, C5 Aircross ve özellikle bizim eksiğimiz olan hafif ticari araç modeli Berlingo ile volüm yapacak sedan C Elysee. Hem tasarımıyla hem teknolojisiyle Citroen son önemde büyük bir çıkış yakaladı. Citroen’in bu yükselişi bizi cezbetti. Kısa süre içinde Erdemirler Otomotiv’in kalitesi ve güvencesiyle Citroen müşterilerinin karşısına çıkacak olmaktan heyecanlıyız. 30 yılı aşkın tecrübemizi bu kez Citroen markası ile birleştireceğiz” değerlendirmesini yaptı.

Önceki İçerikHibrit Jeep Compass 4xe Türkiye’de: Fiyatı milyonun altında
Sonraki İçerikİDO’nun yeni yakıt tedarikçisi Petrol Ofisi oldu
26 yıldır otomotiv yazıyor, TV ve radyo yayıncılığı yaptı, dijital medya haberciliği, dijital içerik geliştirme, YouTube kanalı devam ediyor! 5 yıl kurumsal iletişim deneyimi var...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz