Yeni yılın ilk müjdesi: Efsane yeniden Bursalı oluyor

Son 2 yılda 5 milyar doları aşan tutarda yatırım yapan Türk otomotiv sektörü hız kesmiyor. Otomotiv dünyasında yeni yılın ilk yatırımına Oyak Renault imza atacak. Renault’nun bugüne kadar Türkiye’de en çok ürettiği ve sattığı sedan model olan Megane, Bursa fabrikasına geri dönüyor.

Bugüne kadar Oyak Renault bantlarından inen Megane Hatchback İspanya fabrikasına verilirken, Megane Sedan yeniden ülkemizde üretilmeye başlanacak.Oyak Renault, baştan aşağıya yenilenen Megane Sedan’ın 2016 yılından itibaren dünyadaki tek üreticisi olacak. Fransız marka yeni Megane HB için İspanya’daki Palencia tesisine 600 milyon euro harcarken, Bursa’daki Megane Sedan yatırımı Ocak 2016’da resmen duyurulacak. Böylece 2009’da Türkiye’ye veda eden Oyak Renault’nun hem iç pazar hem de ihracattaki büyük silahı Megane Sedan, 7 yıl aradan sonra kesin dönüş yapacak. 2009’da Megane Sedan’ın yerini alan Fluence üretimi sona erecek. Oyak Renault yeni dönemde 4’üncü jenerasyon Clio, Clio Sport Tourer ve yeni Megane Sedan’la yoluna devam edecek. Şirket 2016’dan itibaren yıllık 360 bin adetlik üretim kapasitesinin neredeyse tamamını kullanacak. Oyak Renault, Megane 2 Sedan’ı 2003 ile 2009 yılları arasında üretti. Otomobilden 6 yıllık süreçte 519 bin adet üretilirken, iç pazarda 145 bin adet satıldı. Dünyada sadece Bursa’da üretilen Megane Sedan’ın yerine halihazırda Renault’nun ülkemizde en çok sattığı model Fluence geçti.

Üretim rekoru geliyor

Oyak Renault, yılın ilk 11 ayında 310 bin 481 araç üreterek, geçen yılın toplamının üzerine çıktı. Şirket 2014’te 257 bin 992 araç üretine ulaşmıştı. Şirket 2015’te yaklaşık 340 bin adetlik üretimle kendi rekorunu kıracak. Oyak Renault, Türkiye’nin de üretim şampiyonu unvanını alacak. İhracat tarafında da Clio’nun rüzgarıyla hedeflerini tutturacak. Yerli üretici 11 ayda ihracatını yüzde 3 artırarak 242 bin 445 adede yükseltti.

Kendi başarımızın kurbanı olduk

Renault Megane’ın Program Direktörü Nils Saclier, yeni Megane Hatchback’in Bursa fabrikasında kapasite boşluğu olmaması nedeniyle Palencia tesisinde üretileceğini açıkladı. Yeni Megane HB’in Portekiz’in Lizbon şehrindeki tanıtım toplantısında sorularımızı yanıtlayan Saclier, “Palencia yeni dönemde C sınıfı hatchback modellerimizin üretim merkezi olacak. Kadjar ve yeni Megane HB için 600 milyon euroluk yatırım yaptık. Maalesef Bursa fabrikamız tamamen dolu, ürün yetiştiremiyor. Kendi başarımızın kurbanı olduk” diye konuştu. Saclier, yeni Megane Sedan’ın Türkiye’de üretilmesinin müjdesini Ocak ayında vereceklerini sözlerine ekledi.

Önceki İçerikTicarete faizi kaldırdı
Sonraki İçerikFord, fişi takıyor
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz