Yeni XV, aynı motor yeni görünümle yola çıktı

Kompakt SUV segmentindeki satışların son yıllarda hızla büyümesi otomotiv üreticilerinin yönünü de buraya çevirdi. Hemen her marka bu sınıfta bir temsilciye sahip olmaya başladı. Bu sınıftaki satışlar 100 bin adetlere koşuyor. Avrupa’da ise 2 milyonlar konuşuluyor. Otomobil üreticilerinin akın ettiği bu segmentte, SUV stilinin rafine markası Subaru’nun temsilcisi ise XV oldu. İlk kez 2007 yılında üretilmeye başlanan XV, 10. yılında tamamen yenilendi.

Japon markanın 2025 yılına kadar yollara çıkaracağı tüm araçlarında kullanacağı yeni Subaru Global Platformu üzerinden geliştirilen ilk model olan yeni XV, 1.6 lt vergi avantajlı motoru, simetrik sürekli dört çeker sistemi ve tüm versiyonlarda fabrika standardı EyeSight sürüş destek teknolojisiyle 114.900 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de yola çıktı.

İlk bakışta sadece bir kaç yerine fırça darbeleri almış ve aslını korumuş gibi görünen yeni XV’ye dikkatlice baktığınızda tamamen yeni bir araç olduğunu anlıyorsunuz.

 

Yenilenerek, daha güncel çizgilere kavuşan dış görünümünün yanı sıra asıl değişim aracın içerisinde. Japonların geleneksel işlev odaklı tasarım ve malzeme kalitesi yerine artık göze daha yık görünen ve Avrupalı tüketicilerin de beğenisini kazanacak yeni nesil malzeme ve çizgilere geçiş yapılmış.

Otomobilin aktarma organlarından, direksiyon sistemine kadar tamamı  yeni baştan tasarlanmış.
Subaru XV’ninTürkiye basın test sürüşleri Kastamonu Ilgaz Dağları’nda gerçekleştirildi..

Subaru Türkiye Genel Müdürü Halil Karagülle, Ilgaz’da yapılan  yeni XV test sürüşlerinde bilgi verdi. Satış hedeflerinin bu yıl sonuna kadar 300 adet olduğunu belirten Karagülle, 2018 yılı içinse hedeflerinin 1000 adet olduğunu açıkladı.

Halil Karagülle- Subaru Türkiye Genel Müdürü

Küçük kompakt SUV segmentinde premium araçlara rakip bir XV’ye sahip olduklarını söyleyen Genel Müdür Karagülle, en büyük rakiplerinin ise BMW X1 olduğunu söyledi.

Gece ve gündüz

Değişimlerin neler olduğuna gelirsek;

Dış tasarımdaki değişikler şöyle sıralanabilir:

  • Levorg’un tasarım çizgilerine sahip C şeklinde led farlar,
  • Yenilenmiş ve büyümüş ön tampon,
  • Büyüyen ön panjur ve geriye doğru çekilmiş gibi gergin görünen motor kaputu
  • Arka kapı ve arka çamurluk ile ön taraftan arkaya doğru uzanan yeni bir tasarım çizgisine sahip,
  • Çamurluklarda yer alan siyah plastik dodiklerin büyümesi, çamurlukların daha hacimli ve aracın daha yüksek görünmesini sağlamış,

  • Arka tasarımda ise önceki nesilde yuvarlak olan stoplar, artık enine uzanıyor ve zor hav akoşullarında bile görülmeyi artıracak biçimde konumlanıyor
  • Gövde rengi difizörlü yeni tampon
  • Yüklemeyi kolaylaştırmak için genişletilen bagaj kapağı
  • Siyah olarak renklendirilen ve büyüyen arka cam rüzgarlığı,
  • Gri rengi ile kontrast yaratan ve arabayı olduğundan daha yüksek gösteren tavan rayları

Kokpitteki değişikliklere gelirsek
Altta yer alan eski ve yeni XV’ye ait dashboard (göğüslük) fotoğraflarında görüldüğü üzere yenilikçi bir anlayış ve modern Japon dokunuşları ile yeniden tasarlanmış.

