2,5 yılda TOFAŞ’ı ikiye katladı, milyarlık yatırımın hakkını verdi

Bursa’da Doblo, Fiorino, Egea model ailesinin üretildiği TOFAŞ, 2,5 yılda rakamlarını ikiye katladı. 1.5 milyar dolarlık yatırımın tamamlandığı 2014 yılının9 tamamında ulaştığı üretim ve ihracat rakamlarını bu yılın ilk 6 ayında yakalayan TOFAŞ, yeni hedeflere yelken açtı.

6 ayda 198 bin adet araç üreten TOFAŞ, dünyanın 500 otomotiv fabrikası içinde en yüksek kapasite kullanan tesis ünvanına erişti.

Geçtiğimiz hafta basınla buluşan TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu, TOFAŞ olarak geçen yıl başlayan hızlı yükselişin bu yılın ilk 6 ayında da sürdüğünü gösteren rakamları açıkladı.
Eroldu’nun açıklamalarına göre TOFAŞ, üretide Avrupa’nın en büyük 7 fabrikası arasına girerken, Fiat Chrysler dünyasının en büyüğü oldu. AYrıca kapasite kullanım oranında 500 otomotiv fabrikasını geride bırakarak, 1 milyar dolarlık Fiat Egea yatırımının hakkını verdi.

3 isimle 4 kıtada 200 binlik ihracatı yakaladı.

Egea ile rüzgarı yakaladı

Bursa’daki 1 milyon m2’lik üretim tesislerinde neredeyse tıka basa üretim yapan şirket, geçen yıl yakaladığı üretimdeki yüzde 38 artışı 9 puan daha yukarı taşıdı. Geçen yıl yeni Egea ivmesiyle yüzde 61 yükselttiği ihracat hamlesini ise bu yıl ilk 6 ayda 14 puan daha yükseltti.

2016 yılı üretim rakamları baz alındığında Avrupa’nın 7. büyük otomotiv tesisi olan TOFAŞ, Avrupa’nın hatırı sayılır fabrikaları arasına adını yazdırdı. Bursa’daki tesis, dahil olduğu FCA (Fiat Chrysler Automotive) dünyasının da en büyük tesisi haline geldi. TOFAŞ, daha üç yıl öncesindeki grubun 15. sıradaki sıradan bir fabrikası konumundaydı.

Egea model ailesi TOFAŞ tarihine geçti.

Kapasite kullanımında dünyanın zirvesinde

TOFAŞ CEO’su Cengiz Eroldu, dünya otomotiv fabrikaları ve onların üretim güçleri ile potansiyelleri hakkında da şu bilgileri verdi:
“Dünyada farklı boyutlarda 500’e yakın otomobil fabrikası var. Burada en önemli konu kapasite kullanımıdır. Tofaş, kapasite kullanımı ile de dünya çapında ayrışan bir fabrika oldu. Şu anda yüzde 100’e yakın bir kapasite ile çalışıyoruz. Bu da aslında Tofaş’ı Avrupa’daki ve Türkiye’deki diğer otomotiv fabrikalarından ayrıştıran önemli bir özelliktir. Bunun olumlu etkilerini de şirketin finansal sonuçlarında görüyoruz. Rakamsal iş sonuçlarımızla birlikte Tofaş’ta ciddi bir birikim oluştu. Bu tecrübemizi FCA dünyasında da değerlendiriyoruz.”

 

Chrysler fabrikasına Türk genel müdür gönderdi

Eroldu, TOFAŞ olarak önemli bir birikime sahip olduklarını ve bunun Fiat Chrysler Grubu tesislerinde değerlendirildiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Geçtiğimiz aylarda Endüstriyel Operasyonlar Direktörümüz Akın Aydemir, Amerika’ya transfer oldu. FCA genelinde görev alan arkadaşlarımız Akın Bey ile sınırlı değil. Bugün Tofaş’ın birçok mühendisi, ABD ve Çin gibi dünyanın farklı ülkelerinde çalışıyorlar. Diğer taraftan Ar-Ge’mizden 70 kadar mühendis, İtalya’da FCA’in farklı projelerinde görev alıyor. Ar-Ge’deki konumumuz Türkiye genelinde de her geçen gün ileriye gidiyor. Türkiye otomotiv sektöründe bugün 90’a yakın Ar-Ge merkezi var. Bu Ar-Ge merkezlerin içinde çalışan sayısı 500’den fazla olan sadece 2 tane bulunuyor. Bunlardan biri Tofaş.”

