2023 Corolla hibrit sistemi artık Avrupa’da üretilecek

5. nesil son hibrit sistemi için Avrupa’da iki tesiste üretime hazırlanan Toyota, bu güç ünitelerini İngiltere ve Türkiye fabrikalarında üretimen yeni Corolla modelinde kullanacak. Toyota, yakın gelecekte sadece elektrikli araçların değil hibrit ve hidrojenle çalışan araçların da önemli paya sahip olacağını düşünüyor.

Toyota, yeni nesil hibrit sistemini Avrupa tesislerinde üretmek için kolları sıvadığını açıkladı. Plan kapsamında 2023 model yılına ait Corolla’da kullanılmak üzere 5. jenerasyon hibrit teknolojisi Avrupa’da da üretilecek. Yeni hibrit sistemi, Toyota’nın Polonya ve İngiltere fabrikalarında üretilerek; Türkiye ve İngiltere tesislerinde banttan inen Corolla modellerinin kalbinde yerini alacak.

Tarihte en kafa karıştırıcı Corolla

5. jenerasyon hibrit motor ve şanzımanların üretimi, Polonya tesisinde 77 milyon euro ve İngiltere tesisinde 541 bin euro yatırımla gerçekleştirilen yedi üretim hattının güncellenmesiyle başlayacak.

2023 Toyota Corolla hibrit motorları Avrupa'da üretilecek
2023 Toyota Corolla modelinin hibrit motorları Avrupa’da üretilecek

1.8 benzinli motorla kombine hibrit sisteme devam

Toyota Polonya’da MG1 ve MG2 elektrik motorları ile hibrit şanzımanları üretirken bu bileşenler; 5. jenerasyon hibrit aktarma organını oluşturmak üzere İngiltere’de 1.8 litrelik benzinli motorla kombine edilecek.

5. jenerasyon Toyota hibrit teknolojisi daha hafif, daha kompakt ve daha yüksek güce sahip elektrik motorlarıyla öne çıkıyor.

5. nesil Toyota hibrit sistem, Polonya’da üretilecek, İngiltere’de 1.8 benzinli motorla evlendirlicek.

Günlük sürüşlerde elektrikli sürüş miktarının daha fazla olmasıyla daha düşük tüketim ve CO2 emisyonları sunan yeni hibrit teknolojisi; aynı zamanda daha yüksek performans da sağlıyor. 140 PS güce sahip 1.8 litre hibrit motor; önceki jenerasyona göre 0-100 km/s hızlanmasını 1.7 saniye iyileştirerek 9.2 saniyeye indirdi.

Son 4 yılda Toyota Avrupa satışlarında hibrit araçların oranı yüzde 30’dan yüzde 66’ya çıkarak önemini artırdı.

Leave A Reply

Your email address will not be published.