Yeni Suzuki GSX-S1000GX araba parasına ön satışa çıktı

Japon markanın 1000'lik serisi genişliyor. Uzun yol ve spor motosikletin bir araya geldiği crossover tarzı yeni S1000GX ön satışa çıktı.

Suzuki 1000’lik motor gamını yeni bir üye ile genişletiyor. GSX-S1000 ve GSX-S1000GT serisine şimdi de yeni GSX-S1000GX katılıyor. Hem spor hem grandtour uzun yol motosikleti. İkisi birarada Suzuki reçetesi yeni makine, Türkiye’de ön satışa açıldı. Yeni Suzuki GSX-S1000GX fiyatı şubat 2024’te 899 bin 900 TL olarak açıklandı. Mart ayında düzenlenecek Motobike İstanbul’da ilk gösterimi yapılacak GSX-S1000GX, ilerleyen süreçte teslim edilecek. Teslimatlar Suzuki Motosiklet Türkiye distribütörü Doğan Trend Motor tarafından gerçekleştirilecek.

Araba fiyatına ön satışa çıkan bu makine Suzuki’nin ilk elektronik süspansiyon sistemi Suzuki Gelişmiş Elektronik Süspansiyon (SAES) ve markanın yeni teknolojisi olan Suzuki Adaptif Yol Stabilizasyon (SRAS) sistemi gibi yeni teknolojilere sahip.

Yeni GSX-S1000GX selesinin altında 999 cc’lik sıvı soğutmalı DOHC motor yer alıyor. Dört zamanlı, sıralı dört silindirli motor, geniş ve pürüzsüz tork eğrisi ve güç iletimi, otoyol hızlarında yapılan turlarda yorgunluğu azaltırken istendiğinde güçlü bir hızlanmaya imza atabiliyor.

 

Yeni Suzuki GSX-S1000GX martta sahneye çıkacak.

GT ile GX arasındaki farklar

Yeni model, GSX-S1000GT gibi renkli TFT gösterge paneli ve bağlantı özellikleriyle spor touring segmentine dahil oluyor. GX ile GT versiyonları birbirlerine benzer yönlere sahip olsa da önemli farklara da sahip. Daha uzun süspansiyon hareket mesafesi, ön ve arka tekerleklerde daha uzun hareket alanı sunarken araç ile zemin arasında daha fazla boşluk ve daha rahat dik bir sürüş pozisyonu sağlıyor.

Bunun yanında, Suzuki’nin ilk elektronik süspansiyon sistemi olan Suzuki Gelişmiş Elektronik Süspansiyon (SAES) ve Suzuki’nin yeni teknolojisi olan Suzuki Adaptif Yol Stabilizasyon (SRAS) sistemiyle yepyeni bir süspansiyon performansı sunuyor. Bu teknolojiler bir araya gelerek GX’i şehirlerin asfalt kaplamalı ve kaldırımlı sokaklarından kırsal bölgelerdeki yollara ve otoyollara kadar çok çeşitli yol yüzeylerinde konforlu ve kontrol edilebilir kılıyor. Spor görünümüyle dikkat çeken GX, aynı zamanda dik sürüş pozisyonu ve ekipman özellikleri sayesinde uzun mesafeli sürüşlerde touring konforu sağlıyor.

Yeni LED ön farlar keskin burun çizgisini vurgularken yanlara doğru uzanan kompakt LED gündüz farları da keskin bir çift “göz” oluşturuyor. Ayrıca açık yan barlar ve altın rengi ön çatallar ile arka süspansiyon motor ünitesi, karartılmış susturucu ve motorla karşıtlık oluşturarak crossover tasarımının uzun bacaklı yapısının altını çiziyor.

Modele özel kompakt ve hafif şasi

Japon motosiklet utası marka, yeni GSX-S1000GX’te performansı desteklemek, maksimum kontrol ve konfor hedefleriyle geliştirilen kompakt ve hafif şasisiyle dikkat çekiyor. Çevik tepkiler veren çift beşikli alüminyum iskelet, uzun mesafelerde yol tutuşa katkıda bulunacak şekilde diyete sokulmuş.

Sürücüye yakın konumlandırılan, geniş elcikli gidon, rahat ve dik bir sürüş pozisyonuna katkı sağlama amacına sahip.

Altı kollu dökme alüminyum jantlar, yol tutuş özelliklerine, sürüş kararlılığına ve çok yönlü performansa katkı sağlıyor. Motosiklet Dunlop SPORTMAX Roadsport 2 lastikleri (120/70ZR17 ön, 190/50ZR17 arka) ile geliyor.

Aracın yavaşlaması ve durması ise dört pistonlu 310 mm’lik Brembo monoblok ön fren kaliperlerine emanet edilmiş. Tabii bir de sürücünün deneyimine ve ustalığına.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.