Fiat Egea/Tipo’ların 153 bini ihracata gitti.

Bursa’dan çıkan 153 bin Fiat’a yabancılar binecek

Eroldu, 2017 yılı ihracat hedefini de açıkladı:
“Bu sene ihracatımız toplam 153 bin adede, toplam ihracat gelirimiz ise 1.7 milyar dolara ulaştı. Bu yıl ilk 6 ayda gerçekleştirdiğimiz ihracat gelirimiz bizim geçmiş dönemlerde 1 yıldaki toplam ihracatımıza eşit. Bu da yaptığımız ihracat atağının büyüklüğünü gösteriyor.”

Fiat Egea Tipo kokpiti.

Bursalı Tipo, İtalya’da en çok satan hb oldu

Bursa’da üretilen Fiat Tipo’nun kazandırdıkları arasına son olarak İtalya’dan bir başarı da eklendi. Made in Turkey Egea /Tipo Hatchback İtalya’da 9 yıl aradan sonra segment liderliğine yükseldi.
Fiat Egea/Tipo’nun dış pazarlardaki konumu her geçen gün daha da güçleniyor. Uzun süredir kompakt segmentte varlık göstermeyen Fiat markası, 9 sene sonra İtalya’da segment liderliğine ulaştı. Ayrıca Avrupa ülkelerindeki filo satışlarında da Tipo giderek yükselen bir paya sahip oluyor. Avrupa’daki filo kullanımı Türkiye’dekinden farklı; station wagon araçların bu pazardaki potansiyeli yüksek. Fiat, Tipo ile uzun yıllardan sonra kompakt segment filo pazarında yer almaya başladı. Fiat’ın Avrupa filo pazarındaki penetrasyonu önümüzdeki yıllarda daha da artış gösterecek. Bu da gelecek için pozitif bir işaret olarak değerlendiriliyor.

TOFAŞ’ın ihracatı 2,5 milyon adeti geçti, rekor Doblo da ama Egea onu geçecek
Türkiye’de uzun yıllardır üretim yapan TOFAŞ’ın ihracat rakamı 2,5 milyon adeti geçti. Bu büyüklükte bir ihracat çok değerli bulunuyor. 2.5 milyon adet ihracatın 1.4 milyon adedi Fiat Doblo oldu. Egea/Tipo’nun Doblo’nun da üzerinde bir ihracat performansı göstereceğine şimdiden kesin gözüyle bakılıyor. Bu da TOFAŞ’ın gelecek potansiyeli hakkında ayrı bir olumlu gösterge olarak değerlendiriliyor.

1 milyon metrekarelik Tofas Bursa fabrikasında kapasite kullanımı zirvede.

Tohumlar büyüdü, hasat başladı
Egea ile performansı ikiye katladı

“Son yıllarda gerçekleştirdiğimiz büyük yatırımların ve yoğun çalışmalarımızın olumlu sonuçlarını görüyoruz. Tofaş artık hasat dönemine girdi; iç ve dış piyasada iş sonuçlarımız yükselmeye devam ediyor.
TOFAŞ’ın ilk 6 aylık cirosu 8.6 milyar TL oldu. Geçen sene aynı dönemdeki ciro 6.4 milyar TL’ydi; bu yüzde 35’lik bir artışa denk geliyor. Net kârı ise yılın ilk 6 ayında 574 milyon TL olarak gerçekleşti.”

Egea yatırımıyla büyük atak yapan şirketin bu yıl 6 ayda elde ettiği rakamlar, 2014 yılının tüm yıl boyunca gerçekleşen rakamlarını yakalamış durumda.

