Opel Mokka X teknoloji ve konforda sınıf atladı

Opel Mokka X teknoloji ve konforda sınıf atladı… belma-toprak

Yıl 2004… 0tomobil satışı 415 bin… Bu pazardan aldığı pay adet olarak 16 bin, yüzde olarak 3.5.

Yıl 2015… Otomobil satışı 725 bin. Bu pazardan aldığı pay adet olarak 106 bin, yüzde olarak 14.6.

Yılı 2016, ilk 9 ay… Otomobil satışı 489 bin. Bu pazardan aldığı pay adet olarak 76 bin, yüzde olarak 15.5…

Otomotiv pazarının en gözde segmenti, yani crossover-SUV modelleri söz konusu olan. Türkiye’deki gelişimi rakamlar net bir şekilde ortaya koyuyor.

Sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da hızlı bu segment. 2012 yılında Avrupa’da bu sınıfta 450 bin adet olan satışlar 2016 itibariyle 1 milyon 240 bin adede yükselmiş durumda.

Crossover-SUV modellerin arzındaki büyük artışa tüketiciden gelen sıcak yanıtlar, bu segmenti oldukça cazip kılıyor.

Bu sıcak yanıtın temelinde ise özellikle B ve C segmenti crossover-SUV model sayısındaki artış, tüketicinin göreceli olarak makul fiyat, tasarım ve kalite beklentilerinin mümkün olduğunca karşılanabilmesi yatıyor.

Türkiye pazarında tüketici tercihlerinde sedanı geçmek şu aşamada mümkün görünmüyor, ama 3-4 yıla kadar hatchback’i yakalaması çok da uzak bir ihtimal gibi durmuyor.

Opel’de SUV’lar X oldu, teknoloji ve konforda sınıf atladı

Talebin böylesine canlı olduğu bu sınıfta Opel, tek temsilcisi B-SUV segmentindeki yeni Opel Mokka X modelini yeniden elden geçirerek piyasaya sundu.

Yeni Opel Mokka X, adının sonuna da X’i aldı. X bundan sonra markanın bu sınıftaki varlığını ifade edecek.

Mokka x

Benzinli modellerde 73 bin 600 TL’den, dizelde ise 88 bin 100 TL’den başlan fiyatla satışa sunulan yeni Opel Mokka X, tasarımda radikal bir değişimden çok ağır bir ‘makyaj’ geçirdiği izlenimi veriyor.

Yeni Opel Mokka X, teknoloji ve konforda sınıf atlamış. Daha şık ve daha gelişmiş özelliklere sahip olan Yeni Yeni Mokka X, önceki modeldeki önemli özelliklerini korurken, yeni geliştirmelere sahip.

 • Yeni Opel Mokka X’in ön görünümü Opel’in tasarım stratejisini ortaya koyuyor. Kanat şekilli ön ızgara ve çift kanat şekilli LED gündüz farları dikkat çekerken, ön tampon daha geniş, sağlam ve kaslı. Arka tarafta da bu durum devam ediyor.
 • Yan taraf ise bir önceki modeldeki sportif ve kaslı yapısı korunarak Opel imzası olan bıçak sırtı çizgisi ile devam ediyor.

