Yerli otomobil Togg ÖTV desteği ile yola çıkacak

Türkiye’de otomobiller üzerindeki vergilerin, yüksek kurlarla buluşması sonucu otomobil fiyatları yüksek seyrediyor. Deneme üretimi temmuz ayında başlayacak ve önümüzdeki yıl satışa çıkacak yerli otomobil Togg için vergi kalkanı hazırlığı başladı. Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulan yeni bir vergi düzenlemesi ile, Toyota’nın hibrit motorlarına benzeyen bir vergi teşviği Togg için geçerli olacak. Yeni düzenleme ile bugünkü şartlarda en düşük Togg otomobil fiyatı 1 milyon TL’nin altında satılabilecek.

Dünyada elektrikli araç fiyatları düşmezse, piyasa büyümeden yok olur görüşleri Türkiye için de geçerli. Bu nedenle Togg SUV fiyatlarına bir destek de vergisel açıdan geliyor. Yerli otomobil Togg ÖTV desteği ile yola çıktığında kompakt SUV sınıfında önemli bir rekabet şansı elde edecek.

Bu nedenle Ankara elektrikli otomobillerde yeni bir vergi düzenlemesi için düğmeye bastı. Görüşülmekte olan kanun teklifine göre, elektrikli otomobillerde yeni bir ÖTV dilimi oluşturuluyor.

Elektrikli otomobillere vergi düzenlemesi komisyona sunuldu.

Elektrikli otomobillere vergi düzenlemesi

Yeni getirilecek olan vergi düzenlemesi ile birlikte, motor gücü 160 kW’ı geçmeyen ve vergiye konu matrahı 700 bin TL’yi geçmeyen elektrikli otomobiller için yeni vergi oranı yüzde 10 olacak. Bu düzenlemenin dışında kalan elektrikli araçlar için ÖTV oranı yüzde 40.

Düzenleme kanunlaştığında Togg’un 160 kW gücündeki motora sahip modeli için yüzde 30 ÖTV oranında rekabetçi bir fiyat oluşacak. Bu da onun şansını daha da artıracak.

Düzenleme ile motor gücü 160 kW’ı geçen, elektrikli araçların, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahı 750 bin TL’yi geçmeyenler yüzde 50; vergiye konu matrahı 750 bini de ayyanlar içinse yüzde 60’lık bir ÖTV uygulanacak.

Bu dilimde ise Togg’un çift motorlu dört çeker seçeneğini kapsıyor. Togg’un 2 motorlu (4 çeker – 320 kW) versiyonu segmentin üst kısmında rekabet edecek.

Buna göre Togg’un 160 kW motor gücüne sahip baz versiyonunun fiyatı vergisiz olarak 700 bin TL ve altında ise yüzde 10 ÖTV, ardından yüzde 18 KDV uygulandıktan sonra 908 bin TL’ye satışa çıkabilecek.

Fakat belirttiğimiz gibi Renault ve Hyundai gibi birçok marka bu düzenlemeden direkt olarak etkilenecek.

Elektrikli araçlarda halen uygulanan ÖTV oranları şöyle:

  • 85 kW’ı aşmayan elektrikli araçlar: Yüzde 10
  • 85 kW- 120 kW arası elektrikli araçlar: Yüzde 25
  • 120 kW üzeri elektrikli araçlar: Yüzde 60

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.