Hangi hibrit otomobili almalı?

Fransa ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerinde dizel ve benzinli otomobil imalatının durdurulması için yasal çalışmalar yapılıyor. Elektrikli otomobil üretim ve satışına teşvikler artıyor. Elektrikli otomobil çağına geçiş sürecinde menzil sorunu çözülemediğinden hibrit adı verilen iki motorlu araçlar öne çıkıyor.

Avrupa’da şu anda satılan binlerce modelden sadece 77 adetinin hibrit motorlusu satılıyor. Otomobil satışı yapan onlarca firmanın sadece 17’si hibrit araç arzediyor. Henüz çok düşük olan bu rakamın önümüzdeki yıllarda hızla artması bekleniyor.

Bu arada öyle otomobil modelleri var ki varlığını hibrit motorlarına borçlu olmaya başladılar. 2020 yılına kadar her modelinde hibrit versiyon sunacağını açıklayan Toyota’nın İngiltere’de üretilen Auris modeli de varlığını hibrite borçlu hale geliyor.

Yeni neslinde ismini değiştirmeye hazırlanan Auris, Hybrit motor seçeneğiyle mevcudiyetini sürdürüyor.

Geçtiğimiz ay Türkiye’de de satışa çıkartılan Auris Hybrid, yılın ilk 6 ayında Avrupa’da 43114 tüketici tarafından satın alındı. Bu rakam ile hibret aracın Auris satışlarındaki payı yüzde 64’e yükseldi.

Auris’in toplam satışları içinde hibrit versiyonunun oranı Avrupa’nın en büyük ilk 5 pazarı olan Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve İngiltere’de ise 35 bin 485 adeti buldu. Bazı ülkelerde Auris satışları içindeki hibrit motor seçeneğinin payı yüzde 72’ye kadar çıkıyor. Bunun yanında ayrıca; Batı Avrupa’da da Toyota satışlarının yüzde 50’si hibrit otomobillerden oluşuyor.

Avrupa’da 17 markanın 77 hibrit modeli satışta

Toyota aynı zamanda 17 markanın 77 modeliyle yer aldığı Avrupa hibrit otomobil pazarında güçlü oyuncu konumunda. Bu segmentte 2017 yılının Ocak-Haziran döneminde 208 bin 300 adetlik hibrit otomobil satışı gerçekleştiren Toyota, geçen yıla oranla yüzde 44 oranında bir artış yakaladı.

Toyota 2016 yılında Avrupa’da 423 bin 968 adetlik hibrit otomobil sattı.
Avrupa’da verilen teşvikler ile büyüyen hibrit otomobil pazarı, Türkiye’de de geçtiğimiz yıl ekim ayında getirilen ÖTV teşviği ile ivme kazanmış durumda.

Auris Hybrid nasıl bir araç?

Toyota Auris Hybrid, 99 bg’lik 1.8 litre benzinli motor ve 82 bg güç üreten elektrikli motoru bir arada kullanıyor. Kombine olarak 136 beygir güce sahip olan Auris Hybrid’in en önemli özelliği iç mekandaki sessizliği.

Auris Hybrid, Türkiye’de Active, Advance ve Premium olmak üzere üç farklı donanım seçeneğiyle yer alıyor. Auris Hybrid, sunulan skypack opsiyonu, joystick tasarımlı vites kol mekanizması ile hem tasarımıyla hem de teknolojisi ile farkını ortaya koymayı sürdürüyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.