Peugeot’nun yeni ticarisi dolu geldi

Hafif ticari araç pazarının Fransız yorumcusu Peugeot, Expert modelini yeniledi.

Pazardaki payını yeni Expert ile artırmayı hedefleyen Peugeot, mart ayının ilk günlerinden itibaren yeni aracını satışa çıkardı. Yeni Peugeot Expert’in etiketi fiyatı 81.500 TL.

Tasarımında Peugeot binek otomobilleri andıran Expert’in ön farları Peugeot 308 modeliyle oldukça fazla benzerlik gösteriyor.

Yeni Peugeot Expert’in yeni Peugeot 2008 SUV’da ilk kez tanıtılan yüksekte konumlandırılan ön ızgarası güçlü bir ön görünüme ve petek dokulu ızgaranın ortasında konumlandırılan kabartmalı ‘aslan’ logosu ise marka aidiyetine dikkat çekiyor.

Peugeot Expert arka tasarımı

Yeni EMP2 platformu üzerinde yükselen Expert, ticari araç kullanıcılarının yaptıkları işe ve taşıdıkları insan sayısına göre farklılık gösteren ihtiyaçlarına cevap vermek için iki farklı gövde uzunluğuyla tercih edilebiliyor.

Kompakt gövde tipi 4,6 metre uzunluğu ile 5,1 m3 kargo hacmi ve 3,32 metre kargo uzunluğu sunarken, Uzun versiyon ise 5,30 metrelik gövde uzunluğu ile 6,6 m3’e kadar kargo hacmi ve 4 metreye kadar kargo alanı uzunluğu sunuyor.

Kompakt versiyonda 2,92 metre olan dingil mesafesi uzun versiyonda 3,27 metre olarak kullanılıyor. Önde 0,88 metrelik ve arkada 0,80 (kompakt) ile 1,15 (standart) metrelik kısa aks uzantıları kadar 11,30 metrelik dönme çapı da park ve manevralarda Peugeot Expert’in kullanım kolaylığını artırıyor.

Peugeot Expert’in boyutları

Peugeot Expert elden geçirilen EMP2 platformunun MacPherson tipi ön süspansiyonundan yararlanıyor. Elektrik destekli hidrolik direksiyon sistemi ve direksiyon kutusunun önünde konumlandırılan viraj demirleri dönüş çapını azaltırken, park ve manevraları destekliyor ve düz gidiş stabilitesini artırıyor.

Şasi ve bağlantı elemanlarında kullanılan özel filtreleme sistemleri sarsıntıları azaltırken yol tutuşu hassasiyetini artırıyor.

Yeni Peugeot Expert

Yeni üçgen formlu arka aks bağlantıları geniş bagaj hacmi veya oturma alanı için alan kazandırırken 1.400 kilogramlık yükleme kapasitesini de beraberinde getiriyor.

Expert’in içindeki yaşam alanı

Yeni Peugeot Expert’in yaşam alanına günlük hayatı kolaylaştıran 46 litrelik kapalı veya açık bir dizi bölme dağıtılmış durumda. Üstte 0,5 litrelik 5 adet su şişesini alabilen soğutmalı toplam 7 litrelik ve altında ise 5 litrelik olmak üzere yolcu tarafında 2 torpido gözü bulunuyor. Ayrıca torpido gözünün üstünde 5 litrelik A4 formatında kapalı bir göz daha yer alıyor.

Peugeot Expert kabini

Gösterge panelinin iki yanında yer alan bardaklara 0,5 litrelik birer şişe sığarken orta konsolda ufak eşya saklama gözleri entegre edilmiş durumda.

Ön kapılarda 1,5 litrelik 2 şişeyi alabilen 8 litrelik kapı cebi bulunurken, sürgülü yan kapılarda 5 litrelik saklama gözü yer alıyor.

12 Volt ve USB soketleri cep telefonu gibi mobil cihazları şarj etme imkanı sunarken, 11 inçe kadar cep telefonu veya tablet tutucuları ise aksesuar olarak sunuluyor.

Expert’in güvenlik ekipmanları

Aktif Güvenlik Freni, Sürüş Süresi Uyarısı Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi gibi elektronik sürüş destek sistemleri sürüş güvenliğine katkı sağlıyor.

Güvenlik Paketi ile birlikte devreye giren; Hız Sınırı Önermesine sahip Trafik İşareti Tanımlama Sistemi, Sürücü Dikkat Uyarısı, Şerit Değiştirme Uyarısı Sistemi (AFIL), Otomatik Kısa Far Değişimi gibi sistemler sürücünün hayatını kolaylaştırırken sürüş güvenliğini destekliyor.

Expert’in motor seçenekleri

Ön bölüm, ön taşıyıcıların genişliği ve kulelerin yüksekliği kadar ön süspansiyon geometrisinin mimarisi de 1,6 litre ve 2,0 litre BlueHDi motorların kullanımına imkan tanıyor. Euro 6 BlueHDi motorların güç alternatifleri 95 HP ve 210 Nm ile başlıyor ve 180 HP ve 400 Nm’ye kadar uzanıyor.

Versiyonlara göre Türkiye’de satılacak motor tipleri ve tüketim değerleri;

  • Kompakt versiyon: 1.6 L BlueHDi 115 hp S&S, 6 vitesli manuel şanzıman, 5,1 lt/100  km, 133 g/km CO2
  • Uzun versiyon: 2.0 L BlueHDi 120 hp, 6 vitesli manuel şanzıman, 5,5 lt/100 km, 144 g/km CO2

Adapazarlı C-HR’ye Euro NCAP’ten 5 yıldız

330 binlik filo

Otomatik Transit geliyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.