Ekstra donanım olarak LED farlar

 • Geliştirilmiş sürüşe duyarlı Full LED ön farlar (AFL+), Mokka X’in en dikkat çeken teknolojik özelliklerinden biri olarak öne çıkıyor. Bu sistem önceki modeldeki Bi-Xenon AFL+’ın yerini aldı. Mokka X’de opsiyonel olarak sunulacak AFL LED farlar halojen farlara göre yüzde 30 daha parlak. Uzun far asistanı da içeren sistem, sürüş hızı ve direksiyon açısı gibi etkenlere otomatik adapte oluyor. Ardından bu sistem en uygun aydınlatma modunu otomatik olarak seçiyor. Yeni Opel Mokka X’te bu özellik opsiyonel olarak sunuluyor.
 • Yeni Opel Mokka X opsiyonel olarak akıllı adaptif dört çeker sistemi ile sunuluyor. Akıllı dört çeker sistemi gücü ön aks ile arka aks arasında 100’e 0’dan 50’ye 50 olacak şekilde dağıtabiliyor. Günlük kullanımda Opel Mokka X ekonomik önden çekişli bir otomobil gibi. Otomobil çalıştığında tüm güç ön tekerlere aktarılıyor ancak ihtiyaç olduğunda dört çeker sistem aktif oluyor. Özellikle kaygan ve ıslak zeminlerde güç arka aksa aktarılabiliyor. Bu sistem su birikintisine girmek ya da donmuş bir yüzeyden geçiş gibi anlık durumlarda dahi aktif hale geliyor. Dört çeker sürüş sistemi 1.4 lt 140 hp benzinli ve 1.6 lt 136 hp seçeneklerinde mevcut. Her iki motor seçeneği için de 6 ileri manuel şanzıman bulunuyor. Opel dört çekeri otomatik vites seçeneği ile almak müşteriler için ise 6 ileri otomatik şanzımanı ilk defa yeni Opel Astra’da sunulmaya başlanan yeni nesil 1.4 lt 152 hp-ECOTEC ® Direct Injection Turbo motoruyla bir arada sunuyor.
Yeni Mokka X’de yeni nesil iki IntelliLink bilgi-eğlence sistemi yer alıyor. IntelliLink Apple CarPlay ve Android Auto aracılığıyla akıllı telefon dünyasını otomobile taşıyor.

 

Yeni Opel Mokka X modelinin özellikleri neler?

 • Çoğu Opel modelinde olduğu gibi sınıfında tek AGR sertifikalı koltukları ile uzun mesafe sürüşlerinde de konfor sunuyor.
 • İç tasarımda Astra ile birçok ortak noktası bulunuyor. Yeni gösterge panelleri söz konusu. Orta konsolda 7 inç büyüklüğünde ekran mevcut.
 • Anahtarsız giriş özelliği 

  opel-mokka_x-
  Kapı kolu üzerindeki küçük tuşa bastığında kapılar otomatik olarak açılıyor.
 • Yeni Opel Mokka X’te ayrıca anahtarsız giriş ve anahtarsız çalıştırma gibi üst sınıf özellikleri de belirtmek gerekir. Sürücünün anahtardaki kilit açma tuşuna basmasına gerek yok, anahtarı sadece cebinde ya da çantasında taşıması yeterli. Motoru çalıştırmak için de aynı şekilde tek tuşa basmak yeterli.
 • Opel Eye ön kamera, trafik işaret takibi, şerit takip uyarısı, takip mesafesi göstergesi ve LED yansımalı uyarı göstergesi-RLAD ile ön çarpışma uyarı sistemlerini destekliyor.
 • Mokka X’te benzinli seçenekler, 1.6 115 HP FWD Start&Stop, 1.4 140 HP AT FWD, 1.4 140 HP MT FWD S S,1.4 140 HP MT AWD S& S, 1.4 152 HP AT AWD S&S. Dizel seçenekler ise 1.6 136 HP AT FWD,1.6 136 HP MT FWD, 1.6 136 HP MT AWD.
 • Mokka X’in giriş seviyesi benzinli motoru 1.6 lt 115 hp, şehir içi 8.6/100 km, şehir dışı 5.6l/100 km, ortalama 6.7l/100 km tüketim değerine sahip. CO 2 emisyonu 155g/km. Bu motor seçeneğinde sadece önden çekiş ve 5 ileri manuel vites opsiyonu mevcut. 1.4 lt 140 hp benzinli seçenek ise benzinli motor opsiyonlarının orta seviyesinde yer alıyor. Bu motor çeşitli şanzıman seçenekleri ile sunuluyor. Bunlar 6 ileri manuel önden çekiş (şehir içi 7.6l/100 km, şehir dışı 5.1l/100 km, ortalama 6.0 l/100 km; CO 2 emisyonu 140g/km), 6 ileri manuel dört çeker (şehir için 8.3 l/100 km, şehir dışı 5.6 l/100 km, ortalama l/100 km; CO 2 emisyonu 152 g/km) veya altı ileri otomatik önden çekiş (şehir için 8.4 l/100 km, şehir dışı 5.4 l/100 km, ortalama 6.5 l/100 km; CO 2 emisyonu 149g/km CO).

Opel’den iddialı hedef: 9 bin Mokka X satacak

Otomotivde “Mübarek üç aylar” başladı, yeni rekorlar kapıda

140 binlik tesis için adayız

Doğuş CEO’su Bilaloğlu: Liderliği bırakmayız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.