Tofaş 2014’de yıl toplamında 222 bin adet üretim gerçekleştirmişti; bu yıl ise ilk 6 ayda 198 bin adet araç üretti. 2014’teki ihracatı 142 bin adetken 2017 yılının ilk 6 ayında 153 bin adet ihracat gerçekleştirdi. Toplam ciro 2014’te 7.4 milyar TL’ydi, şimdi ilk 6 ayda 8.6 milyar TL’lik ciro elde etti. Dolayısıyla Egea öncesi ve sonrasına bakıldığında Tofaş’ın performansı ikiye katlanmış durumda.

Tofaş’ın hisse değeri ise Egea öncesinde dolar cinsinden 3.1 milyar dolarken şu an 4.1 milyar dolar seviyesinde. Şirketin toplam piyasa değeri 1 milyar dolarlık bir artış gösterdi. Proje doğruluğunu kanıtladı.
Türk otomotiv sektörünün geleceği için 2 önemli unsur olduğunu düşünüyorum. Biri sedan ve SUV araçlar, diğeri ise global ölçeğe çıkabilmek.

Egea’ya Afrika, Rusya, Şili, Peru, Uruguay yolları

TOFAŞ CEO’su Eroldu, EGea modeliyle Meksika’ya kadar ulaştıklarını, yeni dönemde alacakları çok yol olduğuna dikkat çekerek, yeni keşif planlarını anlattı:
“Egea /Tipo model ailesiyle bizim hâla girmediğimiz ve girmek istediğimiz pazarlar var. Örneğin, Afrika, Rusya, Brezilya ve Arjantin’in dışındaki Güney Amerika ülkeleri. Dolayısıyla Egea, her pazarın talebine cevap verecek, global bir ürün olduğunu söyleyebiliriz. Gidecek çok yolumuz var. “

Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç

Fiat Türkiye’nin satışları yüzde 5 arttı

Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç da toplantıda Egea’nın Türkiye performansı hakkında bilgi verdi:
“Türkiye otomotiv pazarının toplam büyüklüğü 2017 yılının ilk 6 ayında 400 bin adedi aştı. Fiat markası olarak satışlarımız 48 bin adet seviyesinde gerçekleşti. Pazarda geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 9’luk bir daralma görülüyor. Bu daralmaya rağmen satışlarımızı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 5 oranında artırdık. Pazar payımızı otomobil ve ticari araç toplamında yüzde 12’ye yükselttik. Egea’nın satış performansından memnunuz. Geçen sene Egea Türkiye’nin en çok tercih edilen modeli olmuştu. Egea bu yılın ilk 6 ayında da büyük bir başarı göstererek ülkemizin en çok tercih edilen otomobili oldu. Egea’nın etkisiyle otomobil pazar payımız artış trendinde. Son 2 ayda otomobil pazarındaki payımızı yüzde 10’a yükselttik. Fiat Egea Ailesi’nin toplam satış rakamı Kasım 2015’ten bu yana 65 bin adedi aştı. Öte yandan Egea, bayi teşkilatımızın da uzun zamandan bu yana beklediği bir modeldi. Teşkilatımız çok iyi bir performans gösteriyor. Bunu perakende satış oranımızın artışıyla da görüyoruz. Egea aynı zamanda filo pazarı açısından da tercih edilen bir otomobil. Ürün kadar, bayi teşkilatı da başarıda önemli bir rol oynuyor. Türkiye’nin her yerinde bayi açılışlarımız sürüyor. Bu sene toplamda 8 bayi açılışı gerçekleştirmiş olacağız. İstanbul’un yanı sıra Çanakkale, Kırklareli, Adıyaman ve Sakarya gibi pek çok noktada yeni bayilerimizi açıyoruz. Yeni açılacak olan bayiler ile satışta 112; serviste ise 134 noktaya ulaşacağız. Yıla başlarken toplam otomotiv pazarının 900 binin altına uineceğini öngörüyorduk. Şimdi ise tahminlerimiz yılı 920 bin seviyelerinde kapatacağımız yönünde. İkinci yarıyılda pazarın ilk yarıya göre ivme kazanacağını öngörüyoruz.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.