Yerli otomobil TOGG cüzdanlarda: yeni e-sürücü belgesi ne zaman çıkıyor?

2016 yılında kullanıma çıkarılan yeni nesil sürücü belgesi, yerli otomobil TOGG fotoğrafının eklenmesiyle birlikte ilk güncellemesine kavuşuyor. Yerli üretim e-Pasaport ve e-Mavi Kart ile birlikte tanıtılan yeni e-Sürücü belgesi, teknolojik yönden geliştirilmiş, güvenlik seviyesi en üst düzeye çıkaran temassız çiple üretilecek.

Pasaportlarla birlikte ehliyetlerin yenilenmesinin ele alındığını aktaran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yeni sürücü belgelerinde de pasaportlarda olduğu gibi “Turkey” yerine ilk kez “Türkiye” ifadesinin kullanılacağını vurguladı.

Yenilikler neler?


  • Mevcut ehliyetlerde kullanılan tek fotoğraf, yeni ehliyette yerini güvenlik açısından çift pencere yani çift fotoğrafa bırakıyor.
  • Sürücü belgelerinin güvenliği yüksek seviyelere getirilirken; ehliyette yer alan otomobil logosu TOGG olarak değiştiriliyor.
  • Mevcut kartlarda kullanılan Turkey ifadesi yerine Türkiye ifadesi yer alacak.
  • Uluslararası kullanıma açık olacak.

Togg, Gemlik’te kendi pistine çıktı

yeni e-sürücü belgesi

Yeni e-Sürücü Belgesi ne zaman çıkacak? Ehliyet yenileme nasıl yapılır?

2016 öncesi ve sonrası olarak ikiye ayrılan ehliyetler hemen değiştirilmek zorunda değil, diğer ehliyet süreleri bittiği anda değiştirilebilecek. Yeni tip B sınıfı ehliyetlerde 10 yıl, ağır vasıtada 5 yıl olan süreç tamamlandığında yeni ehliyetle geçiş yapılacak.

Eski tip sürücü belgesine sahip olanlar için en son ehliyet yenileme tarihi 31 Aralık 2022 olarak geçerliliğini koruyor. Otomotiv sektörünü derinlemesine etkileyen çip krizi varlığını elektronik kartlarda da belli ediyor; yeni e-pasaport, e-mavi kart ve e-sürücü belgesinin Ağustos ayından itibaren üretimine başlanması bekleniyor.

1 Ocak 2016 öncesinde ehliyet alanların ve yenilemeyenlerin yapması gerekenler;

Yeni e-sürücü belgesi için güncel ehliyet yenileme son tarihi gelmeden önce ‘randevu.nvi.gov.tr’ adresi üzerinden ya da ALO 199 hattından sürücü belgesi yenileme randevusu almalısınız Ayrıca, nüfus ve vatandaşlık işlemlerinin mobil uygulaması üzerinden de işlem yapılabiliyor.

  • Randevu öncesinde ehliyet yenileme ücreti anlaşmalı bankalara yatırılmalı.
  • Kimlik belgesi
  • Eski sürücü belgesi
  • Güncel sağlık raporu
  • Biyometrik fotoğraf gibi gerekli belgeler teslim edilerek ehliyet yenileme işlemi tamamlanmalı.

Yeni tip sürücü belgesi ulaştırılana kadar geçici sürücü belgesi talep edilebiliyor. Böylelikle, ehliyetiniz gelene kadar en fazla 15 gün kullanmak şartıyla geçici sürücü belgenizle trafiğe çıkabiliyorsunuz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.