Turuncu dikişler,

Yenilenen ve büyüyen Starlink multimedya ekranı,

Kapı içindeki karbon fiber kaplamalar,

Araç bilgilerinin yer aldığı yeni ve orta kısma konumlandırılan 2. ekran,

Daha geniş arka koltuk diz mesafesi,

Tamamı gerçek deriden üretilen ergonomisi yüksek koltuklar


Eski ve yeni arasındaki farkı fotoğraflardan da görebilirsiniz…

Standart Eyesight teknolojisi

Yeni otomobilin güvenlik teknolojileri de Subaru seviyesine yükseltilmiş.
Subaru’nun ralli yıllarından kalan ve yol araçlarına uygulamayı başardığı güvenlik sistemleri, teknoloji ile harmanlanmış.
Eyesight
Adaptif hız kontrolü
Şerit ihlal uyarısı
Şeritte kalma asistanı
Trafikte hareket uyarısı
Çarpışma önleyici gaz kontrolü
Dengeli sürüş uyarısı
ASP
Geri manevra trafik uyarısı
Kör nokta uyarısı
Uzun far asistanı ve adaptif farlar

Yeni XV 3 donanım paketi ile satılıyor.

Lineatronik CVT şanzımana tork konvertörü eklenerek 4 çeker olması ile ün kazanan Subaru’nun XV modelinin arazi şartlarının hakkından gelebilmesi için de çalışılmış.

Geliştirilen direksiyon sistemi ile daha az güç harcayarak, aracın tekerleklerinin daha rahat hareket etmesiyle beraber tepki hızı iyileştirilmiş.

Impreza temelleri üzerine inşa edilen yeni XV, eski XV’ye göre daha teknolojik ve daha modern görüntüye sahip.

Yeni Subaru XV fiyatları-Kasım 2017-Lansman

 

Üst donanımda yeni sistem

Özelliklerin sonunda ise gizemli bir tuş var.
Mors alfabesi şeklinde araç sahibinin oluşturacağı bir şifre ile anahtar olmadan araca giriş ve aracı anahtarsız olarak çalıştırma imkanı sunuyor. Subaru’nun diğer modellerinde de olan bu özellik XV’ye de uygulanmış.

Arka plakanın üst kısmında yer alan bu tuş, aracın sahibi tarafından belli bir rakamsal ;şifre ile kodlanıyor. aracın anahtarının içeride unutulması vb durumlarda şifre girilerek aracın kapılarının açılması ve çalıştırılması mümkün oluyor.

Gelelim XV için bazı üzücü noktalara.

Ülkemizde daha öncede 1600 cc ve 114 hp olarak satılan aracın performansı ile ilgili kullanıcıların görüşleri eleştiri içeriyordu. Eski modele eski motor yetersiz kalıyordu. Yeni XV ülkemize yine sadece 1600 cc olarak geldi.

Motor teknolojisi geliştirilen ve sıkıştırma oranlarının arttığını açıklayan Subaru yetkilileri aracın eskisi ile aynı güçte ama daha atak olduğunu belirtiyorlar.

1.6 Subaru Impreza Türkiye’ye gelecek mi?

Subaru meraklıları için basın toplantısında sorduğumuz bir diğer soru ise 1600cc Impreza’nın Türkiye’ye getirilip getirilmeyeceği oldu.

Hemen söyleyelim: Impreza 1.6 lt motorla ülkemize gelmeyecek.
XV ile Impreza aslında aynı platformun ürünleri yani onlar kardeş. XV yerden yükseltilmiş SUV tarzı gövde ile ve offroad kullanıma daha uygun bazı mekanik parçalarla Impreza’dan ayrışıyor Görüntüsünü güçlendirmek için daha büyük tamponlar ve tavan rayları eklenmiş.
Kapısı, camı, kaputu, farı birebir aynıdır.

Son olarak bir üzücü haber daha verelim, XV için 1600 turbo motor seçeneği olmayacağı Japonya fabrika yetkililerince açıklandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.