Hibrit motor modasına Skoda Octavia da katılıyor

Şubat ayında Türkiye’de yola çıkacak ve Türkiye’de üretilecek hibrit Toyota Corolla’nın yeni rakiplerinden biri de Skoda Octavia olacak. Bu rakiplerin arkası gelir ama biz yeni Octavia’ya bir göz atalım.

Skoda’nın Alman Volkswagen kanatları altında geliştirdiği ve üçüncü jenerasyonuyla yollarda olan güncel Octavia’nın kökeni 1960’a uzanıyor.

1960 model bu araçtan ülkemizde bir tane var ve Keskinoğlu otomobil müzesinde sergilendi. Bu müze şimdi boşaldı. Otomobiller Manisa Kapaklı’daki villaların duvarları arkasında korunuyor.

1996 yılında Volkswagen AG bünyesine katılan Skoda’nın kompakt sınıftaki temsilcisi Octavia; 2019 yılında kendi tarihinin önemli bir kilometre taşına daha imza atacak.

2019 yılının eylül ayında yapılacak olan Frankfurt Otomobil Fuarında tanıtılacak olan yeni Octavia bir de hibrit motor seçeneğine sahip olacak.

Beklentileri yeterince karşılayamayan Rapid modelinin yerini almaya hazırlanan yeni hatchback Scala’nın geliştirme sorumlusu Christian Strube yaptığı açıklamada; “Scala’yı geliştirdik ve Octavia’yı da geliştireceğiz” diye konuştu.

Yenilenecek olan Octavia için ölçüler ve teknik veriler açıklanmamış olsa da, yenilemenin büyüyen ebatlar olmadığını biliyoruz. Skoda’nın yalın çizgilerini koruyarak yeni tasarıma yön vereceği açıklandı.

İlk görsellerini sizlerle paylaştığımız yeni Octavia’nın yükselen omuz çizgisi ve yan camların tasarımı ile biraz daha coupe tasarıma yaklaştığı görülüyor.

Motor yelpazesi öncelikle benzinli ve dizel içten yanmalı motorlardan oluşacak. Benzinli motorlar üç silindirli 114 hp gücündeki 1.0 lt, dört silindirli 150 hp’lik 1.5 lt olacak. Dizel motorlar ise 1.6 ile 2.0 lt hacimlerine sahip olacak. Yani içten yanmalılarda yeni bir motordan söz etmiyorlar.

Strube tarafından yapılan açıklamada Octavia hibrit’in kesinlik kazandığı ve Superb hibrit ile aynı alt yapıyı paylaşacağını söyledi.

Superb’de kullanılan hibrit teknolojisi 150 hp gücündeki 1.4 turbo beslemeli motora entegre edilmişti. Yeni Octavia ile 1.4 motor seçeneğinin yerini 1.5 motor alacak ve bu motor üzerine elektrik motoru entegre edilecek.

Superb hibritte kullanılan 65 hp gücündeki elektrik motoru Octavia’da ne kadar güç üretecek şu anda bilinmiyor. Ama bu hibrit teknolojisinin sekizinci nesil Golf’te kullanıldığını biliyoruz.

Markanın en çok satan modeli olan Octavia için bir küçük not eklemeden geçmeyelim. Meraklıları ve performans tutkunları için VRS Octavia da katalogtaki seçenekler arasında yerini alacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.