Yerli gazlayacak ithal frene basacak

Geçen yıl rekor kıran otomobil satışlarıyla birlikte S.O.S vermeye başlayan ithalat, frene bastı. Döviz kurlarına bağlı yapılan zamlar, kredi faizlerindeki yükseliş, ÖTV artışı ve kredi önlemleri sonrası yılın ilk 2 ayında yüzde 18 oranında daralan binek oto pazarı, ithalatın gerilemesine neden oldu. Otomobil pazarında ithalatın pazar payı 1 yıl sonra ilk kez yüzde 78'in altına indi. Otomotiv Sanayi Derneği'nin (OSD) verilerine göre, Ocak-Şubat döneminde otomobilde ithalatın pazar payı yüzde 75'e geriledi. 2013'te satılan her 100 otodan 78'i ithaldi. 664 bin 655 adetlik satışın, 517 bin adedini ithaller oluşturmuştu. İthalatın 3 puanla az da olsa gerilemesinde pazarın daralmasının yanı sıra 2014 model ithal otomobillerin Şubat sonu gibi Türkiye'ye gelmesi de etkili oldu.

YÜZDE 70'İN ALTINA İNEBİLİR

Peki rekor seviyeye çıkan binek oto ithalatı 2014'te, 2011'de yakalanan yüzde 70 ve altına inebilir mi? Bu yıl ufukta böyle bir umut görünüyor. Çünkü piyasaya 2014'te daha fazla yerli araç sunulacak. Geçen yılın son çeyreğinde yollara çıkan yerli modeller, 2014'te daha fazla tüketiciye ulaşabilecek.

YENİ YERLİLER GELİYOR

Temmuz 2013'te piyasaya çıkan Hyundai Assan'ın yeni i10 modeli, Ekim sonu satışa sunulan yeni Toyota Corolla, BMW ile ortak geliştirilen dizel motora sahip 1.6 D-4D Verso, Oyak Renault bantlarından inmeye başlayan yeni Megane HB, yerli oto pazarına hareket getirecek.

HAFİF TİCARİ CANLANACAK

Otomobillerin dışında hafif ticari araç tarafında da canlılık görülecek. Ford Otosan'ın 630 milyon dolar yatırımla Gölcük fabrikasında ürettiği yeni Transit, Nisan'da Yeniköy tesisindeki bantlardan inmeye başlayacak Ford Courier ve Tofaş'ın 360 milyon dolara yenilediği Fiat Doblo, 2013'te son 10 yılın en düşük seviyesine gerileyen hafif ticari araç satışlarına doping olacak. Tabii Gölcük'ten İspanya'ya transfer olan Ford Transit Connect'in artık ithal edilecek olması, dezavantaj olacak.

288 modelin sadece 15'i yerli

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce, Türkiye'de ithalatın yüksek çıkmasında esas sorunun yerli model sayısının azlığından kaynaklandığını söyledi. Erce, "2013'te ülkemizde toplam 288 otomobil modeli satıldı. Bu sayıya versiyonlar dahil değil. 288'in içinde sadece 15'i yerli otomobil. 15 modele hafif ticari araçların binek versiyonları da dahil. Sonuçta tüketici otomobil alırken artık 'yerli-ithal' diye bakmıyor. İhtiyacı neyse onu satın alıyor. İthalatın düşmesi için yeni yatırımların gelmesi ve yeni yerli modellerin üretilmesi gerekiyor" dedi.

Erce, şöyle devam etti: "Örneğin bu yıl pazara daha fazla yerli ürün sunulacak. Tüketici için daha fazla yerli araç seçeneği olacak. Yerli model sayısının artması, ithalatın düşmesi demek… Binek otoda ithalatın payı yüzde 70'e iner mi, neden olmasın. Ancak burada esas sorun yeni teşviklerle, yeni yatırımları çekmek."

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.